Ayrıştırıcıların azot döngüsündeki rolü nedir

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Ayrıştırıcıların azot döngüsündeki rolü nedir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Ayrıştırıcıların azot döngüsündeki rolü nedir

 2. 2
  Ensar
  Özel Üye

  Cevap: Açıklama

  Havada en fazla yer alan gazın azot olduğu belirtilmekte, havadaki azot döngüsünün nasıl gerçekleştiği, azot döngüsünde bakteri ve ayrıştırıcıların büyük önem taşıdığı belirtilmektedir. Ayrıca azot bağlayan bazı bitkilerin olduğu ve yıldırım, şimşek gibi yollarla da atmosferde azot döngüsünün sağlandığı belirtilmektedir.

  Ön Bilgiler

  Bakteri ve ayrıştırıcıların işlevleri kavramı daha önce öğrenilmiş olmalıdır.  Azot Döngüsü nedir

  Bitkiler aminoasit, protein sentezleyebilmek için azota ihtiyaç duyarlar. Ama hiçbir bitki havanın serbest azotunu alamaz. Kökleriyle suda çözünmüş olarak alabilirler. Hayvanlar ise yedikleri bitki ve canlılardan alırlar.
  Atmosfer, azotu azot bağlayıcı bakteriler tarafından ve şimşek, yıldırım ve yağmurların etkisiyle toprağa bağlanır. Havadaki azot gazının toprağa bağlanmasına fiksasyon denir. Toprağa bağlanan azot tuzlarının bir bölümü denitrifikasyon bakterileri (Güherçile bozan) tarafından azot gazına dönüştürülür. Böylece havadaki azot sabit kalır. Topraktaki azotun bir bölümünü bitkiler tarafından alınıp, aminoasit, organik baz gibi azotlu bileşiklere dönüştürülür. Bu azotlu bileşikleri bitki yiyen hayvanlara geçer. Azotlu bileşikler, bitki, hayvan artık ve ölüleri olarak toprağa karışır. Bitki, hayvan artıklarıyla ölülerindeki azotlu organik bileşikler, üre ve ürik asit, ayrıştırıcılar tarafından parçalanınca NH3 ve H2S oluşur. Aminoasitlerin saprofitler tarafından oksijensiz yıkımına pütrifikasyon denir. Ayrıştırıcıların oluşturduğu NH3 gazı kemosentez yapan nitrit bakterileri tarafından kimyasal enerji eldesinde kullanılınca nitrit asit (HNO2) meydana gelir. Nitrit asit, bir başka kemosentetik bakteri olan nitrat bakterisi tarafından enerji eldesinde kullanılınca nitrat asit (HNO3) oluşur. Böylece azot, dolanımını tamamlamış olur.

  NOT: Azot döngüsü sırasında ayrıştırıcıların oluşturduğu NH3 gazından kemosentetik bakterilerin azot oluşturmasına nitrifikasyon denir.+ Yorum Gönder
ayrıştırıcıların azot döngüsündeki rolü nedir,  azot döngüsünde ayrıştırıcıların görevi,  azot döngüsünde ayristiricilar,  azot dongusunde ayristiricikarin onemi,  azot döngüsünde bakterilerin rolü
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi