Civa nedir özellikleri nelerdir nerelerde kullanılır

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Civa nedir özellikleri nelerdir nerelerde kullanılır ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Civa nedir özellikleri nelerdir nerelerde kullanılır

 2. 2
  İlk Yolcu
  Bayan Üye

  Cevap: civa nedir özellikleri nelerdir nerelerde kullanılır

  Cıva, sembolü "Hg" ve atom numarası 80 olan kimyasal element. "Hg" sembolü, Latince'deki hydrargyrum (sulu/sıvı gümüş) sözcüğünden gelir. Cıva için İngilizcede ise iki sözcük kullanılır: "mercury" ve "quicksilver" (akıcı gümüş).

  Cıva, hava, su ve toprakta birkaç şekilde bulunur. Bunlar, elementel cıva, inorganik ve organik cıva bileşikleri şeklindedir.

  Özellikleri [değiştir]

  Gümüş renkli, ağır bir metal olan cıva, oda sıcaklığında (25oC)sıvı halde bulunan 5 elementten (galyum, brom, sezyum, cıva ve fransiyum) birisidir. Cıva zehirli ve pahalı bir maddedir. İnhibitör (enzimlerin çalışmasına olumsuz etkide bulunur) olduğu için çok tehlikelidir.

  Kullanıldığı Alanlar [değiştir]

  Cıvanın simyadaki sembolü Termometre (sıcaklık ölçer) ve barometre (basınç ölçen alet) gibi bilimsel aygıtlarda kullanılır. Ancak bu uygulamadan günümüzde vazgeçilmektedir.
  Cıva, platin ve demir hariç diğer metallerle "amalgam" adı verilen alaşımlar yapar. Gümüş, kalay, kadmiyum ve cıvadan ibaret bir cins amalgam dişleri doldurmakta kullanılır. Bu alaşım yeni hazırlandığında elle şekil verilir bir durumdadır. Fakat kısa zamanda sertleşir.

  Cıvadan yapılmış bir devre anahtarı Kırmızı cıva "(2)" sülfür (HgS) vermilion adı altında kırmızı boya olarak kullanılır. Gemi teknelerinin su altındaki kısmı, bu boyayla boyanarak midye ve istiridyelerin tekneye yapışarak toplanmaları önlenir.
  Cıva buharlı lambalarda kullanılır. Cıva buharlı lambalar, beyaz parlak bir ışık verir. Cıva buharı çok zehirlidir. Koklamak tehlikelidir.
  Ayrıca, aynaların sırlanmasında, altın ve gümüş üretiminde, tıpta tedavi maddesi olarak cıvadan faydalanılır.
  Bazı elektrik devre anahtarlarının yapımında da cıva kullanılır+ Yorum Gönder
civa nedir,  civa nerelerde kullanılır,  civanın özellikleri,  civa nedir nerelerde kullanılır kısaca ,  civa nerelerde kullanılır kısaca
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi