İçinde Allah sözcüğü geçen üçer atasözü ve deyim

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden İçinde Allah sözcüğü geçen üçer atasözü ve deyim ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  İçinde Allah sözcüğü geçen üçer atasözü ve deyim

 2. 2
  Galus
  Özel Üye

  Cevap: İçinde Allah Sözcüğü Geçen Atasözleri

  Allah doğrunun yardımcısıdır

  Yüce Allah, insanlara neyin eğri, neyin doğru olduğunu kitapları ve peygamberleri vasıtasıyla göstermiştir. Onun yap dediğini yapan, yapma dediğini yapmayan doğru yoldadır. Onun istediklerini yerine getiren, haram kıldığı şeylerden kaçınan, onu bunu aldatmayan, yalan söylemeyen, doğruluktan sapmayan kişiye Allah yardım eder; o kişi her işte başarı sağlar, kötülük görmez, zarara da uğramaz. O hâlde doğruluktan şaşmamalıdır.

  Allah gümüş kapıyı kaparsa altın kapıyı açar

  İşleri kötü giden kişi Allah`tan umut kesmemelidir. Rahmeti bol olan Yüce Allah, kimseyi rızksız koymaz. Allah`ın bir sebeple bizi içine düştüğümüz kötü durumdan çıkarıp, daha iyi ve güzel bir duruma kavuşturacağına inancımız tam olmalıdır.

  Allah kulunu kısmeti ile yaratır

  Her insan dünyaya rızkı ile gelir. Allah, onu mutlaka bir geçim yoluna ulaştırır; bu yol zor ya da kolay olabilir. Yeter ki insanlar birbirinin rızkına el uzatmasınlar.

  Allah sabırlı kulunu sever

  Acı, yoksulluk, haksızlık ve hastalık gibi üzücü durumlar karşısında ses çıkarmadan, olacak veya gelecek bir şeyi telâşa kapılmadan bekleme erdemidir sabır. Bu, insanın sahip olabileceği en değerli huylardandır. Böyle kimseler dayanıklı olur, güçlüklere göğüs gerer, kötülükleri kolay savar, sıkıntıları çabuk atlatır. Cenab-ı Hak da böyle kullarını sever. Öyleyse bu sevgiye lâyık olmak için sabırlı olmaya gayret etmeli insan.


  Kork Allahtan korkmayandan

  Allah korkusu, öte dünyaya inanan insanları pek çok kötülükten uzak tutar. Çünkü yaptığı kötülüklerin cezasız kalmayacağını bilir ve kolay kolay kötülük yapamaz. Ama insan yüreğinden Allah korkusunu söküp attı mı, şeytanla baş başa kaldı demektir. Artık onun düşünemeyeceği kötülük yoktur, her türlü fenalığı eline fırsat geçti mi kolaylıkla yapar. Bu bakımdan böylelerinden çekinmek, uzak durmak, kendini korumak gereklidir.


  İçinde Allah Sözcüğü Geçen Deyimler

  Allah (Allah'ım)! Şaşkınlık, hayranlık belirtir.
  Allah acısını unutturmasın: (deyiminin anlamı) Bir daha olmamasını dilemek üzere, büyük bir acı karşısında söylenir.
  Allah adamı: Kimseye kötülük yapmayan, hile bilmeyen, dünya işlerini önemsemeyip yalnızca Allah'a ibadetle zamanını değerlendiren kimse.
  Allah akıl fikir versin (akıllar versin): Akılsızca bir davranışta bulunanlar için kullanılır.
  Allah Allah! 1. Şaşma yada can sıkıntısı anlatır. 2. (İkiden fazla sürekli yinelenirse) Türk askerinin hücum narası.
  Allah aratmasın: Bir şeyin kusurunu anlatıp yakınanlara karşı, hiç bulunmaması durumunda düşülecek sıkıntı anımsatılarak o şeyin gerekliliğini dile getirir.
  Allah artırsın: Allah çok versin.+ Yorum Gönder
içinde allah geçen atasözleri,  içinde allah sözcüğü geçen atasözleri,  kısa atasözleri,  allah sozcugu gecen atasozu,  içinde Allah kelimesi geçen atasözleri
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 6 kişi