Halide edip adıvar toplum yaşamını değiştirme ile ilgili neler yapmıştır

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Halide edip adıvar toplum yaşamını değiştirme ile ilgili neler yapmıştır ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Halide edip adıvar toplum yaşamını değiştirme ile ilgili neler yapmıştır

 2. 2
  Forumacil
  Özel Üye

  Cevap: halide edip adıvar toplum yaşamını değiştirme ile ilgili neler yapmıştır


  halide edip adıvar toplum yaşamını değiştirme ile ilgili neler yapmıştır, halide edip adıvar kimdir toplum yaşamını değiştirme ile ilgili neler yapmıştır, halide edip adıvar toplum yaşamını değiştirme ile ilgili neler yapmıştır kısaca, halide edip adıvar toplum yaşamını değiştirme, toplum yaşamını değiştirme ile ilgili neler yapmıştır, halide edip adıvar toplum yaşamını değiştirmek için neler yapmıştır, halide edip toplum yaşamını değiştirme ile ilgili neler yapmıştır, halide edip adıvar toplum için neler yapmıştır, halide edip adıvar toplum için ne yapmıştır, halide edip adıvar toplum yaşamını değiştirmeyle ilgili neler yapmıştır, halide edip adıvarın toplum yaşamının değiştirme ile ilgili neler yapmıştır, halide edip adıvar kimdir ve toplum yaşamını değiştirme ile ilgili neler yapmıştır, halide edip adıvarın toplum yaşamını değiştirme ile ilgili neler yapmıştır, halide edip adıvar kimdir toplum yaşamını değiştirmeyle ilgili neler yapmıştır, halide edip adıvar neler yapmıştır

  Kurtuluş Savaşı Sonrasında Yaptıkları

  Kurtuluş Savaşı, Türk ordusunun zaferiyle sonuçlandıktan sonra Ankara’ya döndü. Eşi, Dışişler Bakanlığı’nın İstanbul temsilciliği ile görevlendirilince birlikte İstanbul’a gittiler. Anılarının buraya kadar olan kısmını Türk’ün Ateşle İmtihanı adlı eserinde anlatmıştır.

  Anadolu’da Verdiği Mücadele

  Haklarında idam karar çıkmadan önce Halide Edip, eşi ile birlikte İstanbul’dan ayrılıp Ankara’daki milli mücadeleye katılmıştı. Çocuklarını İstanbul’da yatılı okulda bırakarak 19 Mart 1920 günü Adnan Bey ile at sırtında yola çıkan Halide Hanım, Geyve’ye ulaştıktan sonra buluştukları Yunus Nadi Bey ile birlikte trene binip Ankara’ya gitmiş ve 2 Nisan 1920 günü Ankara’ya varmıştı.

  İstanbul Mitingleri ve İdam Kararı

  15 Mayıs 1919 günü İzmir’i Yunanlıların işgal etmesi üzerine İstanbul’da ardı ardına protesto mitingleri düzenlenmekteydi. İyi bir hatip olan Halide Edip, 19 Mayıs 1919 günü Asri Kadınlar Birliği’nin düzenlediği ve kadın hatiplerin de konuşmacı olduğu ilk açıkhava mitingi olan Fatih Mitingi’nde kürsüye çıkan ilk konuşmacıydı, attığı nutuk ile belleklerde büyük iz bıraktı. 20 Mayıs’ta Üsküdar mitingi, 22 Mayıs’ta Kadıköy mitingine katıldı. Bunları Halide Edip’in başkahramanı haline geldiği Sultanahmet mitingi izledi. Önceden hazırlanmadan ve yazmadan yaptığı konuşmada sarf ettiği “Milletler dostumuz, hükümetler düşmanımızdır.” cümlesi bir vecize halini aldı.

  Milli Mücadele Yılları ve ABD Mandası Tezi

  Halide Edip, İstanbul’a döndükten sonra Darülfünun’da Batı edebiyatı okutmaya başladı. İzmir’in işgalinden sonra “milli mücadele” en önemli işi haline geldi. Türk Ocakları’nda çalıştı. Karakoladlı gizli örgüte girerek Anadolu’ya silah kaçırma işinde rol aldı. Vakit Gazetesi’nin sürekli yazarı, M. Zekeriya ve eşi Sabiha Hanım’ın çıkarttıkları Büyük Mecmua’nın başyazarı oldu.

  Balkan Savaşı Zamanı Yaptıkları

  Balkan Savaşı yıllarında kadınlar toplum yaşamında daha aktif rol almaya başlamışlardı. Halide Edip de bu yıllarda Teali-i Nisvan Cemiyeti’nin (Kadınları Yükseltme Derneği) kurucuları arasında yer aldı ve yardım işlerinde çalıştı. Öğetmenlik mesleğinin içinde olduğundan eğitim ile ilgili bir kitap yazmaya yöneldi ve Amerikalı düşünür ve eğitimci Herman Harrell Horne’un The Psychological Principle of Education (Eğitimin Psikolojik Temeli) adlı eserinden yararlanarak Talim ve Edebiyat adlı kitabı yazdı. Aynı dönemde Türk Ocağı içinde Ziya Gökalp, Yusuf Akçura,Ahmet Ağaoğlu, Hamdullah Suphi gibi yazarlarla tanıştı. Bu kişilerle dostluğu sonucu Turancılık fikrini benimseyen Halide Edip, bu düşüncenin etkisiyle Yeni Turan adlı eserini yazdı. 1911′deHarap Mabetler ve Handan isimli romanları yayımlandı.

  I. Dünya Savaşı Zamanı Yaptıkları

  Balkan Savaşları 1913’te sona ermişti. Öğretmenlikten istifa eden Halide Edip, Kız Mektepleri Umumi Müfettişliği görevine getirildi. I. Dünya Savaşı başladığında bu görevdeydi. 1916′da Cemal Paşa’nın daveti üzerine okul açmak üzere Lübnan ve Suriye’ye gitti. Aynı yıl bir aşk romanı olan Son Eseri adlı kitabı basıldı. Arap eyaletlerinde iki kız okulu ve bir yetimhane açtı. Orada bulunduğu sırada babasına verdiği vekalet ile Bursa’da, aile doktorları Adnan Adıvar ile nikahları kıyıldı. Lübnan’da iken Kenan Çobanları adlı 3 perdelik operanın librettosunu yayımladı, eseri Vedi Sebra besteledi. Yusuf Peygamber ve kardeşlerini konu alan bu eser, o yıllarda savaş koşullarına rağmen yetimhane öğrencileri tarafından 13 defa sahneye kondu. Türk ordularının Lübnan ve Suriye’yi boşaltması üzerine 4 Mart 1918’de İstanbul’a döndü. Yazar, hayatının buraya kadar olan bölümünü Mor Salkımlı Ev adlı kitabında anlatmıştır.

  Halide Edip, Ankara’da Kalaba Keçiören’deki karargahda görev aldı.

  Ankara yolunda iken Akhisar İstasyonu’nda Yunus Nadi Bey ile birlikte kararlaştırdıkları gibi Anadolu Ajansı isimli bir haber ajansının kurulması Mustafa Kemal Paşa’dan onay görünce ajans için çalışmaya başladı.Yunus Nadi Bey’in çıkardığı Hakimiyet-i Milliye gazetesine yardımcı olmak ve Mustafa Kemal’in diğer yazıişleri ile ilgilenmek Halide Edip’in yürüttüğü işlerdi.

  Halide Edip Adıvar 1921’de Ankara Kızılay başkanı oldu.

  Aynı yılın Haziran ayında Eskişehir Kızılay’da hastabakıcılık yaptı. Ağustos’ta orduya katılma isteğini Mustafa Kemal’e telgrafla iletti ve cephe karargâhında görevlendirildi. Sakarya Savaşı sırasında onbaşı oldu. Yunanlıların halka verdiği zararları incelemek ve raporlamakla sorumlu Tetkik-i Mezalim Komisyonu’nda görevlendirildi.Savaş boyunca cephe karargahında görev yapan Halide Edip, Dumlupınar Meydan Muharebesi’nden sonra ordu ile İzmir’e gitti. İzmir’e yürüyüş sırasında rütbesi başçavuşluğa yükseldi. Savaştaki yararlılıklarından ötürü İstiklal M+ Yorum Gönder
halide edip adıvar toplum yaşamını değiştirme ile ilgili neler yapmıştır,  halide edip adıvar toplum yaşamını değiştirmek ile ilgili neler yapmıştır,  Halide Edip Adıvar kimdir neler yapmıştır,  balkan savasinda halide edip kisaca
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 6 kişi