Eklemler hareket yeteneğine göre kaç çeşittir

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Eklemler hareket yeteneğine göre kaç çeşittir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Eklemler hareket yeteneğine göre kaç çeşittir

 2. 2
  Galus
  Özel Üye

  Cevap: Kaç Çeşit Eklem Vardır – Eklemler Hakkında Bilgiler
  Eklemler
  Kemiklerin bağlanma yerleri olan eklemler üç grupta toplanır.
  a. Oynamaz Eklemler : Kafatası, kalça kemiği, leğen kemiği gibi iskeletin hareket etmeyen kısımlarındaki kemiklerde görülür. Eklemleşen kemikler çok sıkı bir şekilde birbirlerine testere dişi gibi girinti ve çıkıntılarla bağlanmışlardır. Eklem kapsülü ve sıvısı yoktur.
  b. Yarı Oynar Eklemler : Omurlar arasında ve göğüs kafesinde görülen eklemlerdir. Omurlar arasındaki kıkırdak diskler esneklik sağlanmasında yardımcı olur.
  c. Oynar Eklemler : Vücudun hareket işlevini üstlenmiş kemiklerde görülen, tam hareketli eklemler olup kol ve bacak kemiklerinde görülür. Eklemleri oluşturan kemiklerin uçları bağ dokusundan meydana gelmiş ortak bir kapsül ile çevrilidir. Eklem kapsülünün iç yüzeyi ince bir zar ile örtülüdür.
  Bu yapı yumurta akına benzeyen bir salgı meydana getirir. Eklem boşluğunda toplanan bu sıvı (= eklem sıvısı) eklem uçlarının kayganlığını sağlar. Eklem kemiklerinin baş kısmında bulunan kıkırdak tabakaları hareket sırasında kemiğin başlarının birbirine değerek aşınmasını önler. Eklem bölgesinde bir kemikten diğerine uzanan bağ dokusundan meydana gelmiş eklem bağı bulunur. Bütün bu yapılar ekleme sağlamlık ve hareket kolaylığı sağlar. 3. 3
  Ziyaretçi
  Tüm eklemler oynar mı 4. 4
  Hakan
  Administratör
  Tüm eklemler oynar mı
  Hayır oynamaz sadece oynar eklemler oynamaktadır.

 5. 5
  Ziyaretçi
  süper bir site

+ Yorum Gönder
eklemler hareket yeteneğine göre kaç çeşittir,  hareket etme yeteneğine göre eklemler nedir
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi