Skaler ve Vektörel Büyüklükler Örnekleri

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Skaler ve Vektörel Büyüklükler Örnekleri ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Skaler ve Vektörel Büyüklükler Örnekleri

 2. 2
  İlk Yolcu
  Bayan Üye

  Cevap: skaler ve vektörel büyüklükler örnekleri

  1) Skaler Büyüklükler
  Yalnızca sayılarla ifade edilebilen ve bir birimi olan büyüklüklere denir. Skaler büyüklükler, kütle, sıcaklık, güç, zaman, iş vb. olarak incelenebilir. Örneğin; 3 metre, 5 kilogram, 35 oC, 600 Newton, 220 Volt gibi.
  2) Vektörel Büyüklükler
  ölçülen büyüklüklerin bazılarındaki sayısal değer ve birim bazen bu veriyi anlamak için yeterli değildir. Bu büyüklüğün yönü, şiddeti, başlangıç noktası ve doğrultusu da önem kazanır. Örneğin; “Araba Ankara’dan İstanbul’a doğru saatte 90 km/sa hızla hareket ediyor” cümlesinde aracın yönü, doğrultusu ve hızı gibi kavramlar bilinmesi gereken değerlerdir.
  1. Skaler Büyüklükler
  Kütle, enerji, sıcaklık, iş, elektrik yükü, zaman, hacim … gibi fiziksel büyüklüklerde yön ve doğrultu söz konusu değildir. Bu büyüklüklerin sayısal değeri ile birimi verildiği zaman büyüklük hakkında yeterli bilgiye sahip oluruz. Bu tür büyüklüklere skaler büyüklükler denir.
  2. Vektörel Büyüklükler
  Hız, kuvvet, ivme, yer değiştirme gibi fiziksel büyüklükler yönlü büyüklüklerdir. Bu tür büyüklükler yalnız sayı ve birimle ifade edilemez. Büyüklüğü, başlangıç noktası, yönü ve doğrultusu ile bilinebilen niceliklere vektörel büyüklükler denir.
  30 km/saat hızla giden bir tren denildiği zaman, olay net olarak ifade edilmemiş demektir. Hangi yönde gittiği sorusu akla gelmektedir. Örneğin kuzeye doğru 30 km/saat hızla giden tren denilseydi, tam olarak ifade edilmiş olurdu.
  Vektörel büyüklük yönü ve doğrultusu olan büyüklüklere verilen isimdir. Vektörel büyüklükler yönü, başlangıç noktası ve geçtiği nokta tanımlanan bir vektörle tanımlanır. Vektörün uzunluğu ise onun şiddetini yani büyüklüğünü gösterir. Ör.: Kuvvet, Yer Değiştime, Konum, Hız, Ağırlık v.b.
  Skaler büyüklükler ise yönü ve doğrultusu olmayan, sadece miktarı ifade edilebilen büyüklüklerdir. Ör.: Sıcaklık, hacim, kütle, zaman, yol v.b. 3. 3
  Ziyaretçi
  bilgiler için çok teşekkür ederim çoook işime yaradı 4. 4
  Ziyaretçi
  yardımlarınız için çok teşekkür ederiz devamınıda bekleriz

 5. 5
  Ziyaretçi
  Bu tanım ve örneler olmmasaydı sınavdan böle yuksek alamazdım sizin sayenizde 82 aldım çoookk saolun....

 6. 6
  Ziyaretçi
  çok teşekkür ederim dersime yardımcı oldu tekrar teşekkür ederim .....

 7. 7
  Ziyaretçi
  sizin sayenizde perfonmans ödevinden 100 aldım çok saolun teşekür ederiz

 8. 8
  Ziyaretçi
  İşime yaradı doğru bilgi saolun

 9. 9
  Ziyaretçi
  Cokkkk teşekkur ederim odevime yardımcı oldunuz

 10. 10
  Ziyaretçi
  Çok teşekkürler sağ olun

 11. 11
  Ziyaretçi

  gerçekten güzel bir örnekte çok teşekkür ederim ama sanırım vektörel büyüklüüğün örneği biraz azdı am ne demişler aza kanaat getirmeyen çoğu hiç bulamazmış ama yinede ço teşekkür ederim ödevime yaradı

+ Yorum Gönder
vektörel büyüklüklere örnekler,  skaler ve vektörel büyüklükler,  skaler büyüklük örnekleri,  skaler büyüklükler,  vektörel büyüklük örnekleri
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 17 kişi