Atatürkün çocukluğu selanikte selanikte geçirmesinin ona katkıları neler olabilir

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Atatürkün çocukluğu selanikte selanikte geçirmesinin ona katkıları neler olabilir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi


 2. 2
  Forumacil
  Özel Üye

  Cevap: atatürkün çocukluğu selanikte selanikte geçirmesinin ona katkıları neler olabilir

  Mustafa kemal zaten selanik te doğumuş ancak babasının vefatı üzerine annesi zübeyde hanım ve kız kardeşi makbule hanım ile beraber yaklaşık 3 sene dayısının yanına lagazada kaldı. Hatta ilk okula selanikte başlamıştır.

  Ancak Lagaza kucuk ve okulu olmayan bir yer olduğu için zubeyde hanım oğlu mustafaya dayanamayıp onun eğitim ve öğretim hayatına devam etmesi için önce halasının yanına yollamış atatürk ün halasından memnun kalmaması üzerine bizzat kendisi tekrar selanike yerleşmiştir. Burada Askeri rüştiye sınavına girmiş ve sınavı kazanarak askeri rüştiye de okuma isteğini elde ederek okulu başarılı bir şekilde bitirmiştir. Tabi böylece selanike de veda etmek durumunda kalmıştır.

  Selanik Mustafa Kemal için bir basamk niteliği taşımaktadır. Çünkü Dayısının ve annesinin de evlenmeden önce ikamet ettiği Lagaza yerleşim yeri eğitim ve öğretim yeri sadece klise tarafında veriliyordu ancak bunuda Atatürk istemiyordu. Mustafa kemal atatürk Selanik te yaşamaya başlamasıyla beraber hem okuluna başladı hemde içindeki asker olma düşüncesinide gerçekleştirmeye fırsatı oldu. O fırsat Selanikteki askeri okuldu.

  Yaklaşık 15 yaşına kadar 3 ila 4 yılı hariç olmak la beraber yaşamının ve çocukluğunun bir bölümünü Selanikte geçirmiş olan Atatürk böylece Asker olmasına neden olacak olan askeri rüytiye ye yani askeri okula başlamış oldu. Selanikte yaşamanın atatürk e en büyük katkısı ve yararı budur.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi