Mayoz bölünme sonucu oluşan hücreler nelerdir

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Mayoz bölünme sonucu oluşan hücreler nelerdir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Mayoz bölünme sonucu oluşan hücreler nelerdir

 2. 2
  İlk Yolcu
  Bayan Üye

  Cevap: Mayoz bölünme sonucu oluşan hücreler ve özelikleri

  Mayoz Bölünme bir diploit ökaryotik hücrenin bölünerek genelde gamet olarak adlandırılan haploit hücrelere bölündüğü hücresel bir süreçtir. Gamet hücresinde kromozom sayısının azalmasıyla sonuçlanan "mayoz", Yunanca'da Daha da küçültmek" anlamına gelen Meioun kelimesinden gelmektedir.

  Dişi eşey hücresi ile erkek eşey hücresinin birleşmesiyle oluşan zigottan yeni bir canlının meydana gelmesi olayı eşeyli üreme olarak adlandırılır. Eşeyli üremede dişi ve erkek bireyin genetik özellikleri yavrulara aktarılır. Kalıtsal özelliklerin yavrulara aktarılabilmesi için canlılarda mitozdan farklı bir hücre bölünmesi gerçekleşir. Mayoz olarak adlandırılan bu bölünme sonucunda üreme hücreleri oluşur.

  Bitkisel hücrelerde: Oluşmuş olan iki çekirdekli hücrenin ortasında bir orta lamel (ara lamel) oluşur ve hücre duvarına kadar ulaşır. Dolayısıyla birbirine bitişik iki hücre oluşur.

  Mayoz bölünme sonucunda tek bir tane 2n kromozomlu hücreden 4 tane n kromozomlu hücre oluşur. Bu hücrelere de gamet denir.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi