Besinlerin vücudumuza yararlı hale gelene kadar uğradığı değişimler

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Besinlerin vücudumuza yararlı hale gelene kadar uğradığı değişimler ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Besinlerin vücudumuza yararlı hale gelene kadar uğradığı değişimler

 2. 2
  Forumacil
  Özel Üye

  Cevap: besinlerin vücudumuza yararları hale gelene kadar uğradığı değişimler

  Besin maddelerinin içeriklerine göre karbonhidrat, yağ, protein, vitamin, su ve mineraller olarak gruplandırıldığını biliyoruz. Besin içerikleri büyük moleküllerdir. Büyük moleküllü besin içeriklerinin hücrelerimizin kullanabileceği kadar küçük moleküllere parçalanması gerekir. Yediğimiz besinler hücrelerimize geçebilecek duruma sindirim işlemi sonucunda gelir.

  Sindirim büyük moleküllü besin içeriklerinin hücrelerimizin kullanabileceği kadar küçük moleküllere dönüştürülmesidir. Öyleyse vücudumuzda sindirim nasıl Gerçekleşir? Besinlerin hücrelerimiz tarafından kullanılabilecek kadar küçük parçalar bölerek kana geçişini sağlamak sindirim sisteminin görevidir.
  Sindirim çiğnemeyle başlar. Besinlerin çiğneme ve kas hareketleriyle küçük parçalara ayrılması mekanik sindirimdir. Besinlerin enzim adı verilen bazı salgılar yardımıyla parçalanmasına ise kimyasal sindirim denir.  Sindirim: Büyük moleküllü besin maddelerinin, sindirim sistemi organlarında parçalanarak, kana geçebilecek hale gelmesine sindirim denir.
  Büyük moleküllü besin maddeleri:

  Karbonhidratlar ------------------>Glikoz
  Proteinler ------------------>Amino asit
  Yağlar ------------------>Yağ asidi+ gliserol (gliserin)
  Şeklindeki küçük moleküller haline gelerek kana geçerler.


  Sindirim faaliyetleri iki çeşittir: Mekanik sindirim ve Kimyasal sindirim

  1) Mekanik Sindirim: Besinlerin sindirim enzimleri kullanılmadan, yalnızca fiziksel olarak – dil, diş, mide, bağırsak hareketleri sayesinde- parçalanıp, küçük parçacıklar haline getirilmesidir. Yani besinlerin kesilmesi, parçalanması, mide ve bağırsaklarda salgılanan sular sayesinde boza kıvamına getirilmesidir.
  2) Kimyasal Sindirim: Parçalanmış ve sulandırılmış besinlerin enzimler yardımıyla ( tükürük, mide ve bağırsak öz suları, pankreas ve karaciğer salgılarıyla) kimyasal değişime uğrayıp, yapı taşlarına parçalanmasına denir. Kimyasal sindirimde mutlaka enzim ve su kullanılır.
  Kimyasal Sindirimin Özeti  Salgılanan Yer Sindirdiği Sindirim Sıvısı Besinler
  Tükürük Bezleri Tükürük Karbonhidratlar
  Mide Mide öz suyu Proteinler
  Karaciğer Öd (safra) Yağlar
  Pankreas Pankreas öz suyu Karbonhidratlar ,Yağlar ,Proteinler
  İnce bağırsak Bağırsak öz suyu Karbonhidratlar Proteinler  Önemli NOT:  *Kimyasal sindirimde enzimlerin besin içerikleri küçük moleküllere parçalanmaktadır. Besin içeriklerinin her biri sindirim sırasında küçük moleküllere parçalanır.

  *Beslenme: Hücrelerin canlılığını koruması ,yeni bileşikler sentezlemesi enerji kaynağı olarak kullanması için dışardan karbonhidrat , yağ , vitamin su ve minerallerin alınması olayıdır.

  *Bir hücreliler , süngerler vb basit yapılı hücrelerin içindeki besinler kofullarında sindirilir.

  *Yutma:besinlerin ağızdan mideye ulaşması olayıdır. Yutma sırasında soluk borusuna besin kaçmasını önlemek için anlık olarak solunum durur. 3. 3
  Ziyaretçi
  Sag olun işime yaradı trekler+ Yorum Gönder
yediğimiz besinler nasıl vücudumuza yararlı hale gelir,  besinlerin vücudumuza yararlı hale gelene kadar uğradığı değişimler,  Besinler vücudumuzda nasıl faydalı hale gelir,  besinler vücuda nasıl yararlı hale gelir,  besinler vücudumuza nasıl yararlı hale gelir
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 15 kişi