Diyanet Gusül Abdesti Nasıl Alınır

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Diyanet Gusül Abdesti Nasıl Alınır ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Diyanet Gusül Abdesti Nasıl Alınır

 2. 2
  Gülcan
  Usta Üye

  Cevap: diyanet gusül abdesti nasıl alınır

  Boy abdesti veya Gusül Abdest, İslam dininde tüm vucudun yıkanmasıdır. Türkiye’de devlet eliyle din işlerini yöneten kurum olan Diyanet İşleri Başkanlığı ise guslü; kuru hiç bir yer bırakmamak üzere bedenin her tarafını yıkama olarak tanımlamıştır.

  Bazı İslam alimleri, gusülde sadece vücudun değil ağız ve burun içinin de yıkanmasının farz olduğunu söylese de Şafii gibi mezhebler bunun gerekli olmadığı görüşündeler. Bazı özel durumlarda yerine getirilmesi gereken bu ibadetin terki günahtır.

  Boy Abdesti Gusül Abdest Nasıl Alınır

  İslam dininde boy abdesti aşağıdaki şekilde alınmaktadır. Fakat bu İslam bilginleri tarafından gusülle ilgili hadislerden çıkarılan uygulamalardır. Guslün Kur’anda belli bir yapılış şekli belirtilmemiştir. Keza herhangi temiz bir suda yüzen kişi bile eğer buna niyet etmişse gusletmiş sayılmaktadır.

  Gusletmek isteyen bir kimse önce besmele okur ve: “Niyet ettim Allah rızası için boy abdesti almaya” diye niyet eder. Elleri bileklere kadar yıkadıktan sonra edep yerlerini temizler. Bundan sonra sağ avucuyla ağzına üç kere su alır ve her defasında ağzını boğazına kadar gargara şeklinde çalkalar. Oruçlu ise boğazına su kaçmamasına dikkat eder. Sağ avucuyla burnuna, genzine kadar üç defa su çeker, her defasında sol eliyle burnunu temizler. Bundan sonra tıpkı namaz abdesti gibi abdest alır.

  Abdest aldıktan sonra önce başına, sonra sağ, daha sonra da sol omuza üçer defa su döker ve vücudunu yıkar. Suyu her döküşte elleriyle vücudunu iyice ovuşturur. İğne ucu kadar kuru yer kalmaksızın vücudun her tarafını güzelce yıkar. Gusülde bıyık, saç ve sakal diplerine suyun iyice işlemesi için ovuşturulur. Göbek boşluğu, küpe delikleri dikkat edilerek yıkanır. Böylece gusül abdesti almış oluruz.

  Boy abdestinin farzları
  Ağza su alıp boğaza kadar çalkalamak.
  Burna su çekip yıkamak.
  Bütün vücudu ıslanmayan yer kalmayacak şekilde yıkamak.

  Gusül abdestin sünnetleri
  Gusüle niyet etmek.
  Besmele ile başlamak.
  Bedenin bir tarafında pislik varsa onu önceden güzelce temizlemek.
  Avret yerini yıkamak
  Gusülden evvel abdest almak.
  Bedenine üç defa su dökmek ve suyu bedenin her tarafına ulaştırmak.
  Su dökünmeye baştan başlamak, sonra sağ omzuna, sonra sol omzuna dökmek ilk defa döktüğü zaman bedeni ovmak ve suyu bedenin her tarafına ulaştırmak.
  Ayağının olduğu yere su birikirse, abdest aldığı zaman ayak yıkamasını sonraya bırakmak…+ Yorum Gönder
gusül abdesti nasıl alınır diyanet,  gusül nasıl alınır diyanet,  boy abdesti nasıl alınır diyanet,  gusul abdest nasıl alınır diyanet,  gusül abdestinin alınışı diyanet
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 5 kişi