Bir milletin edebiyatı o milletin kimliğidir sözü ne ifade etmektedir

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Bir milletin edebiyatı o milletin kimliğidir sözü ne ifade etmektedir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Bir milletin edebiyatı o milletin kimliğidir sözü ne ifade etmektedir

 2. 2
  Gülcan
  Usta Üye

  Cevap: bir milletin edebiyatı o milletin kimliğidir sözü ne ifade etmektedir


  Edebiyat bir milletin kimliğidir..

  Edebiyatını söyle hangi milletten olduğunu söyleyeyim....

  “Edebiyatını söyle senin hangi milletten olduğunu söyleyeyim.” Biz de ise; “Arkadaşını söyle senin kim olduğunu söyleyeyim” şeklinde söylenir. Bu iki atasözü de beni etkiler.

  Kişilikleri, kimlikleri ve milletleri çağrıştırır zihnimde.

  10 Nisan 2008 günü Necip Fazıl Kısakürek Kültür Merkezi’nde konuşma yapan değerli şair, yazar Yavuz Bülent Bakiler de kültürel kimliğimizle ilgili sohbetini doğrusu hepimiz paylaştık.

  Bu atasözünü de bizlere hatırlattı. Anadolu Merkez Lisesi ve bu organizeyi sessiz sedasız şov yapmadan yaptılar; bizi de davet ettiler, güzel bir etkinlikti kutluyorum.

  Şov yapmadan diyorum, çünkü kültürel etkinliklerin içi doluysa halk bunu kabul eder gösterişli, yağdanlık kokan plaketlere millet doydu. Halk gerçekten içi dolu kültür etkinliği bekliyor.

  Toplumlar kültürleri ile ayakta kalır, milletlerin edebiyatları da o milletin kimliğini ortaya koyar, biz halkımıza bunları anlatmak istiyoruz üç-beş kültür dostlarıyla bir araya geldiğimizde bağrımız yanık, kültüre ve edebiyata ilgisizlik adına dertleşiyoruz.

  Bu vatan kolay kazanılmadı, millet olabilmenin bedeli Çanakkale’de ve yurdun tüm sathında ödendi. M. Kemal Atatürk ve arkadaşları, halk vatanın kutsiyetini çok iyi biliyorlardı.

  Kuvay-ı Milliye ruhu vatan aşkından doğdu, bu uğurda canlarını feda ettiler. Bu gün biz bu memlekette, kültürümüz adına bir araya gelip doğru dürüst bir koordinasyon yapamıyoruz. Buradan sesleniyorum kurumlara, oda başkanlarına, il özel idaresine, kültür adına yaptırımı olacak tüm yetkili dostlara; bu şehre kültürel alanda daha geniş etkinlikler yapalım.Yapalım ki Kahramanmaraş’ı ve kültürünü daha iyi anlatalım.

  Vatan dedik ya kimliğimiz bunlar, birlikte yaşayan kavramlardır. Siyasi makamlar gelip geçicidir ama millet olarak bayrak altında yaşamak onursal kimliğimizdir.

  Edebiyat da bir milletin fotoğrafıdır, sürekliliğidir. Milletlerin tarihini anlatan en önemli filmler edebiyatın içinden çıkmadı mı! Rusya hegomanyasında kalan Türki Cumhuriyetlerinden Kırgızistan denilince, akla Cengiz Aytmatov geliyor, esaret altında bile kimliklerini yitirmediler ve bu gün bağımsız Kırgızistan olarak biliniyor.

  Azerbaycan şairleriyle kendi destanını yazdı, dünya Azerbaycan’ı tanıdı. Bir Dostoyevski denilince Rusya çağrışım yapar. Honore’de Balzac denilince bir Fransa akla gelir.

  İşte bu sebeple benim şairim, yazarım sadece edebiyat için yazmadılar, ülkemin kimliğine de sahip çıktılar. Osmanlı sadece savaşlara katılmadı veya yalnız devlet idare etmedi.

  Padişahların sanatçı kişilikleri ve kültüre bakış açıları da devlet idaresinin içindeydi. Kanuni zamanında, sarayda 200’e yakın şair sürekli misafir edilirdi, gelecekleri de garanti altındaydı.

  Osmanlı, devlet olmanın inceliğini de yüceliğini de çok iyi biliyordu.

  Eğer bugün Türkiye Cumhuriyeti Devleti dimdik ayakta ise, millet olmanın şuuru yaşanmaktadır. Bir milletin tarihine en büyük ışık tutan belgeler, yine yazarları, şairleri tarafından yazılmaktadır. Bunun içindir ki, edebiyat bir milletin kimliğidir.+ Yorum Gönder
bir milletin edebiyatı o milletin kimliğidir sözü ne ifade etmektedir,  bir milletin edebiyatı o milletin kimliğidir,  Bir milletin edebiyati o milletin kimligidir
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi