Toprak çeşitleri özellikleri ve kullanım alanları

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Toprak çeşitleri özellikleri ve kullanım alanları ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi


 2. 2
  İlk Yolcu
  Bayan Üye

  Cevap: toprak çeşitleri özellikleri ve kullanım alanları

  Toprak Çeşitleri
  Toprakları ana başlıklar altında çok kısa şöyle özetleyebiliriz.
  1-Taşlı topraklar
  2-Kumlu topraklar
  3-Tınlı topraklar
  4-Killi opraklar
  5-Marnlı topraklar
  6-Humuslu toprakalr
  7- Kireçli topraklar

  1- Taşlı topraklar : İçeriği % 80 taş ve az miktarda topraktan oluşur.Kolay havalanırlar. fakat su tutma kapasiteleri ve besin ihtivalrı azdır.

  2- Kumlu topraklar : % 80 kum ihtiva ederler. İşlenmeleri kolaydır. Su tutmadıklarından bol sulama gerektirirler buda toprktaki besinin yıkanıp gitmesine neden olur. besince fakir ve genelliklede asit topraklarıdr.

  3- Kili topraklar : İçeriğinin yarıdan fazlasını kil oluşturur. Su tutma kapasiteleri yüksektir. bu nednele geç tava gelirler.tava gelmeden işlenmesi halinde toprak tekstürü zarar görür. Ağır topraklar olup işlenmeleri zordur.Kurak zamanlarda toprak katı bir hal alır.

  4- Tınlı topraklar : yarıdan fazlası kum ve % 30-50 arasıda kilden meydana gelirler. tava gelmeleri ve işlenmeleri kolay olduğundan tarım için elverişli topraklardır.

  5- Marnlı topraklar : İçinde kum, kil,çakıl ve humus bulunur. Bağcılık bakımından uygun topraklardır.

  6- Humuslu topraklar : Siyah enkte bir topraktır. koyu renk olduğu için çabuk ısınıp kolay tava gelirler. su tutma kapasiteleri iyidir. Besin maddelerince zengindirler. Tava gelince kolay işlenirler.

  7- Kireçli topraklar : kil, kum humus ve kireç ihtiva ederler, kalın bir kaymak tabakası bağlarlar. Suyu geçirmezler. Zor işlenen bir toprak çeşididir. 3. 3
  Ziyaretçi
  hangi toprak asidik hangi topraklar bazik nolur yardım edin!!+ Yorum Gönder
toprak çeşitleri ve kullanım alanları,  taşlı toprakların kullanım alanları,  toprak çeşitleri ve kullanım alanları ödev,  toprak çeşitlerinin kullanım alanları,  killi toprağın kullanım alanları
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 4 kişi