Sözünde durmak dürüst ve güvenilir olmak insanlara neler kazandırır

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Sözünde durmak dürüst ve güvenilir olmak insanlara neler kazandırır ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Sözünde durmak dürüst ve güvenilir olmak insanlara neler kazandırır

 2. 2
  Galus
  Özel Üye

  Cevap: Olgun yüce bir insanın en büyük özelliklerinden birisi, onun güvenilir olmasıdır. Sürekli yalan söyleyen, verdiği sözleri yerine getirmeyen insanlar, diğerlerinin güvenlerini yitirirler; sevilmeyen, daima kuşku ile bakılan biri olurlar.

  “Sözünde durmak”, birine söz verildiğinde, söz verildiği gibi yerine getirmek demektir. Örneğin arkadaşına “Perşembe günü saat dokuzda sizin evde olurum” diye söz vermişseniz; söz verdiğiniz gün ve saatte orada olmanız gerekir.

  Dinimiz verilen sözlerin mutlaka yerine getirilmesini emreder:

  “Verdiğiniz sözü yerine getirin; çünkü verilen söz, sorumluluğu gerektirir.” ( İsra 34)

  Sözle birlikte yemin edilmişse, durum daha da ciddidir. Çünkü Allah adına yemin etmek, verilen sözde Allah’ı şahit göstermek demektir. Yeminine aykırı davranmak büyük günahlardandır. Bu konuda Yüce Allah şöyle buyurur:

  “Allah’ı şahit tutarak yemin ettikten sonra yeminlerinizi bozmayın; Allah’ı kendinize şahit gösterdiğiniz halde yemininizi nasıl bozarsınız!” (Nahl 91-92)

  Sözünde Durmakla İlgili Bazı İncelikler
  Çok gerekmedikçe söz vermeyin. Çünkü ileride duygu ve düşünceleriniz değişebilir; şartlar başkalaşabilir.
  Söz verirken, inşallah demeyi unutmayın; böylece içtenliğiniz oranında Allah’ın yardımını yanınıza almış olursunuz.
  Söz verirken kendinizi kısıtlamayın. Örneğin saat dokuzda orada olurum demek yerine dokuz civarında orada olurum derseniz, sözünüzü tutma olasılığınız yükselir.
  Söz vermede kelime oyunları yapmak, sözünden dönmek gibidir. Çünkü söz vermede asıl olan karşıdakinin beklentisini yerine getirmektir.
  Söz verirken veya anlaşma yaparken durum iyice netleştirilmeli, taraflar birbirini tam olarak anlamalıdır.
  Önemli konularda anlaşmalar, detaylı bir şekilde yazılmalıdır.
  Hz. Peygamber’in kısa süre içinde yüzbinlerce insanın sevgisini ve bağlılığını kazanmasındaki sırlardan birisi, onun güvenilir bir insan olmasıydı. Biz de Allah’ın ve insanların sevdiği biri olmak istediğimize göre, güvenilirliğimize gölge düşürecek davranışlardan uzak durmalıyız.

  Güvenilir ve dürüst olmak, kalp temizliğinin en önemli göstergelerinden biridir. İç dünyası temiz olan birinin ahlakı ve davranışları da düzgün olur.

  Anlatım: Dr. Ali Kuzudişli 3. 3
  Ziyaretçi
  bence çok güzel yazmışsınız ödevim için çok gerekli idi ve sizin yazdığınız ve ödevim ile ilgili olan bu konu çok yardımcı oldu eğer bulamasaydım ve bizim de din hocamız sinirli olduğu için onun bağırtısını çağırtısını dinlemek zorunda kalacaktım gerçekten ve tekrardan size çok ama çok teşekkür ederim 4. 4
  Ziyaretçi
  süper benim ödevim vardı gezdim gezdim bişey bulamadım sonunda zorla burayı buldum yoksa yapamayacaktım zaten bu yazılar herşeyi anlatıyor tam bnm ödevime göre allahın buyrukları bile var kim yazdıysa yani galus tşk edrim bu sayfayı herkeze öneriyorum din kültüründen dözlümde 100 alıcam kesınn alırsam yazmaya çalışırım bu sayfayada galus sanada tşekkürler sevgile

 5. 5
  Ziyaretçi
  bence çok güzel yazmışsınz ben çok beğendım ev ödevim için çok faydası oldu :p

 6. 6
  Ziyaretçi
  çok güzel işime yaradı teşekkürler

 7. 7
  Ziyaretçi
  güzel işime yaradı

+ Yorum Gönder
sözünde durmak dürüst ve güvenilir olmak topluma yararları nelerdir kısa,  dürüst davranmak bize ne kazandırır,  sözünde durmak ile ilgili kısa hikayeler,  güvenilir olmakla ilgili sözler,  sözünde durmak dürüst ve güvenilir olmak insana neler kazandırır
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 17 kişi