Sigara ve alkol kullanımının vücudumuza verdiği zararları nelerdir

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Sigara ve alkol kullanımının vücudumuza verdiği zararları nelerdir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1

 2. 2
  İlk Yolcu
  Bayan Üye

  Cevap: Sigara ve alkol kullanımının insana ve çevreye etkileri

  Dünya Üzerinde Her Beş Kişiden Birinin Sigara Ve Alkol’a Bağlı Sağlık Sorunlari Nedeniyle Öleceği Düşünülmektedir. Çeşitli Uyari Kampanyalarinin Sonucu, Gelişmiş Ülkelerden Sigara Ve Alkol Tiryakiliği 1980 Yillarindan İtibaren Azalmıştır. Ancak Az Gelişmiş Ülkelerde Tiryakilik Sayısı Artmaya Devam Etmektedir.

  1-) Sigara Kullanımının İnsan Sağlığına Çevreye Etkileri ;

  a-) Sigara İçenlerin Soluduğu Zehirli Maddeler, Kalbin Vücut Hücrelerine Yeterli Oksijen Taşıyabilmek İçin Daha Fazla Çalışmasına Neden Olur.
  b-) Kanın, Kan Damarı Duvarlarına Yaptığı Etki Nedeniyle Kan Damarlarını Uyarılır Ve Kan Basıncı Artar.
  c-) Nikotin, Arterioskleroz ( Damar Seretliği ) Hastalığına Neden Olur.
  d-) Sigara İçenler Kalp Krizi Geçirme Riski Ve İçmeyenlere Göre 3 Kat Daha Fazladir.
  e-) Beyni Besleyen Damarlarda Aynı Olarak Gelişerek Damarların Tıkanmasına, Unutkanlık, Felç Gibi Hastalıklara Neden Olur.
  f-) Sigara, Kadın Ve Erkekte Yumurta Hücrelerini Etkileyerek Kısırlığa Neden Olabilir. Prostat Kanseri Riskini Arttırır.
  g-) Bacak Damarlarında Oluşan Tıkanıklık Sonucu Buerger (Bürger) Hastalığı Oluşabilir. Bu Hastalık, Damar Tıkanıklık Sonucu Kangren Gelişimi Ve Bacak, El Gibi Uzuvların Kesilmesine Neden Olur.

  2-) Alkol Kullanımının İnsan Sağlığına Çevreye Etkileri ;

  a-) Suç İşleme Eğilimini Arttırır.
  b-) Trafik Kazalarının Oranlarını Yükseltir.
  c-) Bazı İlaçların Alkolle Birlikte Alındıklarında Etkileri Artar.( Örn. Sakinleştirici, Uyku İlaçları Vb.)
  d-) Uzun Süreli Alkol Kullanimi Beyindeki Sinir Hücrelerini Harap Eder. Bu Hücreler Asla Yenilenemez.
  e-) Sürekli Alkol Kullanimi Ağız, Boğaz, Yemek Borusu Ve Mide Mukozalarını Tahriş Eder. Dokunun Şişmesine Ve İltihaba Yol Açar.
  f-) Fazla Alkol Alınmanın Bir Diğer Etkisi De Kan Basıncının Artışı, Anormal Kalp Atımları Ve Nabızda Hızlanmadır. Kalp Basıncının Alkol Etkisi İle Yağlanması Sonucu Kalp Pompalama Görevini Yeterince Yerine Getiremez.
  g-) Yoğun Alkollü İçki İçenlde Bazen Alkolik Hepatit Denen Ateş, Halsizlik, Sarılık Ve Karaciğer Büyümesi Oluşabilir. 3. 3
  Ziyaretçi
  Güzel olmuş sağol 4. 4
  Ziyaretçi
  Ödev için güzel bilgi verdiniz

+ Yorum Gönder
sigara ve alkolün vücuda verdiği zararlar nelerdir,  sigara ve alkol kullanımının vücudumuza verdiği zararlar,  sigara ve alkol kullanımının vücuda verdiği zararlar nelerdir ,  sigara ve alkolun vucudumuza verdiği zararlar
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi