Organ bağışının önemi hakkında bilgiler

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Organ bağışının önemi hakkında bilgiler ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi


 2. 2
  Galus
  Özel Üye

  Cevap: Organ Bağışının Önemi Nedir

  Journal of the American Medical Association’ın 4 Temmuz sayısında yer alan bir habere göre organ bağışlaması uygun kişilerin aileleri organ nakli ile ilgili konularda bilgilendirilmedikleri için bir çok nakil gerçekleşemiyor ve çoğu hastanın yaşama umudu da bu kişilerle birlikte sönüyor.

  Laura A. Siminoff, PhD’ye göre, halkın organ bağışı konusunda eğitilmesi, ve sağlık personelinin organ başığını gerçekleştiren yaslı ailelerin durumlarını daha iyi kavramalarının sağlanması tüm dünyada yaşanan organ nakli kıtlığına bir çare olabilir.

  Bugün Amerika’da 75,000’den fazla kişi organ nakli bekliyor ve bunlardan hergün 17 kişisi organ nakli gerçekleşmediği için hayatlarını kaybediyorlar. Uzmanlar organ bağışı yapabilecek kişilerin sadece 20 yaşındaki motosiklet kazası yapmış kişilerle sınırlandırılamayacağını, ve bugün hemen hemen kafasına darbe almış ya da beyin fonksiyonlarını kaybetmiş her insanın organ bağışı yapmak için uygun olduklarını söylüyorlar.

  Ailelerin organ bağışı yapma konusunda verdikleri kararları inceleyen bir çalışma, onların genelde genç, beyaz ve erkek olduklarını ortaya koymuş.

  Gün geçtikçe organ nakli bekleyen hastaların sayısı da artıyor. Buna sebep olarak organ nakli ile ilgili insanların önyargıları çok önemli bir rol oynuyor. Ayrıca sağlık personelinin yaklaşımı, aileleri organ bağışı konusunda önceden hazırlamaları, bunu son ana kadar bırakıp kötü bir süpriz olarak karşılarına birdenbire çıkartmamaları gerekiyor. Bu kararlar verilirken, insanlar çok yoğun duygular ve üzüntüler yaşıyor. Bu aşamaya gelindiğinde aileler kendi hallerine bırakılmalı ve kararları saygıyla karşılanmalı. Ama bunu yapmadan önce onlar organ bağışı konusunda iyice bilgilendirilmeli aksi taktirde cevap olumsuz olacaktır.

  Türkiye’deki Organ Bağışı Binde 8
  Antalya Halk Sağılığı Ana Bilim Dalı tarafından, 18-55 yaş arası 245 kişi üzerine yapılan araştırmadaki kişilerin 4,1’inin organ bağışı hakkında yeterli bilgiye sahip olmadıkları ortaya çıktı.

  Akeniz Üniversitesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Levent Dönmez, bu araştırma sonunda kişilerin organ bağışı konusunda yeterli bilgiye sahip olmadığını, olanların ise, yüzde 52,2’sinin organlarını öldükten sonra bağışlayacağını, yüzde 27,3’ünün kararsız kaldığını, yüzde 27,5’inin ise bağış yapmak istemediğini belirttiklerini dile getirdi.

  Dönmez son olarak, Türkiye’de bağış yapılacak olan merkezlerin fazlalaşması ve toplumun bu konuda bilinçlendirilmesi gerektiğini de sözlerine ekledi.

  Organ Bağışının Önemi Nedir hakkinda aciklamalar Organ Bağışının Önemi Nedir konusunda bilgiler.

  Anahtar Kelimeler:Organ Bağışının Önemi Nedir+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi