Canlıların sınıflandırılması ile ilgili sorular ve cevapları

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Canlıların sınıflandırılması ile ilgili sorular ve cevapları ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi


 2. 2
  Gülcan
  Usta Üye

  Cevap: canlıların sınıflandırılması ile ilgili sorular ve cevapları

  1.
  Ortama t1 anında eklenen madde üremeyi durdurduğundan, bakteri sayısında artış olmaz. Bakteri sayısı bir süre dengede kalır. Ölümler devam edeceğinden, bir süre sonra bakteri sayısında azalma başlar. Zaten diğer grafiklerde, bakteri sayısı en azından belli zamanlarda artma göstermiştir.
  Cevap – D  2.
  Bir deneyde, bir bakteri türüne ait bireyler, ışıklı bir ortamda, et suyu ve tuz içeren besi yerine konulmuştur.
  Bu bakteri türü için aşağıdaki durumlar tespit edilmiştir.
  – Oksijen ve glikoz yokken üreyemediği
  – Oksijen yokken glikoz eklendiğinde üreyebildiği
  – Oksijen varken glikoz eklendiğinde üreyemediği
  Bu verilere göre, deneyde kullanılan ilgili bakteri türü,
  I. Fotosentez
  II. Fermantasyon
  III. Oksijenli solunum
  olaylarından hangilerini gerçekleştirebilmektedir?
  A) Yalnız I B) Yalnız II C) Yalnız III
  D) I ve III E) II ve III

  1991-ÖSS

  2.
  Bakteri ortamda glikoz yokken üreyemediğine ve mutlaka dışarıdan glikoz verilmesi gerektiğine göre, bu bakteriler fotosentez yapamıyor ve glikoz üretemiyorlardır. Oksijenin varlığında, glikoz eklendiğinde üreyemezlerken, oksijensiz ortamda ve glikoz eklendiğinde üreyebiliyorlar.
  Bu durumda oksijen üremeyi engelleyici etki yapmaktadır. Yani bunlar yalnız fermantasyon yapabilmektedirler. Oksijenli solunum yapamamaktadırlar.
  Cevap – B  3.
  Virüslerde, aşağıdaki canlılık özelliklerinden hangisinin bulunması, bunları canlı olarak kabul eden hipotezi destekleyen bir kanıttır?
  A) Çoğalmayı gerçekleştirme
  B) Enzimleri aracılığıyla enerji üretme
  C) Büyüme
  D) Aktif hareket etme
  E) Organellere sahip olma

  1991-ÖSS

  3.
  Çoğalma canlıların ortak özelliklerindendir. Virüs, çoğalmak için bir canlı hücrenin içine girmesi gerekse bile, neticede çoğalma olayını gerçekleştirebilmektedir. Ancak, virüslerde organeller ve enzim sistemi yoktur. Sitoplazmaları da bulunmaz. Bunun için kendi başlarına herhangi bir metabolik olayı gerçekleştirmezler. Çünkü ATP sentezleyemezler.
  Cevap – A  4.
  Canlıların bilimsel olarak adlandırılmasında kullanılan yönteme göre;
  I. Capra domesticus
  II. Felis domesticus
  III. Canis lupus
  IV. Felis leo
  olarak adlandırılan canlıların cins ve tür adlarına bakarak, hangilerinin birbirleriyle diğerlerinden daha yakın akraba olduğu düşünülebilir?
  A) I ve II B) I ve III C) II ve III D) II ve IV E) III ve IV

  1992-ÖSS

  4.
  Birinci kelimeler cins ismini belirler. Aynı cinsin türleri arasında ortak genlerin sayısının fazla olmasından dolayı yakın akraba oldukları söylenebilir.
  I. ve II. verideki “domesticus” kelimesinin benzerliği sizi yanıltmasın. Son kelimeler dikkate alınmaz ve kelime olarak domesticus, evcilleşim manasındadır. Evcil olan bir çok farklı tür vardır.
  Cevap – D  5.
  Kapalı salça kutuları açıldıktan bir süre sonra, salçaların sadece üst yüzeylerinde bakteri üremesi olduğu, alt kısımlarda ise bakteri üremesi olmadığı gözlenmiştir.
  Bu gözleme göre, bu bakteri türü ile ilgili olarak aşağıdaki yargılardan hangisi yanlıştır?
  A) Oksijen kullanabilir.
  B) Enerji kaynağı olarak glikoz kullanabilir.
  C) Solunum ürünü olarak alkol meydana getirir.
  D) ATP sentezler.
  E) Karbondioksit açığa çıkarabilir.

  1992-ÖSS

  5.
  Bu bakteriler üst yüzeyde üreyebildiklerine göre oksijenli solunum yapıyorlardır. Oksijenin ulaşmadığı alt kısımlarda üreyemediklerine göre fermantasyon yapmıyorlardır. Oksijenli solunumun son ürünü CO2 ve H2O dur. Alkol, fermantasyonun ürünüdür. O2 li solunumda alkol üretilmez. Öyleyse bunlar solunumla alkol meydana getiremezler. ATP sentezini ve glikoz kullanımını her canlı hücre yapabilir.
  Cevap – C 3. 3
  Ziyaretçi
  Çok güzel cevaplarını da vermişsiniz çok sağolun+ Yorum Gönder
canlıların sınıflandırılması ile ilgili sorular,  canlıların sınıflandırılması ile ilgili sorular ve cevapları,  sınıflandırma ile ilgili sorular ve cevapları,  canlıların sınıflandırılması test soruları ve cevapları,  sınıflandırma ile ilgili test soruları
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 11 kişi