Bayburt nüfusunun az olmasının nedeni nedir

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Bayburt nüfusunun az olmasının nedeni nedir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Bayburt nüfusunun az olmasının nedeni nedir

 2. 2
  Galus
  Özel Üye

  Cevap: bayburt nüfusunun az olmasının nedeni

  Belediye Başkanı Bekir Çetin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ’en az nüfusa sahip il’ olmalarının en önemli nedeninin, 1989 yılında il olduktan sonra kendilerine herhangi bir ilçe bağlanmayışı olduğunu söyledi.
  Çetin, Bayburt il statüsüne kavuştuğunda mevcut iki belde olan Demirözü ile Aydıntepe’nin ilçe yapıldığını, Gümüşhane’nin kendi il merkezlerine yakın olan ilçelerinin ise Bayburt’a bağlanmadığını belirterek, "Bu nedenle nüfus azlığı yönünden böyle bir durum ortaya çıktı" dedi.
  Nüfuslarının "en az" olmasına karşın "en fazla göç veren il" konumunda bulunmadıklarını belirten Çetin, "Ülke genelinde doğu ve güney doğudan büyük şehirlere göçler sürüyor. Bizde de göç var ancak son yıllarda bunda bir azalma söz konusu. Bu nedenle ’en fazla göç veren kent’ olduğumuzu düşünmüyorum. Örneğin bizim 2000 yılındaki sayımdan sonra oran olarak azalmamız yüzde 21.31 iken, Gümüşhane’de son sayımlara göre nüfustaki azalma oranı yüzde 30.22 olmuştur" diye konuştu.
  Bayburt’un bulunduğu bu konumdan önümüzdeki yıllarda kurtulacağını vurgulayan Çetin, şunları söyledi:
  "İlimizde bir üniversite kurulması söz konusu. KÖYDES ve BELDES projeleri ile gelişmişlik düzeyimiz artmakta. Doğal potansiyellerin değerlendirilip Organize Sanayi Bölgesi’nin etkinliğinin artırılmasıyla Bayburt’taki kalkınmanın süreceğine ve bu süreci en üst seviyede yapabilecek il olacağımıza inanıyorum. Bayburt, kalkınma noktasında yapılacak yatırımlarla kabuğunu kıracak ve nüfus potansiyelini artıracaktır." 3. 3
  Ziyaretçi
  çünkü ilçelerinin az olmasından kaynaklanmaktadır. 4. 4
  Ziyaretçi
  güzelmişşşş sağolun :)

+ Yorum Gönder
bayburtun nüfusu neden azdır,  bayburtun nüfusunun az olmasının nedenleri,  bayburtun nüfusu neden az,  kars ın nüfusu neden azdır,  gümüşhane nufusunun az olma nedeni
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 10 kişi