Selamlaşma insanların ilişkilerini nasıl etkiler

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Selamlaşma insanların ilişkilerini nasıl etkiler ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi


 2. 2
  İlk Yolcu
  Bayan Üye

  Cevap: selamlaşma insanların ilişkilerini nasıl etkiler

  İletişimin ilk adımı, giriş kapısı, selam vermek ve almaktır. Selamlaşma, kişisel iletişimimizde gerekli, önemli ve şart olduğu gibi toplumun genelinde kullanılması halinde, güçlü toplumsal bağlar oluşturan ve insanların birbirlerine yaklaşmalarını sağlayan, iletişimi kolaylaştıran, insanı karşısındaki insana karşı rahatlatan bir etkiye sahiptir.
  Selamlaşma, iletişimin başı, ilişkilerimizin mimarıdır. Selam vermeden hiçbir insana yaklaşamazsınız. Selamsız bir yaklaşım, karşımızdaki insanda tedirgin edici, rahatsız edici etkiler ve duygular oluşturacak, yaklaşmanızı tereddütle karşılayacaktır. Çünkü insanlar arasındaki selamlaşma; karşılıklı ön yargıları kaldıran, dostluk ilişkilerini, sevgi ve muhabbeti geliştiren ilk eylemdir.
  İnsani bağların ve iletişimin anahtarı olan selamlaşma, Allah’ın, insana emrettiği bir davranıştır. “Bir selamla selamlandığınızda, siz ondan daha güzeliyle selam verin ya da aynıyla karşılık verin. Şüphesiz, Allah her şeyin hesabını tam olarak yapandır.” (Nisa Suresi, 86) Zira selamlaşmak, insanlar arasında sevgiyi, saygıyı, geliştirir, muhabbeti artırır.

  Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed (sav): “Amellerin hangisi daha hayırlıdır?” diye soran kişiye; “Yemek yedirmen, tanıdığın ve tanımadığın insana selam vermendir.” Buyurmuştur. (Riyazü’s-Salihin terc. c.2, s. 226)

  Selamlaşma, dargın, kırgın insanlar arasındaki buzları eritip, onlarla kapanan iletişim kapılarını tekrar açma, bozulan ilişkileri tamir etme fırsatlarını da sunar. Aranızın bozuk olduğu bir arkadaşınıza gidin ve ona en güzel selamı verin ve ondaki şaşkınlığa, mutluluğa ortak olun. Çünkü muhtemelen o da sizinle barışmak istiyordur ve bunun yolunu bilmiyor, bulamıyor olabilir. Siz biliyorsunuz! O halde harekete geçin!

  Hz. Muhammed (sav) şöyle buyurmuştur: “Siz, iman etmedikçe cennete girmezsiniz; birbirinizi sevmedikçe de gerçek manada iman etmiş sayılmazsınız. Ben size, yaptığınız takdirde birbirinizi sevebileceğiniz bir şeyi söyleyeyim mi? Aranızda selamı yayınız!” (Riyazü’s-Salihin terc. c.2, s. 234) 3. 3
  Ziyaretçi
  Din Kültür Ve Ahlak Bilgisi dersim için çok faydalı oldu kim yazdıysa Allah ellerine dert vermesin. :))+ Yorum Gönder
selamlaşma insan ilişkilerini nasıl etkiler,  sevgi ve saygı insanlar arası ilişkileri nasıl etkiler,  selamlaşmanın. iletişimi. nasıl. etkiler,  selamlaşma insanların ilişkilerini nasıl etkiler,  selamlasmak insanlar arasi iliski nedir
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi