Levhaların başlıca hareket şekilleri

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Levhaların başlıca hareket şekilleri ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Levhaların başlıca hareket şekilleri

 2. 2
  Galus
  Özel Üye

  Cevap: 1.yan yan 2.zıt 3.karşılıklı


  Levha Hareketleri :
  Levhalar magma üzerinde sürekli hareket halindedirler. Yerkabuğunda hareket halinde 7 tane ana çok sayıda da küçük levha vardır. Bu levhalar birbirlerine çarpar birbirlerinin altına girer veya birbirlerine sürtünüp sıyırarak hareket ederler.
  Yer kürenin oluşumundan beri milyarlarca yıl süren levha hareketleri yerkabuğunun şeklini etkilemiştir. Levhalar çok yavaş hareket ederler ve levha hareketleri insan gözüyle görülemez. (GPS–Coğrafi Pozisyon Sistemi– cihazı yardımıyla ölçülebilir). Levhalar her yıl birbirlerine göre yaklaşık 1–10 cm arasında hareket ederler. (Amerika ve Afrika Kıtaları her yıl 35 cm birbirinden uzaklaşmaktadır).
  Levha hareketlerinin en önemli nedeni ateş küredeki sıcak ve akışkan magmada yüksek sıcaklıktan dolayı gerçekleşen konveksiyon hareketleridir. Magma çekirdekten ısı enerjisi alır ve (sıcaklıkla birlikte hacmi arttığı için) yoğunluğu azalır. Yoğunluğu azalan magma konveksiyon akımında olduğu gibi yoğunluğu büyük olan soğuk madde ile yer değiştirir ve bu nedenle magma yerkabuğunda yükselir. Yükselen magma levhaları birbirinden uzaklaştırır ve soğuma sonucu yeni levhalar oluşturur. Yeni oluşan levha ayrılan komşu levhaların altına girer. (Ateş küreye batan yani diğer levhaların altına giren levha ısınarak tekrar yükselir).
  Magmadaki konveksiyon hareketleri sürekli devam eden bir süreçtir ve konveksiyon hareketleri sonucu levha sınırlarında kısa zaman dilimlerinde ani ve şiddetli uzun zaman dilimlerinde ise yavaş ve sürekli şekil değişikliği meydana gelir. Bu değişiklikler levhanın türlerine ve hareket biçimlerine göre yeni okyanusların kıtaların sıradağların ve volkanların oluşmasına neden olur.
  Magma üzerindeki levhalar üç şekilde hareket edebilir.
  • Levhalar birbirine yaklaşabilir ve yaklaşma hareketi yapar.
  • Levhalar birbirinden uzaklaşabilir ve uzaklaşma hareketi yapar.
  • Levhalar birbirine yatay olarak aynı veya zıt yönde sürtünebilir ve yanal hareket yapar.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi