Deprem Sırasında Sınıfta Ve Evde Neler Yapmalıyız Maddeler Halinde

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 ... SonuncuSonuncu
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Deprem Sırasında Sınıfta Ve Evde Neler Yapmalıyız Maddeler Halinde ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Deprem Sırasında Sınıfta Ve Evde Neler Yapmalıyız Maddeler Halinde

 2. 2
  Gülcan
  Usta Üye

  Cevap: Deprem sırasında Okuldaysanız
  1. Sakin olun.
  2.Masa veya benzeri sağlam bir koruyucunun altına girin,
  3-başınızı saklayın ve hareket etmeyin.
  4-Pencerelerden ve cam eşyalardan uzak durun.
  5-Koridorlarda Koşmayın
  6-Asansöre binmeyin.

  Deprem sırasında evdeyseniz
  1-Heyecana kapılmadan yanan ocakları ve vanaları kapatın
  2-Evden hemen çıkmayı düşünmeyin, kendinizi bulunduğunuz yerde emniyete almaya çalışın.
  3-Oturma yada çalışma odanızda iseniz sağlam olduğunu düşündüğünüz bir eşyanın yanında uygun pozisyonda durunuz.
  4-Çevrenizde size zarar verebilecek aletleri kaldırın. 3. 3
  Ziyaretçi
  masanın altına veya bir kitabı başımızın üstüne koyarız evde ise koltuğun kenarına dururuz 4. 4
  Ziyaretçi
  Deprem esnasında en az zarara uğramak için neler yapmak gereklidir?

  Deprem sırasında evde iseniz;
  · Daha önceden, içerisinde temel malzemelerin (su, sargı bezi, ağrı kesici, çantanın boyutuna göre içerisine sığabilecek boyutta bir battaniye, kibrit vb. yanıcı bir madde, yer belli edici bir düdük vb.) olduğu bir Deprem Çantası hazırlanmalıdır.
  · Aile bireyleri arasında deprem öncesi, anında ve sonrasında nasıl davranacağımızı belirleyip “Ev Deprem Planı” yapılmalı ve deprem sonrasında aile bireylerinin buluşacağı bir yer belirlenmelidir.
  · Ev içerisinde kitaplık, gardrop, TV, avize, vitrin, LPG tüpü vb. kolay devrilebilir ve ağır eşyalar sabitlenmeli, ev içerisinde bir yangın söndürme aleti bulundurulmalı ve kolay erişilebilecek bir yere konmalıdır.
  · Deprem esnasında binalarda en tehlikeli yerler; balkon, asansör ve merdivenlerdir. Bu yüzden sarsıntı sırasında kullanılmamalıdır.
  · Üzerimize düşebilecek cisimlerden korunmak için sağlam bir masa altı veya güvenli yerler belirlenmelidir.
  · Deprem esnasında evde yere uzanma, başımızı koruma ve güvenilir yerlere sığınmayı öğrenmek gereklidir. Yatak odasında isek yatağın yanına, mutfakta isek mutfak tezgahının yanına, oturma odasında veya salonda isek sağlam bir koltuğun yanına, banyo ve tuvaletlerde isek kapıyı açıp ardından küvet ve klozetlerin yanına ellerimizle başımızı koruyacak şekilde bacaklarımızı göğsümüze doğru çekerek uzanmalıyız.
  · Deprem sırasında ocakta ateş varsa en kısa sürede söndürülmelidir. Elektrik, gaz, su şebekelerini kapatmak için vanaların yerleri önceden öğrenilmelidir.
  · Kapılar deprem sırasında sıkışabileceğinden yapılabilirse çıkış kapısı açık tutulmalıdır.
  · Büyük bir depremden sonra artçı sarsıntıların olacağı unutulmamalıdır; mümkün olan en kısa sürede gerekli emniyet tedbirleri alınıp ev sakin bir şekilde terk edilmeli, durumu belirten bir not bırakılarak önceden belirlenen buluşma noktasına gidilmelidir.

  Deprem esnasında okulda iseniz;
  · Okullarda Deprem Anında Okulu Terk Etme Planı yapılmalı ve herkesin görebileceği yerlere asılmalıdır.
  · Deprem Dersleri programa alınmalı ve deprem öncesi, anı, sonrası eğitimi verilmeli; belirli periyotlarda tatbikatlar yapılmalıdır.
  · Deprem anında hemen sıranın altına girilip (büyük bir deprem esnasında sıralar devrilip hareket edeceğinden sıra yanında çömelerek korunmak mümkün değildir) sıraya sıkıca tutunulmalı, onunla birlikte hareket etmeye hazır olunmalıdır. Sallantı duruncaya kadar pozisyon korunmalıdır.
  · Öğretmenler mümkün olursa kapıyı açık tutmalı, kendilerini de kapı eşiğinde korumaya aldıktan sonra hem koridoru, merdivenleri hem de sınıfın içini kontrol etmelidir.
  · Deprem sırasında okulun merdivenlerinden ve varsa asansörlerden uzak durulmalıdır.
  · Laboratuarda vanaların kapatılıp, yanan ocak varsa söndürülüp, masanın altına veya yanına uzanılması gereklidir.
  · Deprem sırasında koridorda isek önceden belirlenmiş Korunma Kolonunun yanına gidip dibine çömelinmelidir.
  · Deprem bittikten sonra öğretmenlerin gözetiminde panik yapmaksızın okulu terketmek gereklidir.

  Deprem esnasında ofiste iseniz;
  · Büroda deprem anında uygulanacak Deprem Planı yapılarak hayat üçgeni oluşturulabilecek eşyaların yanına veya altına uzanılmalıdır.
  · Ofis içerisinde devrilebilecek eşyalar sabitlenmelidir. Firma elemanları deprem konusunda eğitilmeli, periyodik deprem tatbikatları yapılmalıdır.

  Deprem esnasında hastanede iseniz;
  · Deprem esnasında hastane içerisinde hareket edebilen hastalar yataklarının yanına uzanmalıdır. Hareket edemeyen hastalar ise özel depreme dayanıklı yataklarda hastane görevlilerinin kendilerini dışarıya taşımalarını panik yapmadan beklemelidirler.
  · Hastane Deprem Planı yapılmalı ve herkesin görebileceği bir yere asılmalıdır. Çalışan personel deprem konusunda eğitilmeli ve periyodik tatbikatlar yapılmalıdır.
  · Hastane içerisinde korunma ve acil çıkış yerleri önceden belirlenmelidir.
  · Büyük bir depremde üst katlar alt katlardan daha emniyetli olduğundan, ameliyathane gibi önemli merkezler üst katlarda oluşturulmalıdır.
  · Ambulans, itfaiye araçları depreme dayanıklı yapılar içinde veya dışarıda muhafaza edilmelidir.
  · Deprem sonrasında seyyar hastaneler ve acil müdahale merkezlerinin yerleri daha önceden saptanmalıdır.

  Deprem esnasında dışarıda iseniz;
  · Yolda yürürken başımıza düşebilecek cisimlerden korunmak için çevrede yıkılabilecek her şeyden uzaklaşılmalıdır. Yerde oluşabilecek yarıklardan korunmak için çömelinmelidir.
  · Elektrik direklerinden ve tellerden uzaklaşılmalıdır.
  · Bahçe duvarları, reklam panoları, balkon altları ve kiremitlerden uzak durulmalıdır.
  · En yakın açık alanlara sığınılmalıdır.
  · Sinema, tiyatro, konferans, stadyum ve spor salonlarında sağlam oturak ve bariyerlerin yanına çömelinip başlar korunmalıdır.
  · Alışveriş merkezlerinde merdiven ve asansörler kullanılmamalıdır.
  · Ulaşım araçlarında sağlam yerlere sıkıca tutunulmalı, araçlar sarsıntı bitene kadar terk edilmemelidir.
  · Telefonlar aşırı yüklenme veya hatların sarsıntı sırasında zarar görmesinden dolayı kullanmayıp, radyo ve tv haberleri takip edilmelidir.
  · Deprem sırasında araç kullanılıyorsa açık bir alanda araç durdurulmalı ve içinde kalınmalıdır. Güvenli bir yerde değinilse araç terk edilmeli ve yanına uzanılmalı veya uzaklaşılmalıdır.

 5. 5
  Ziyaretçi
  Ben sizden sadece deprem sırasında sınıfta ve evde ne yapmalıyız diye sordum hee bide madde halinde

 6. 6
  Ziyaretçi
  DEPREM SIRASINDA NELER YAPILMALI?
  Eğer deprem sırasında bina içinde bunuluyorsa kesinlikle panik yapılmaması gerektiği belirtilerek şu bilgilere yer verildi:
  "Varsa sandalyelerle desteklenmiş masa altına veya dolgun ve hacimli koltuk, kanepe, içi dolu sandık, çamaşır-bulaşık makinesi ya da çelik kasa gibi koruma sağlayabilecek eşya yanına çömelmeli veya uzanılmalıdır. Baş, iki elin arasına alınarak veya bir koruyucu (yastık, kitap vb) malzeme ile korunmalı, sarsıntı geçene dek beklenmelidir.


  Mutfak, imalathane, laboratuar gibi iş aletlerinin bulunduğu yerlerde; ocak, fırın ve bu gibi cihazlar kapatılmalı, dökülebilecek malzeme ve maddelerden uzaklaşılmalıdır. Sarsıntı geçtikten sonra elektrik, gaz ve su vanaları kapatılmalı, soba ve ısıtıcılar söndürülmelidir. Diğer güvenlik önlemleri alınmalı ve daha önceden hazırlanmış acil durum çantası ile gerekli olan eşya ve malzeme alınarak derhal bina daha önce tespit edilen yoldan terk edilip toplanma bölgesine gidilmelidir.


  Merdiven, balkon, koridor ve geniş sahanlı yerlerden, kolonlardan ve pencerelerden uzaklaşılmalı, kesinlikle asansör kullanılmamalı, asansörde bulunuluyorsa kat çıkış düğmesine basarak asansör terk edilmelidir. Okulda bulunuluyorsa sınıfta kalarak sağlamsa sıra altlarına ya da sıra yanına eller başı korur biçimde oturulmalıdır.


  Eğer deprem sırasında bina dışında bulunuluyorsa enerji hatlarından, diğer binalardan ve duvar diplerinden uzaklaşılmalı, açık arazide çömelerek etraftan gelen tehlikelere karşı hazırlıklı olunmalıdır. Deniz kıyısından uzaklaşılmalı, binalardan düşebilecek baca, cam kırıkları, sıvalar ve toprak altındaki kanalizasyon, elektrik ve gaz hatlarından gelecek tehlikelere karşı dikkatli olunmalıdır. Deprem sırasında araç kullanılıyorsa ve bulunulan yer güvenli ise durmalı ve araç içinde kalınmalıdır. Araç karayolunda seyir halinde ise; yolu kapatmadan sağa yanaşıp durulmalı, kontak anahtarı yerinde bırakılıp, pencereler kapalı olarak araç içerisinde beklenmelidir."


  DEPREMDEN SONRA ALINACAK ÖNLEMLER
  Açıklamada, deprem sonrasında da kesinlikle panik yapılmaması, sarsıntı kesilince önceden hazırlanan afet çantası ile acil ihtiyaç duyulacak diğer malzemelerin (giysi, battaniye, su ve gıda gibi) alınarak derhal bulunulan yerin önceden belirlenen yollardan terk edilip toplanma yerine gidilmesi gerektiği kaydedilerek, "Deprem sonrası yaşanacak artçı depremlere hazırlıklı olunmalı, hasarlı binalara girilmemelidir. Telefon hatları meşgul edilmemeli, araçlarla trafiğe çıkılarak trafik engellenmemelidir. Kurtarma ve sosyal yardımlar sırasında panik ve kargaşaya yol açmadan ilgili ve görevlilere yardımcı olunmalı, deniz kenarı yerleşimlerinde, dev dalgaların oluşması olasılığına karşı deniz kenarından uzaklaşılmalıdır. Yetkililerin uyarıları dikkate alınarak uygulanmalı, bilinçsizce binalarda kurtarma çalışması yapılmamalıdır" denildi.


  YIKINTI ALTINDA KALINMASI HALİNDE YAPILMASI GEREKENLER
  Deprem sonrasında yıkıntı altında kalınması durumunda yapılması yapılması gerekenler ise şöyle sıralanıyor:
  "Eğer deprem sırasında bina çöker ve altında mahsur kalınırsa paniklemeden durum kontrol edilmeli, hareket kabiliyeti kısıtlanmışsa çıkış için hayatı riske atacak hareketlere kalkışılmamalıdır. El ve ayaklar kullanılabiliyorsa su, kalorifer, gaz tesisatları yada zemine vurmak suretiyle yıkım altında yaşayan olduğu duyurulmaya çalışılmalıdır. Ses çıkarılabiliyorsa kurtarma ekiplerinin duyması için seslenilmeli, ancak enerji kontrollü tutulmalıdır. Depremlerde çöküntülerden 9 gün sonra bile sağ insan çıkarılabildiği unutulmamalı, buna göre enerji tedbirli harcanmalıdır. Hareket kabiliyeti varsa bulunulan yerde su veya yiyecek maddesi olup olmadığı kontrol edilmeli, yatak kenarlarına şişe ile su konulmalıdır."

 7. 7
  Ziyaretçi
  çök,kapan, tutun hareketini yapmalıyız.

 8. 8
  Ziyaretçi
  çok güzel çok işime yaradı kesin ödevimden 100 alacağım teşekkür ederim:)

 9. 9
  Ziyaretçi
  deprem esnasında masa gibi sağlam eşyalarının altına çömelmeliyiz@

 10. 10
  Ziyaretçi
  çok teşekkür ederim çünkü bu konular bana yardımcı oldu.

 11. 11
  Ziyaretçi

  aynen ödevim için bana da yardımcı oldu :)) size çok teşekkür ediyorum :)) iyi günlerr :))

 12. 12
  Ziyaretçi
  teşekkür ederim bundan 100 puan aldım

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 ... SonuncuSonuncu
deprem sırasında sınıfta ve evde neler yapmalıyız,  deprem sırasında neler yapmalıyız maddeler halinde,  Sınıfınızda bir deprem anında tehlike oluşturabilecek neler var,  deprem sırasında evde ve sınıfta neler yapmalıyız,  deprem sırasında evde yapılması gerekenler
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 60 kişi