Yaşadığımız yerde çöpler nerede toplanıyor

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Yaşadığımız yerde çöpler nerede toplanıyor ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Yaşadığımız yerde çöpler nerede toplanıyor

 2. 2
  İlk Yolcu
  Bayan Üye

  Cevap: Çöplerin toplanma yeri

  İstanbul'da İSTAÇ'a bağlı toplam 5 adet çöp aktarma istasyonu var. Bunlar Baruthane, Yenibosna, Halkalı, Ümraniye-Hekimbaşı ve Tuzla-Aydınlıköy'de bulunuyor. Bakkalköy'de inşa edilen altıncı istasyon da yakında hizmete girecek. İlk aktarma istasyonu 1995'te kuruldu. İstasyonlar sayesinde yüzlerce çöp kamyonunun trafikte dolaşması engelleniyor. Anadolu yakası, Avrupa yakasına göre 1/3 oranında daha az çöp üretiyor.


  İlçe belediyeleri topladıkları çöpleri kendilerine en yakın İSTAÇ Çöp Aktarma İstasyonu'na götürüyor. Merkezlerin en yoğun saati sabahtan öğlene kadar ve gece 23:00-03:00 arası. Hergün toplam 1500 çöp aracı aktarma merkezlerine geliyor. Çöpler burada dev silolara aktarılıyor. Toplam silo sayısı 357, her silo 20 ton çöp alabiliyor. Bu da 7 tonluk 3 çöp arabası demek. İki kat halinde inşa edilen tesislerde üst kattan çöp boşaltılıyor, presleniyor. Alt kattan kamyonlara yükleniyor. Haftanın ilk üç günü merkezlere giriş yapan araç sayısı daha fazla oluyor.


  Merkezlerden hergün çıkış yapan silo sayısı ise 400. Bunlar iki yakadaki çöp depolama alanlarına gidiyor. Yaşanan felaketlerden sonra İstanbul'da 1998 yılında vahşi çöp alanı uygulaması kaldırıldı. Düzenli çöp depolama alanlarının biri Kemerburgaz-Göktürk Odayeri'nde, diğeri ise Şile Kömürcüoda'da.


  Düzenli çöp depolama merkezleri eski maden ocaklarından seçiliyor. Orman Bakanlığı'ndan daha sonra yeşillendirilmek üzere kiralanan maden ocaklarında çöp alanı inşaatı yapılıyor. Arazinin doğal su kaynakları ile çöp suyunun ilişkisi kesiliyor. Hergün çöplerin üzeri 20 cm. toprakla kapatılıyor.


  Derinliği 60 metreye kadar varan maden ocakları dolduğunda son kez toprakla örtülüp arazi yeşillendiriliyor ve Orman Bakanlığı'na geri veriliyor. İlk yıllarda çalı türü bitkilerden başka bitki yetişmiyor. Altta birikmesi muhtemel metan gazı, yer altına döşenen borular ve bacalar yardımıyla havaya veriliyor.


  Çöp depolama merkezlerine tıbbi atıklar ve tehlikeli sanayi atıkları alınmıyor. İstanbul'da toplam 20 yatak kapasitesinin üzerinde 202 sağlık kuruluşunun çöpleri Büyükşehir Belediyesi tarafından yerinden teslim alınıp, Tıbbi Atık Yakma Tesisi'ne getiriliyor. Araçlar da özel torbaları gibi kırmızı renkte. Atıklar özel fırınlarda 1000-1200 derece arasında yakılıyor. İşlemden sonra hacimleri yüzde 95, kütleleri ise yüzde 75 oranında azalıyor.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi