Zanaat nedir özellikleri nelerdir

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Zanaat nedir özellikleri nelerdir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Zanaat nedir özellikleri nelerdir

 2. 2
  Fashion
  Bayan Üye

  Cevap: Zanaat maddi ihtiyaçlarını karşılamak için eğitim ve tecrübe gerektiren işlere verilen addır. Ayrıca hüner ve marifet anlamlarına da gelmektedir. Bir işle veya meslekle uğraşan ustalığı ve mahareti olan kimselere ise sanaatkar denilmektedir.

  Osmanlılar zanaat anlamına gelen hirfet sözcüğünü kullanmışlardır. Osmanlı döneminde çeşitli zanaat kollarının toplandığı Ahi teşkilatı bulunmaktaydı. XIX. yüzyılda Osmanlı’ya gelen Fransız mozaikçisi Pretextat Le-comte çinicilik hâkk mâden işleri dökmecilik ve bakırcılık camcılık taş yontuculuğu nakış kalemkârlık halıcılık kumaş ve kadifecilik saraçlık kunduracılık silâh işçiliği ahşap işleri telkari cevahircilik mühür yapımcılığı minekârlık tesbihcilik kayık imâli lokum helva ve şekerleme yapımı hakkında bilgi vermektedir.

  Sanayi devriminden sonra zanaatlar büyük ölçüde sarsılmıştır. Seri imalat ile birlikte bir çok zanaat ortadan kalktıysa bununla birlikte yeni zanaat alanları da doğmuştur. Saraçlık ve nalbantlık tarihe karışırken bunun yerine otomobil tamirciliği kaportacılık ve boyacılık gibi zanaatler ortaya çıkmıştır.

  Günümüzde zanaat denilince akla ilk gelen küçük sanatlardır. Şiir müzik resim heykel hat tezhip gibi zanaatler ise “güzel sanatlar” olarak adlandırılmaktadır. 3. 3
  Ziyaretçi
  Ödevim için gerekli bilgileri aldım teşekkür ederim+ Yorum Gönder
zanaat özellikleri,  zanaat özellikleri nelerdir,  zanaatın özellikleri
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi