İstiklal marşının kabulü çok kısa

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden İstiklal marşının kabulü çok kısa ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1

 2. 2
  İlk Yolcu
  Bayan Üye

  Cevap: İstiklal marşının kabulü özet

  İstiklal Marşının Kabulü 12 Mart 1921

  Milletin heyecanını yükselterek moral verecek, işgalci devletlere karşı savaşta duygularını ifade edecek bir marş için Milli Eğitim Bakanlığı’nca açılan yarışmaya, yurdun her tarafından şiirler gönderilmiş, ancak bunlardan yalnızca altı tanesi ön elemeyi geçecek nitelikte görülmüştü.

  Zamanın Milli Eğitim Bakanı Hamdullah Suphi Tanrıöver, bu şiiri en iyi yazacak kişinin “Safahat” adlı eserin yazarı Mehmet Akif olduğu kanısındaydı. Ancak Akif, para ödülü olmasından dolayı bu yarışmaya girmeyi doğru bulmuyordu. Bunun üzerine Hamdullah Suphi, 5 Şubat 1921’de Mehmet Akif’e bir şiir yazması için ricada bulunduğu bir mektup gönderdi. Bu mektupla birlikte, Balıkesir Milletvekili Hasan Basri Bey de devreye girerek yakın arkadaşı olan şaire, para ödülünün kaldırıldığını söyleyedi. Bunun üzerine İstiklâl Marşı olacak şiir 48 saat içinde Mehmet Akif tarafından yazılarak, imzasız olarak seçici kurula gönderildi…

  Şiirle ilgili konuşmalar ve oylama, Meclis’in 12 Mart 1921 günü öğleden sonraki oturumunda yapıldı. Uzunca tartışmalardan sonra, Mehmet Akif’in yazdığı İstiklâl Marşı, çoğunlukla kabul edildi.

  Kırşehir Milletvekili Müfid Efendi, bu marşın Hamdullah Suphi tarafından kürsüde tekrar okunmasını, Konya Milletvekili Refik Koraltan da milletin ruhuna tercüman olan marşın ayakta dinlenmesini teklif etmiş, 12 Mart 1921’de İstiklâl Marşı ayakta dinlenerek resmen Milli Marş olmuştur.

  (İstiklal Marşının Kabulü 12 Mart 1921) 3. 3
  Ziyaretçi
  ödevim vardı sağolun 4. 4
  Ziyaretçi
  daha kısası yokmu ödev varda

 5. 5
  Ziyaretçi
  teşekür ederim

 6. 6
  Ziyaretçi
  çok sağlun ödewime yardmcı oldunuz

 7. 7
  Ziyaretçi
  ben zaten kısaltarak yazdım bence sizde öyle yazın bazı kelimelerde yazım hatalartı vardı onları düzeltirseniz sevinirim siteye üye olmayı düşünüyorum

 8. 8
  Ziyaretçi
  çok teşekkür ederim çok işime yaradı

 9. 9
  Ziyaretçi
  Çok teşekkürler

 10. 10
  Ziyaretçi
  Daha kısa olsa iyi olurdu ben arıyorum daha:
  23 Nisan 1920 günü Meclis açılmış. İstiklal harbi başlamış. Ordularımız, Anadolu’yu işgal edenlerle savaşıyor. Yunan ordusu Ankara yakınlarına kadar ilerlemiş. Meclis bu ortamda, yeni kurulan Türk Devleti için bir İstiklal Marşı hazırlatmak istiyor. 1920 yılı sonlarında bu amaçla bir şiir yarışması açılıyor.Katılımcılara 6 ay süre veriliyor.İstiklal Marşı yarışmasına bu süre içerisinde tam 724 şiir gönderiliyor.

  Müsabaka sonuçlanıyor. Mehmet Akif Bey‘ in şiiri Meclis kürsüsünden Maarif Vekili Hamdullah Suphi Bey tarafından büyük bir coşkuyla okunuyor.Büyük tezahürat ve alkışlar arasında ve oybirliği ile İstiklal Marşı olarak kabul ediliyor.Tarih 12 Mart 1921.

  İstiklal Marşı şiiri kabul edildikten hemen sonra, kürsüden bir kez daha okunuyor ve bütün milletvekilleri bu kez ayakta dinliyor. Meclis yetkilileri birkaç gün sonra Mehmet Akif Bey’ e 500 liralık para ödülünü vermeye geliyorlar. Almayı reddediyor.hastanede yatmakta olan gazilerimize bağışlıyor.

 11. 11
  Ziyaretçi

  sağolun süper siteye kayıt oluyorum

 12. 12
  Ziyaretçi
  çok güzel çok teşekkür ederim

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
istiklal marşının kabulü kısaca,  istiklal marşının kabul süreci kısaca,  istiklal marşının kabul süreci özet,  istiklal marşının kabulü ile ilgili kısa yazı,  istiklal marşının kabulü ile ilgili yazı kısaca
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 6 kişi