Kollar ve bacakların görevleri nelerdir

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 ... SonuncuSonuncu
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Kollar ve bacakların görevleri nelerdir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Kollar ve bacakların görevleri nelerdir
  Soru: Kollar ve bacakların görevleri nelerdir bir kişinin vücudundaki Kollar ve bacakların görevlerini yazar mısınız ? ? 2. 2
  Gülehasret
  Süper Moderatör

  Cevap: Kollar ve Bacakların Görevleri

  İnsan vücudunda 2 tane kol 2 tane de bacak bulunur.İnsanın en önemli organları olan kollar ve bacaklar işlerimizi görebilmemiz için bize çok yardımcı olur.

  Kollarımız tutma ve araç gereçleri kullanmamız için bize yardımcı bacaklarımız ise yürümemiz ve koşmamız için gereklidir. Bacaklarımız ayaklarımız ve parmaklarımız ile son bulur kollarımız ise ellerimiz ve parmaklarımız ile son bulur. Kollarımız ve bacaklarımız aslında pek önemsemediğimiz organlarımızdır ama gerçekte olmazsa olmazlarımızdır. 3. 3
  Ziyaretçi
  Kolların Görevleri:
  Kol, çeşitli yönlere olan hareketlerini (aşağı yukarı, öne, arkaya, içe dönüş, dışa dönüş) omuz mafsalı ve bu bölgedeki kaslar vâsıtasıyla yapmaktadır.
  Kol üzerinde dört ayrı kas yer almıştır. Bunlar içinde en mühimi iki başlı pazu kasıdır, ön kolun bükülmesini sağlar.
  Önkol ise extansiyon (düşleşme), fleksiyon (bükülme), içe dönüş ve dışa dönüş hareketlerini dirsek mafsalı vasıtasıyla ve koldan başlayıp, önkol kemikleri üzerinde sonlanan kaslar vasıtasıyla yapmaktadır. Önkol üzerinde 18 adet kas yer almaktadır, bunlar el ve parmakların hareketlerini sağlar.


  Bacakların Görevleri:
  İnsan dahil bütün memelilerde, bacağın alt ve üst parçalarını birbirinden diz kapağı kemiği (patella) ayırır. Bacağı öne doğru güçlü kalça kası, geriye doğru da bacak kası hareket ettirir. Bacak kasının kirişleri dizin altından, bacağın alt parçasına, aşil kirişi de, baldır kaslarından ayağa kadar uzanır. 4. 4
  Ziyaretçi
  İnsan vücudunun en önemli organlarından birisi kollar diğeri de bacaklardır. Kollar ve bacaklar vücuttaki işlevi ve görevleri bakımında büyük bir rol üstlenmişlerdir.

  Kolların Görevleri
  Kol, çeşitli hareketleri ve işleri yapmamızı sağlayan önemli bir uzvumuz. Omuz mafsalından, dirsek mafsalına kadar olan kısma kol, dirsek mafsalından el bileğimafsalına kadar olan kısma da ön kol denmektedir. Fakat genellikle kol denilince her ikisi birden anlaşılmaktadır.
  Kol bölgesinde humerus isminde tek bir kemik bulunmaktadır. Ön kol bölgesinde ise radius ve ulna isminde bir çift kemik bulunmaktadır. Kolun ve önkolun hareketlerini sağlayan kaslar, bu kemiklere yapışmıştır.

  Kollar ve bacakların görevleri.jpg

  Bacakların Görevleri
  Bacak, omurgalılarda alt üyelerin her birine verilen ad.
  Hayvanların hareket etmek amacıyla yararlandıkları, çoğunlukla eklemli uzantılara da “bacak” adı verilir ve en yalın biçimi eklembacaklılarda görülür.
  Omurgalıların bacakları, ortada dizkapağının böldüğü iki parçadan oluşur. Kalçadan dize kadar uzanan bölüme “uyluk”, dizden ayak bileğine kadar uzanan bölümeyse “baldır” adı verilir. Uyluk iskeletini uyluk kemiği (femur), baldır iskeletiniyse iç yanda bulunan kaval kemiği (tibia) ile dış yanda yer alan kamış/baldır kemiği (fibula) oluşturur. Kaval kemiği de, kamış kemiği de ayak eklemiyle birleşir.

 5. 5
  Ziyaretçi
  bencede çok güzel ben birincisini yazdım öğretmen çok beğendi

 6. 6
  Ziyaretçi
  bn böyle şeylerle takılmam ama siz çocuklar için yapıyorsunuz bunları.Biraz popiler olun yani

 7. 7
  Ziyaretçi
  Tesekkürler güzel bir bilgi saol...

 8. 8
  Ziyaretçi
  sağolun odevimi yapmaya yardımcı oldunuz
  :)

 9. 9
  Ziyaretçi
  kol ve bacak çok önemli olduğunu örenmiş olduk çok güzel yazmışlar tebrikler size :)

 10. 10
  Ziyaretçi
  Çok guzel fen teknoloji için işime yaradı

 11. 11
  Ziyaretçi

  Çok güzel o-pen performansıma çok işe yaradı :D

 12. 12
  Ziyaretçi
  teşekkür ederim daha çok yardımcı oldu.

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 ... SonuncuSonuncu
kol ve bacakların görevleri,  kollar ve bacakların görevleri,  kol ve bacakların görevi,  kollar ve bacaklar,  kollar ve bacakların görevi nedir
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 78 kişi