Ormanların ülke ekonomisine ve insanlara sağladığı faydalar nelerdir

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Ormanların ülke ekonomisine ve insanlara sağladığı faydalar nelerdir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Ormanların ülke ekonomisine ve insanlara sağladığı faydalar nelerdir

 2. 2
  İlk Yolcu
  Bayan Üye

  Cevap: ormanların ülke ekonomisine ve insanlara sağladığı faydalar nelerdir

  Ormanların Ülkemiz Ekonomisindeki Yeri
  Ormancılık sektörünün ülke ekonomisine olan katkılarını para ile ölçülebilen ve para ile ölçülemeyen katkılar olarak ikiye ayrılmak gerekir. Odun kökenli orman ürünleri üretimi, orman tali ürünleri üretimi, işlendirmeye katkısı, bölgeler arası gelişmişlik farkını azaltıcı etkisi, ödemeler dengesini olumlu yönde etkilemesi, mineral nitelikli katkıları, tarım, hayvancılık ve turizme olan katkıları para ile ölçülebilen katkılardır.

  İlkim, toprak su gibi doğal kaynakların korunması ve dengede tutulması, rüzgar ve kumul hareketlerine karşı önleyici perde görevi görmesi, su akışını düzenlemesi, yer altı ve yer üstü su kaynaklarının sürekliliğini sağlayarak çoraklaşmayı önlemesi, erozyonu önlemesi dolayısıyla tarım alanları ile barajların ekonomik ömrünü uzatması, çığ ve sel baskınlarını önlemesi halkın rekreasyon ihtiyaçlarını karşılaması, insan sağlığını olumlu yönde etkilemesi ve iş verimliliğini artırması ise para ile ölçülemeyen katkılardır.

  Ormanların yararları
  •Orman, erozyonu önler, rüzgarın hızını azaltır. Toprağı kökleri ile tutarak yağışların ve akarsuların toprağı taşımasını önler.
  •Sıcağı ve soğuğu dengeler. Yazın sıcaklığı azaltırken, kışın ise sıcaklığı arttırır. Radyasyonu önler.
  •Su buharını yoğunlaştırarak yağmur haline gelmesini sağlar.
  •Ormanlar, eğlenme, dinlenme ve boş zamanları değerlendirme imkanı sağlar. Havası,Suyu,Doğal Güzellikleri ve Sakin Ortamı ile özellikle şehirlerde yaşayan insanların yoğun ilgisini çeker. İnsanların beden ve ruh sağlığı üzerinde olumlu etkiler yapar.
  •Ormanlar, orman içerisinde ve çevresinde yaşayan insanlara çeşitli iş imkanları sağlar, işsizliği önlemede etkili rol oynar. Böylece köylerden kente göçü azaltır.
  •yapacak ve yakacak hammadde kaynağıdır,
  *su kaynağıdır ve yeraltı sularının oluşmasını sağlar,
  *erozyonu önler,su taşkınlarını önler,
  *yaban hayatını ve av kaynaklarını korur,
  *iklim üzerindeki olumlu etkileriyle sıcağı ve soğuğu dengeler
  *su buharını yoğunlaştırarak yağmura dönüşmesini sağlar,
  *ulusal savunma ve güvenlik bakımından stratejik öneme sahiptir,
  *insanların eğlenme ve dinlenme amaçlarına hizmet ederken, beden ve ruh sağlığı üzerine olumlu etkiler yapar,
  *hava kirliliği ve gürültüyü önler,
  *insanlara çeşitli iş alanları sağlar,
  *ülke turizmine katkıda bulunur. 3. 3
  Ziyaretçi
  süperrrr sağolun+ Yorum Gönder
ormanların insanlara ve ekonomiye olan katkıları,  ormanların insanlara sağladığı faydalar,  ormanların insanlara ve ekonomiye olan katkıları ile ilgili şiir,  ormanların ülkemize faydaları nelerdir,  ormanların insanlığa katkıları nelerdir
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi