Aile içinde bireylerin karşılıklı görevleri

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Aile içinde bireylerin karşılıklı görevleri ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Aile içinde bireylerin karşılıklı görevleri

 2. 2
  Son Yolcu
  Bayan Üye

  Cevap: Aile içinde bireylerin karşılıklı görevleri nelerdir?

  Âile reisinin görevleri: Aile fertlerinin her birinin ayrı ayrı sorumlulukları olmakla beraber, en büyük sorumluluk ailenin reisi kocadadır. İslam, ailenin yükünü evin erkeğinin boynuna yüklemiş, diğer fertleri ise ona yardımcı olarak vazifelendirmiştir.Aile reisinin en önemi sorumluluğu, helâl rızık temini içi çalışmaktır. Giyim kuşam ve her türlü maddî ve manevî ihtiyaçları gidermek, hanımı ile güzel geçinmek, onu himaye etmek, onu başka bir kadınla aldatmamak, yediğinden yedirip giydiğinden giydirmek ve onun nafakasını tedârik ederek kendisine sadâkatten ayrılmamaktır.

  Kadının görevleri:Âilede ikinci sorumlu ise evin hanımıdır. Hatta, evin iç işlerinden birinci derecede kadın sorumludur. Üstün meziyet ve yeteneği ile çocukların edeb ve disiplininden, hayâta hazırlanmalarından sorumlu olan kişi evin hâtunudur. Külrür ve medeniyet seviyesi yüksek olan toplumlarda en büyük pay kadınındır. Çünkü kadın yalnızca çocuk değil, aynı zamanda toplumu da doğurur.Kadının başlıca vazifelerinden birisi de, beyi’nin meşru emirlerini tutmak, onun nâmusunu, haysiyetini koruyup haline kanaat etmek, israftan kaçınmak, beyinin hoşlanmadığı kişileri eve izinsiz almamaktır.

  Çocukların görevleri:Çocukların en önemli görevleri, anne ve babalarına hürmet ve itaat etmektir. Kendilerinin hayatlarına vesile olan, senelerce muhabbet ve şefkatle kucaklarında besleyip büyüten ebeveyne “öf” bile demeleri câiz değildir.Yine kendilerinin her türlü ihtiyaçlarını karşılamak için, zorluklara göğüs geren, fedâkâr anne ve babaya teşekkür edip hürmette kusur etmemeleri, onların meşru emir ve isteklerini yerine getirme zorunlulukları vardır.
 3. 3
  Ziyaretçi
  Teşekkürler çok güzel olmuş elleriniz dert görmesin+ Yorum Gönder
aile içinde bireylerin karşılıklı görevleri,  evdeki bireylerin sorumluluklari anketi
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 4 kişi