Proteinlerin insan vücudundaki önemi

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Proteinlerin insan vücudundaki önemi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1

 2. 2
  İlk Yolcu
  Bayan Üye

  Cevap:
  Proteinlerin İnsan Vücudu İçin Önemi


  Proteinlerin önemli moleküllerdir. Protein moleküllerinin yeterince sentezlenmesi gereklidir. Proteinler vücudumuzda yeterince depo edilemediğinden besinlerimizle düzenli olarak alınması gereklidir. Protein eksikliği sonucu özellikle kivaşorkor adı verilen rahatsızlık açığa çıkar. Kivaşorkor özellikle beslenmenin yetersiz ve dengesiz olduğu üçüncü dünya ülkelerinde yaygın bir rahatsızlıktır.
  Protein yetersizliğinde büyüme yavaşlar, zihinsel gelişimde gerileme görülür. Vücudun hastalıklara karşı direnci azalır. hastalık ağır seyreder. Ayrıca karaciğer hücreleri yeterince yenilenemediğinden dolayı siroz hastalığı görülür.
  Proteinlerin yapılarının değişmesi, bozulması durumunda insan hayatı tehlikeye girer. Örneğin sıcaklığın aşırı yükselmesi (45-50 °C den fazla) durumunda proteinlerin yapısı bozulur (Denatüre).
  Amino asit sıra ve sayılarının DNA' tarafından tespit edilir. Bu sıra ve sayıdaki ufak bir değişme ciddi rahatsızlıklara veya ölüme neden olur. En güncel hastalıklardan olan kanser bu konuyla ilgilidir 3. 3
  Ziyaretçi
  proteinin önemini unutmayın proteinli yiyecekler tüketin 4. 4
  Ziyaretçi
  Proteinin önemi çok sağlık açısında iyi.bol bol proteinler beslenin. :)

+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi