Birleşmiş milletler evrensel tüketici hakları bildirgesi ile ilgili kompozisyon

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 124 ... SonuncuSonuncu
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Birleşmiş milletler evrensel tüketici hakları bildirgesi ile ilgili kompozisyon ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi


 2. 2
  Gülcan
  Usta Üye

  Cevap: birleşmiş milletler evrensel tüketici hakları bildirgesi ile ilgili yazı veya

  Evrensel olarak İnsan hakları Penceresinden de bir göz atmanın faydalı olacağına inanıyorum. Tüketici hakları Evrensel Beyannamesi her insan için geçerli olmalıdır. Ülkeler bu beyannameyi kendi ülke ve kültürleri doğrultusunda düzenlemelidir ler. Türkiye Cumhuriyeti bu konuda zaten var olan yasayı günümüze uyumlu olarak güncelleştirme çalışmalarını sürdürüyor.

  Tüketici hakları biz tüketicilere bağış yapılan bir yasa değildir, Her insanın doğal hakkı olan ve Anayasa garantisi altına alınmış bir Kanun yasasıdır. Genelde İnsan Haklarının bir parçasıdır. 3. 3
  Ziyaretçi
  TÜKETİCİ HAKLARI
  Temel ihtiyaçların karşılanması hakkı: Barınma,ısınma, aydınlanma, içecek ve kullanacak su bulma,haberle şme, ulaşım tüketicilerin en temel ihtiyaçlarıdır. Her tüketici, bu temel ihtiyaçların karşılanmasını talep edebilir.

  Sağlık ve güvenlik hakkı: Satışa sunulan her türlü mal ve hizmetin insan yaşamı ve sağlığı açısından kullanıcısına zarar vermeyecek durumda olmasıdır.

  Bilgi edinme hakkı; Tüketicinin mal ve hizmeti satın alırken doğru karar verebilmesinin sağlanması için tüketicinin gerekli bilgilere ulaşabilmesi ve zararlı, yanıltıcı reklamdan, etiketten, ambalajdan korunmasıdır.

  Eğitilme hakkı: Tüketicinin hak ve çıkarlarını koruyabilmesi, tüketici bilincine sahip olması için eğitim kurumlarında eğitilmesidir.

  Zararların giderilmesi hakkı: Satın alınan mal veya hizmetten dolayı tüketicinin uğramış olduğu zararın giderilmesi, o mal veya hizmetin yeniden tüketiciye ulaştırılmasıdır.

  Sağlıklı bir çevrede yaşama hakkı: Sağlık koşullarına uygun bir çevrenin oluşumunda ülke ve doğal kaynakların doğru kullanımı ile çevrenin korunması, temiz ve sağlıklı bir şekilde gelecek nesillere bırakılmasıdır.

  Ekonomik çıkarların korunması hakkı:
  Tüketiciye kıyaslama imkanı verecek çeşitte mal ve hizmetin en uygun fiyattan sunulması, satış sonrası her türlü teknik destek ve servisin tüketiciye ulaştırılmasıdır.

  Seçme hakkı: Tüketicilerin çeşitli ürün ve hizmetlere istedikleri zaman ulaşabilmeleri anlamındadır. Rekabetin tam olarak işlemediği pazarlarda devlet aksaklıların giderilmesi için yapacağı düzenlemeler ile uygun kalite ve fiyatlarda mal ve hizmetlerin tüketicilere sunulmasını sağlamalıdır.

  Temsil edilme, Örgütlenme, Sesini duyurma hakkı: Yukarıda sayılan hakların elde kullanılabilmesi, tüketicilerin haklarını koruyabilmeleri, mağduriyetlerinin giderilmesinde bir araya gelerek güç birliği oluşturmaları ve hükümetlerin ekonomik ve siyasi politikaların da dikkate alınma ve kamu kurumlarında temsil edilebilmesidir. 4. 4
  Ziyaretçi
  sosyal bilgiler dersi hazırlıyordu halil sezai ama ne yazık ki ardığı cevabı bulamamıştı halil sezai ve içinden dersi kendi kafasından uydurub yazmak geliyordu ve öyle yaptı işte

 5. 5
  Ziyaretçi
  ayyy çok yardımcı oldu çok teşekkür ederim

 6. 6
  Ziyaretçi
  çoooook teşekürler sayenizde sosyel bilgiler ödevimi yapabilidm

 7. 7
  Ziyaretçi
  hiç bi sayfada yoktu ALLAH'A şükür bu sayfada varmış

 8. 8
  Ziyaretçi
  çok güzel benin ödevim kompozisyonla ilgiliydi ve bu yazı çok uygun bunu yazana çok teşekkür ediyorum :))))

 9. 9
  Ziyaretçi
  teşekkür ederim site bana çok yardımcı oldun

 10. 10
  Ziyaretçi
  Tüketici olarak bir çok hakkımız vardır. Aldığımız bir üründen memnun kalmadığımızda veya arızalı olması durumunda aldığımız yere 30 gün içinde geri götürmeliyiz. Satıcının bunu kabul etmemesi durumunda önce tamir edilmesini istemeliyiz. Bunu da kabul etmemesi durumunda paramızı geri istemeliyiz. Eğer bunu da kabul etmezse TÜKODER, TÜMER, TÜDEF gibi derneklerden yardım istemenin tam zamanıdır. Bir tüketici olarak bu bizim hakkımızdır.

 11. 11
  Ziyaretçi

  bana ödevimde yardımcı olurmusunuz bu konu ile ilgili birleşmiş milletler bildirgesi ile ilgili kompozisyon

 12. 12
  Ziyaretçi
  tükütici haklarıyla yazı çok güzel olmuş

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 124 ... SonuncuSonuncu
birleşmiş milletler evrensel tüketici hakları bildirgesi,  birleşmiş milletler evrensel tüketici hakları bildirgesi ile ilgili kompozisyon,  birleşmiş milletler evrensel tüketici hakları bildirgesi kompozisyon,  birleşmiş milletler evrensel tüketici hakları bildirgesi hakkında kompozisyon,  birleşmiş milletler evrensel tüketici hakları bildirgesi nedir
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 254 kişi