Halk oyunları nasıl ortaya çıkmıştır

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Halk oyunları nasıl ortaya çıkmıştır ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Halk oyunları nasıl ortaya çıkmıştır

 2. 2
  Nickiniz
  Özel Üye

  Cevap: Halk oyunları nasıl ortaya çıkmıştır

  Özetle anlatacak olursak, kavram olarak halk oyunu; göze ve kulağa hoş gelecek tarzda düzenlenmiş, ölçülü ve dengeli hareket yoluyla, estetik bir etki ve heyecan yaratan, çoğunlukla, ses birimlerinden nadana gelen anonim halk müziği ile desteklenmiş, hareket ve müzik bütünleşmesi dir.

  Krimitif din ortamında doğan ve şekillenen hareket serileri ve montlar, anonim ifade etme gücü noktasında değer taşımaktadır. Bu temel etmenlerin bütünleşmesinden oluşan halk oyunları da anonim bir nitelik taşır. Çünkü dinsel ayinlerdeki şekillerin kirimitif toplumun ortak hareket senbolleri olmaları, somut anlamlar ifade etmeleri dansın kaynağı durumundaki bu hareket serilerinin anonim bir değer taşımasına neden olmuştur.

  Aslında kökeni insanlığın dille anlaşma sürecini yaratmadan öncesinde şifre hareketlerşeklinde kendini, dileğini ve tabiat olaylarını ifade etmek üzere kullandığı hareket seviyeleri ortak anlaşmaya yaradığı için yoplumca ortak yani anonim olarak üretilmiş, imajkazandırılmış imlerdir.

  Tarihin akışı içerisinde folklor ve kültürün kaynağı durumundakif ulusal dinlerin toplumlarca değiştirilerek yeni dinleri kabul etmesi somut anlamlar taşıyan haraket serilerinin bu özelliklerinden sıyrılarak soyut hareketlere dönüşmesine neden olmuştur. Ancak gelenek bufarklılaşmalara rağmen hangi olayların ve temaların hangi dinlerle ve hareket serileriyle karekterize edileceği konusunda, etki gücü koymuştur.Benzeri olaylar benzeri hareket gelenekleri ile ifade edilerek yeni ihtiyaçlara cevap vermiş, eski hareket temaları benzeriyeni olayları canlandırır olmuştur.

  Halk arasında hoş vakit geçirmek için yapılan eglendirici, güldürücü, şaşırtıcı gösteriler (karagöz, kukla, orta oyunu,vs ); danslar (halay,zeybek,bar, horon,vs ); dikkate dayalı tesadüfe dayanan yarışmalar (dama,yüzük,cirit,vs) hepsi halk oyunlar kavramı içerisindedir. Ancak halk oyunları kavramı artık hemen her yerde Anadolu Halk Danslarını karşılamak üzere kullanılmaktadır.
 3. 3
  Ziyaretçi
  Halk oyunları yaşanılan toplumu güzel bir şekilde aktaran oyunlardır.+ Yorum Gönder
halk oyunları nasıl ortaya çıkmıştır,  halk oyunları nasıl oluşmuştur,  halay nasıl ortaya çıkmıştır,  zeybek oyunu nasıl ortaya çıktı,  halay oyunu nasıl ortaya çıkmıştır
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 3 kişi