Ülkemizde hangi hayvancılık faaliyetleri yapılmaktadır

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Ülkemizde hangi hayvancılık faaliyetleri yapılmaktadır ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi


 2. 2
  İlk Yolcu
  Bayan Üye

  Cevap: ülkemizde hangi hayvancılık faaliyetleri yapılmaktadır

  Ülkemizde hayvancılık faaliyetleri kanatlı hayvan yetiştiriciliği, büyükbaş hayvancılık, küçükbaş hayvancılık, arıcılık, ipek böcekçiliği ve tek tırnaklı hayvan yetiştiriciliği olarak sıralanabilir. Diğer zevk için yetiştirilen hayvanları dışarıda tutabiliriz.

  Kanatlı Hayvan Yetiştiriciliği Nedir:

  Bu başlık altında yumurta tavuğu yetiştiriciliği, broiler yetiştiriciliği(etlik piliç), devekuşu yetiştiriciliği ve bıldırcın yetiştiriciliği gibi hayvancılık faaliyetleri sayılabilir. Amaç tavuk eti ve yumurta olarak hayvansal gıda üretimidir.

  Kanatlı sektörü ülkemizdeki hayvancılık faaliyetleri açısından dünya standartları ile yarışır haldedir. Kanatlı sektörü ülkemizin yüz akıdır.

  Büyükbaş Hayvancılık Nedir:

  Büyükbaş hayvancılık denince başlıca hayvansal gıdamız olan et ve süt üretimi aklımıza gelmektedir. Büyükbaş hayvancılık nedir? Besicilik ve süt hayvancılığı yetiştiriciliğidir. Son zamanlarda üzerine düşülmeye ve yetiştirilmesine hız verilen, hayvancılık faaliyetleri içerisindedir.

  Küçükbaş Hayvancılık Nedir:

  Ülkemizdeki hayvancılık faaliyetleri açısından eski yıllara göre çok gerilemiştir. Küçükbaş hayvan olarak nitelediğimiz koyun ve keçi varlığımız çok zayıflamıştır. Daha 1980 yılların sonlarına kadar ihracata giden küçükbaş hayvan ithal edilir hale gelmiştir.

  Küçükbaş hayvan yetiştiriciliği de ülkemizin et, süt, yapağı, kıl ve tiftik ihtiyacını karşılama açısından önemli bir yere sahiptir.

  Arıcılık Nedir:

  Arıcılık, ülkemizde iklimin ve doğanın uygun olmasından dolayı aile işletmesi şeklinde yapılmaktadır. Dünyaca ünlü bal çeşitleri ülkemizde üretilmektedir.

  İpek Böcekçiliği Nedir:

  İpek dokuması asırlardan beri bütün dünyada yapıldığı gibi Anadolu’da da yapılmıştır. Ülkemizde Bursa ve Hatay civarında bölgesel olsada yetiştirilip, ipek dokuması yapılmaktadır.

  Tek Tırnaklı Hayvan Yetiştiriciliği:

  İnsanların eskiden beri iş gücü bakımından yararlandıkları hayvanlardandır. Çağımızda bile at, katır ve eşekten iş gücü olarak yararlanılmaktadır. Ülkemizde iş gücünden yararlanılmak için bütün bölgelerimizde yetiştirilmektedir.

  Atlarda bir başka uğraşta yarış atçılığıdır. Yarış atı yetiştiriciliği başlı başına ayrı ve ekonomik boyutları büyük bir sektör olarak bilinmektedir.

  Balık Yetiştiriciliği Nedir:

  Ülkemizde balık yetiştiriciliği iki şekilde yapılmaktadır. Tatlı su balıkçılığında alabalık yetiştiriciliği, denizde ise ağırlıklı olarak levrek ve çipura yetiştiriciliği yapılmaktadır.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi