Kurbağanın ve kelebeğin yaşam döngüsü

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Kurbağanın ve kelebeğin yaşam döngüsü ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Kurbağanın ve kelebeğin yaşam döngüsü

 2. 2
  Galus
  Özel Üye

  Cevap: Kurbağalar

  Nuran Akkılıç Kansu
  Kurbağalar omurgalılar ailesinden küçük hayvanlardır. İki yaşayışlıdırlar. Yani yaşamlarının bir kısmını suda bir kısmını da karada geçirirler. Hem karada hem suda yaşayan hayvanlara amfibiyen denir. Kurbağalar soğuk kanlı hayvanlardır. Soğuk kanlı hayvanları da vücut ısısı bulunduğu çevreyle aynıdır. Derileri su geçirgen ve nemlidir. Böylece kurbağaların yaşayabilmeleri için ağız yoluyla su içmeleri gerekmez. Arka ayakları uzun zıplayışlar yapabilmeleri için kuvvetlidir. Ön ayakları ya da kolları kısadır, otururken kurbağanın dayanarak destek almasını sağlar. Kurbağaların çok özel bir özellikleri de; hem ciğerleri hem de derileri aracılığı ile nefes almalarıdır.

  Dünyanın En Büyük Kurbağası ile En Küçük Kurbağası


  Boyu 30 cm e kadar büyüyebilen dünyanın en büyük kurbağası Afrika’nın orta batısında yaşayan Golyat kurbağasıdır. Dünyanın en küçük kurbağası ise 1,3 cm boyu ile Küba'da yaşayan Pigme kurbağasıdır. Amerika'da yaşayan en büyük kurbağa ise 16 cm e kadar büyüyebilen boğa kurbağasıdır.

  Kurbağalar Nerede Yaşar?

  Kurbağalar Antartika hariç her yerde yaşarlar. En ilginç türlerine tropikal bölgelerde rastlanır. Kurbağaların çoğu sıcak ülkelerde, suda ya da nehir, ırmak gibi su kenarlarında bulunurlar. Ancak hiç suya girmeyen kurbağalar da vardır. Karada yaşar ve sadece çiftleşme zamanı su kenarlarına giderler. Kurbağaların bazıları da sadece ağaçlarda yaşarlar. Bu tip kurbağaların ağaçlara kolay tırmanabilmeleri için ayak parmaklarında yüzeye tutunmasını sağlayan sıvı ince bir tabaka vardır. Bazıları da kazıcı kurbağalardır. Karada yaşar ve toprağı kazarak altına girerler, orada yaşarlar. Kısa bacakları vardır ve hoplayamazlar. Kışları soğuk olan yerlerde yaşayan kurbağalar kış uykusuna yatarlar. Kış uykusu için ya kazdıkları toprağın altına girer ya da bir su birikintisinin dibinde çamura gömülü uyurlar.  Kurbağaların Beslenmesi

  Kurbağalar genelde geceleri avlanırlar. Kurbağaların beslenmesi küçük böcekler, örümcek, solucan ve minik balıklar gibi küçük hayvanlardan oluşur. Kurbağaların çoğu yapışkan dillidir. Böcek yakalamak için dilini dışarı çıkarıp avını yakalayınca içeri çeker. Avını (böcekleri) çiğnemeden bir lokmada yutar, çünkü sadece üst çenede dişleri vardır ve avını parçalamaya yetmez.

  Kurbağalar Düşmanlarından Nasıl Korunurlar?

  Kurbağaları yemek için onların peşlerinde olan düşmanları vardır. Balıkçıl, rakun, kaplumbağa, yılan, büyük tatlı su balıkları ve insanlar bunların arasındadır. Maalesef insanlarda kurbağa eti için onları avlıyor ve doğal yaşam yerlerini bozarak çoğalmalarına engel oluyorlar.

  Kurbağaların cinslerine göre kendilerini düşmanlarından koruma yolları vardır. Bazıları kendilerini zehir bezlerinin salgısı ile korurlar. Bazıları kendilerini korumak için renklerini kullanırlar. Sarı veya kırmızı gibi parlak ve canlı renkleri düşmanlarına "Ben zehirliyim" ya da "Benim kötü bir tadım var" mesajını verir. Bazıları da bulundukları ortamın rengini alarak kamufle olup düşmanlarından saklanırlar. Kurbağaların ayrıca patlak kocaman gözleri vardır. Bu sayede her yöne bakabilir ve etrafı çok iyi görürler.

  Şarkıcı Kurbağalar

  Her cinsin farklı şarkısı vardır. Şarkı söyleyenler gür sesli erkek kurbağalardır. Bazı kurbağaların dişileri de şarkı söyler ama sesleri zayıftır. Erkekler dişileri çekmek için şarkı söylerler. Bazı kurbağaların daha kuvvetli ses çıkarabilmek için içini havayla doldurdukları bir ses keseleri (torbaları) vardır. Kese onlar için bir ses yükseltici olarak kullanılır. Havayı emerek keseyi şişirir ve sonra ses çıkartırlar. Bazı erkek kurbağalar seslerini diğer erkek kurbağalara kendi bölgesine girmemelerine dair uyarıda bulunmak için kullanırlar.

  Kurbağaların Yaşam Döngüsü

  Kurbağanın yaşamı suda başlar. Dişi kurbağa yumurtalarını suya bırakır ve erkek kurbağa tarafından döllenme gerçekleştirilir. Yavrular cinslerine ve suyun sıcaklığına bağlı olarak 3 ile 25 gün arasında yumurtadan çıkarlar. Su sıcaksa yavruların yumurtadan çıkması daha hızlı olur. Suyun soğuk olması yavruların yumurtadan çıkmasını yavaşlatır. Yumurtaların rengi, büyüklüğü ve şekli kurbağaların cinsine göre değişir. Kurbağa yumurtaları saydam, jöleye benzer, koruyucu görevi gören bir zar ile kaplıdır. Hatta bu jöleye benzer zar bile kurbağaların cinslerine göre farklılıklar gösterir. Yavrulara iribaş denir. Henüz kurbağaya benzemezler, daha çok balığa benzerler. Büyük bir başı, uzun kuyruğu ve nefes almalarına yarayan solungaçları vardır. İribaşlar su bitkileri ile beslenirler. Yumurtadan çıktıktan sonra büyürlerken başkalaşım geçirirler. Bu evrede yapısal bir değişikliğe uğrayarak uzun kuyruğun kaybolması ile arka ve ön bacaklar çıkar, solungaçları kaybolarak onun yerini akciğerler alır.

  Kurbağalar Neden Önemlidir?

  Bazı ülkelerde insanlar için besin kaynağıdır. Kurbağalar zararlı böcekleri yerler. Kurbağalar hastalıklara karşı yeni ilaçların bulunmasında tıbbi araştırmalarda denek olarak kullanılırlar. Kurbağalar eko sistemin önemli bir parçasıdır, yani doğada kurbağaların azalması ya da yok olması diğer hayvanları ve hatta insanları da olumsuz yönde etkileyecektir.  Kelebeğin Yaşam Döngüsü

  Nuran Akkılıç Kansu

  Kelebekler, pullu kanatlarıyla güzel görünümleri olan, uçabilen böceklerdir. Dünyada 20.000 kelebek ve 150.000 güve türünün olduğu bilinmektedir. Türkiye’de 360 civarında kelebek, 4000 civarında güve türü olduğu tesbid edilmiştir.

  Kelebekler ve güveler kanatları pullu olan tek böcek türüdür. Kelebekler çiçekten çiçeğe konarak çiçek tozlarını taşıyıp tozlaşmayı sağlarlar. Doğada besin zincirinin önemi bir halkası olan kelebekler, diğer böceklere, kuşlara, farelere, kurbağalara, kertenkelelere yem olurlar.

  Bütün böceklerde olduğu gibi kelebeklerin de altı eklemli bacağı, bir çift anteni vardır. Bileşik gözleri, dış kabukları ve üç bölümden oluşan vücudu (baş, göğüs, karın) ile omurgasız hayvanlar grubundandır.

  Kelebeğin vücudu küçük duyusal (sensörlü) kıllarla kaplıdır. Kelebeğin 4 kanadı ve 6 eklemli bacağı göğüs kısmına bağlıdır. Vücudun göğüs kısmı kanatları ve bacakları hareket ettirebilecek kaslardan oluşmuştur. Göğüs kısmındaki damarlar kanatları kanla besler.

  Kelebekler vücut sıcaklıkları düşük olduğunda uçamaz. Uçabilmek için vücut ısılarının 28 derecenin altına düşmemesi gerekmektedir. Serin havalarda kanatlarını güneşe doğru çevirerek güneşlenir ve ısınırılar. Kelebekler yaşlandıkça kanatlarının rengi solar, bakımsızlaşır ve kenarları yırtılır. Kelebeklerin cinslerine göre farklı uçma hızları vardır. En hızlıları saatte 50 km ye yakın hızla uçabilirler.

  Bazı kelebekler düzenli bir şekilde göç ederler. Göç bazen kıtalar arası mesafelere olur. Kanada’nın güneyinde yaşayan Monark kelebeği kış aylarında güney Amerika’ya göç eder. 5-6 hafta gibi kısacık ömrü olan bu kelebeğin bir yıl içinde 4 nesli oluşur. Dolayısıyla göçü gerçekleştiren 4. nesil sonbaharda, önceki nesillerden daha uzun (6 ay) yaşayarak sürüler halinde güneye göç eder ve bahar aylarında kuzeye geri dönerler. Turkiye’de Diken kelebeği (Cynthia cardui) ve Alıç kelebeği (Aporia crataegi) sürüler şeklinde kuzeyden güneye göç ederler.


  Kelebeklerin Yaşam Döngüsü


  Kelebeklerin (ve güveler) yaşam döngüsü 4 aşamadan oluşur. Dişi ile erkek kelebek çiftleştikten sonra;

  1. Yumurta Dönemi (Egg): Yaşam döngüsün ilk aşaması yumurtadır. Dişi kelebek yumurtalarını bir yaprağa bırakır. Yumurtaların büyüklüğü bir iğne başı kadardır. Dişi kelebeğin yumurtalarını bir yaprağa bırakma sebebi tırtılların sürekli yemeğe ihtiyaçları olmasındandır. Yumurtalar birkaç gün içinde kırılmaya başlar.

  2. Tırtıl Dönemi (Larva): İkinci aşama tırtıl dönemidir. Yumurtalardan çıkan tırtıllar yaşamlarını yaprak yiyerek geçirirler. 12-14 gün içinde büyürler. Büyümeleri sırasında birkaç kez deri değiştirirler.

  3. Krizalit Dönemi (Pupa): Üçüncü aşama krizalit dönemidir. Bu dönemde tırtılların derisi kalınlaşır. Tırtıl kendisini bir yaprağın sapına baş aşağı asarak krizalit (koza) denen bir kabuk oluşturur. Kelebek olmadan önceki bu üçüncü aşamayı bu kabuğun içinde geçirir. Bu aşama 1 hafta kadar sürer.

  4. Kelebek Dönemi : Yaşam döngüsünün son aşamasında artık yetişkin bir kelebek olmuştur. Kelebek kozadan çıktığında nemli ve buruşuktur. Kozasından aşağı sarkık vaziyette durarak kanatlarına kan pompalar. Kuruyup uçabilmesi için iki saate ihtiyacı vardır. 3. 3
  Ziyaretçi
  güzel kelebek ve kurbağa 4. 4
  Ziyaretçi
  kim yaptıysa emeğine sağlık çok güzel olmuş ve ödevimde çok yardımcı oldu

 5. 5
  Ziyaretçi
  vallahide işime yaradı
  saol....

 6. 6
  Ziyaretçi
  çok güzel olmuş herkesin emeğine sağlık

 7. 7
  Ziyaretçi
  Teşekkürler yardımcı oldu

 8. 8
  Ziyaretçi
  tessekkur ederim size cok sağolun :D

 9. 9
  Ziyaretçi
  güzel harika müthiş

 10. 10
  Ziyaretçi
  yaa bana resimli anlatım lazım iki üç resim birde ödev için öneride bulunsaydınız keşke

 11. 11
  Ziyaretçi

  çok saolun daha fazlasını bekleriz teşekkürler

 12. 12
  Ziyaretçi
  Çok teşekkürler.Çok işime yaradı.Özellikle kurbağanın son cümlesi ve kelebeğin hepsi çok dikkatimi çekti ve çok güzel bilgiler aldım...

+ Yorum Gönder
kelebeğin yaşam döngüsü,  kelebeklerin yaşam döngüsü,  kelebeğin hayat döngüsü,  kelebek hayat döngüsü,  kelebeğin yaşam döngüsü kısa bilgi
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 11 kişi