Sporun insan üzerindeki etkisi nedir

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Sporun insan üzerindeki etkisi nedir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi


 2. 2
  Forumacil
  Özel Üye

  Cevap: sporun insan üzerindeki etkisi nedir


  Sporun artık ferdin topluma uyumunu sağladığı, kişilerin ruh ve beden sağlıklarını güvence altına aldığı herkesçe bilinmektedir. Ufak tefek hareketlerden sistemli spora kadar, yapılan bütün egzersizlerde ana hedef vücudu sağlıklı tutmak veya sağlığın bozulmasını mümkün olduğu kadar önlemektir. Bugün bütün dünyada yapılan araştırmalar göstermiştir ki, spor ve egzersiz hem hastalıkları önlemede hem de hastalıkların iyileşmesinde önemli bir rol oynamaktadır. Medeniyetin gelişmesi ile makineleşen ve mo-notonlaşan çalışma şartları ve hareket azlığı, modern toplumlarda sağlık yönünden sporun gerekliliğini bir kez daha ortaya koymaktadır.

  Özellikle son yirmi-otuz yıl içinde gelişmiş birçok ülkelerde gençlerin sağlıklı ve güçlü yetişmeleri, güvenilir nesillerin oluşması için spora çok önem verilmiş, küçük yaşlardan başlayıp, her yaşta spor yapma imkânını veren yaygın spor kuruluşları tesis edilmiştir.

  Spor, bedenî ve ruhî yetenekleri; düzenli, dengeli, amaca uygun olarak geliştirmek ve gerektiğinde bunlardan en iyi biçimde yararlanmak için yapılır. Gençlik çağında başlanan ya da çocukluk çağında başlayıp sürdürülen sporun kişilik gelişmelerine katkıları çoktur. Gençlik çağındaki kişilik arayışı, toplumda rol üstlenme, özerklik ve sorumluluk kavramlarının gelişmesinde en etkin eğitim yollarının başında spor gelir. Spor, gence, bir amaç uğruna çaba harcamasını, bunun için iradesini kullanmasını, fedakâr ve sebatlı olmasını öğretir. Başarının ancak çalışmayla olabileceğini, başarıya ulaştıkça çevrenin ilgisini ve beğenisini kazanacağını öğretir. Diğer yandan spor, gençlik çağının en önemli meselelerinden olan arkadaşlığı, en iyi, olumlu, güvenilir olarak geliştiren bir araçtır. Ortak bir amaca, çalışmaya, gelişmeye, başarıya yönelmiş, sevgiye, saygıya dayanan arkadaşlık ilişkileri hem çok sağlam olur, hem de gencin kişilik kazanmasına büyük katkı sağlar.

  Görülüyor ki, yaygın olarak sağlıklı gençlerin yetişmesi, hangi dalda olursa olsun, ilmî temellere dayanan anlayış içinde insan gücünün eğitimine bağlıdır. 3. 3
  Ziyaretçi
  3.sınıflar için ne yazılabilir?+ Yorum Gönder
sporun insan sağlığı üzerindeki etkileri,  sporun. insanlar uzerindeki. etkileri,  beden eğitimi ve sporun insan üzerindeki etkisi,  sporun toplum üzerindeki etkisi,  sporun insan sağlığı üzerindeki etkileri kısaca
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi