Günlük Hayatımızda Kullandığımız Enerji Kaynakları Nelerdir

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Günlük Hayatımızda Kullandığımız Enerji Kaynakları Nelerdir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi


 2. 2
  Gezgin
  Özel Üye

  Cevap: Enerjinin Günlük Hayatta Kullanım Alanları

  Enerjiyi kısaca iş yapabilme yeteneği olarak tanımlayabiliriz.Gerçekleşmekte olan veya yapılan bir işin kaynağı enerjidir.Günlük hayatta farklı alanlarda,farklı enerji çeşitleri ile her an karşılaşmaktayız.Bu karşılaşmalar çoğunlukla dönüşüm halinde olan enerji çeşitleridir.
  Yani enerji o an için bizlere hayatımızı kolaylaştıracak şekilde makineyi,ampülü,televizyonu,sobayı vb. aletlerde görevini yerine getirir durumda bulunmaktadır.

  Enerji çeşitlerini öncelikle sıralayarak bu enerjilerin günlük hayatta kullanıldığı yerleri örneklerle açıklamaya çalışalım.

  1.Isı Enerjisi
  2.Işık Enerjisi
  3.Hareket Enerjisi
  4.Elektriksel Enerji
  5.Rüzgar Enerjisi
  6.Yüksek Basınç Enerjisi
  7.Kimyasal Potansiyel Enerjisi
  8.Nükleer Enerji
  Yukarıda sayılanlara ek olarak farklı alanlarda kullanılan başka enerjileride ilave edebiliriz.Peki bu enerji çeşitlerini günlük hayatta nerelerde,hangi alanlarda,ne için kullanmaktayız.Öncelikli olarak evlerimizin aydınlatılması,elektrikli ev aletlerin çalışması için gerekli enerji Elektriksel Enejidir.Hepimizin bildiği gibi bu da barajlardaki durgun suların su türbünlerini döndürmesi ile elektriğe dönüşerek bizlere ulaşmaktadır.

  Isı Enejisini de yine evlerimizin ısıtılması kömür,odun ve benzinin türevlerindeki yakıt türlerinin yanması sonucu oluşmaktadır.

  Hareket Enerjisinide şu an pek bulunmamakla beraber değirmenlerin çarklarını döndürmek için suyun akış hızından yararlanılması olarak açıklayabiliriz.

  Kaynak: Enerjinin Günlük Hayatta Kullanım Alanları
  Rüzgar Enerjisi,özellikle rüzgar alan bölgelerde büyük yapılardaki pervaneleri döndürmesi sonucu elektirk enerjisi olarak bir kazanım sağlanmaktadır.Bu alanlar çoğunlukla denize yakın bölgelerde mevcut olan rüzgarlardan sağlanmaktadır.Bu sayede dünyada bazı şehirlerin yıllık elektrik ihtiyacının çoğu karşılanabilmektedir.

  Yüksek Basınç Enerjisi,gerek okulumuzda,gerekse iş yerlerinde zorunlu halde olan yangın tüplerindeki benzeri gazların sıkıştırılması sonucu ortaya çıkan enerjidir.

  Kimyasal Potansiyel Enerji,bugün evlerimizde kullandığımız televizyon kumandaları,el fenerlerini çalışması için gerekli olan pillerin sahip olduğu enerjidir.Burada pillerde bulunan kimyasal enerji mekanizmanın çalışması ile elektrik enerjisine dönüşmektedir.Benzer şekilde gazyağı,odun,patlayıcılardaki mevcut enerjilerde bu başlıkta incelenebilir.

  Nükleer Enerji,son yıllarda ülkemizde isminden söz ettiren bu enerji çeşidi ise Uranyum atomunun izotopunun kullanılması ile oluşan reaksiyonlardaki açığa çıkan çok büyük enerji olarak tanımlanır.Bu büyük enerjinin yerinde ve sağlıklı bir şekilde kullanılması bir çok şehrin yıllık bazda elektrik emerjisini karşılayabilir ki dünyada bu şekilde enerjiyi kullanan onlarca şehir ve ülke bulunmaktadır.Nükleer enerjinin kullanım alanlarına başka bir örnekte denizaltılar ve uzay araçları olarak verebiliriz.Günümüzde denizaltılarda kullanım alanları var olmakla beraber ileriki yıllarda uzay araçlarında da nükleer enerjini kullanılması için çalışmalar sürmektedir.

  Son olarakta yakın bir zamanda hayatımızda var olacak hibrit (melez) yani çoğunluğunun eletrikle çalışan arabaları günlük hayattaki enerji kullanım alanlarına örnek verebiliriz.Avrupa Birliği ülkelerinden Fransa ve İspanya bu alanda 2011 ve 2012 bazı modellerde seri üretime geçek için çalışmalarını hızla sürdürmektedir. 3. 3
  Ziyaretçi
  günlük yaşantımızda enerjinin dönüşümü ilkesinin gecerli olduğu hangi araçları kullanıyoruz??????
  lütfen biliyosanız yazın 4. 4
  Ziyaretçi
  nasıl bu yaaa benden iyi bilemez bu bilgi sahibi olan bilgisayar veya bilgici

 5. 5
  pınar sürel
  Yeni Üye
  Enerji Çeşitleri ve Dönüşümleri


  Enerji kısaca iş yapabilme yeteneğidir. Tıpkı uzunluklar gibi skaler büyüklüktür. Toplamda 8 ana enerji çeşidi verdır. Bunlar potansiyel kinetik ısı ışık elektrik kimyasal nükleer ve ses enerjisidir. Unutmamamız gereken ise hiçbir enerjinin kaybolmadığıdır. Olsa olsa başka bir enerji türü olmuştur.

  POTANSİYEL ENERJİ Bir cismin konumu ve durumu yüzünden sahip olduğu enerjidir. Gerilmiş bir yaydahavada duran bir cisimde ve iple tavandan asılı bir modelde potansiyel enerji vardır. Kısaca yüksekliği olan ya da gerilmiş/sıkıştırılmış tüm cisimlerde potansiyel enerji mevcuttur.

  KİNETİK ENERJİ Kinetik enerjiye sahip olmak için bir cismin hareket ediyor olması lâzımdır. Yani kinetik enerji hızı olan cisimlerin sahip olduğu enerji çeşididir. Bunlara örnek olarak koşan çocuk dönen tekerlek ya da yüksekten düşen bir top gösterilebilir.

  ISI ENERJİSİ Cisimlerin sıcaklıkları yüzünden sahip olduğu enerjidir. Sıcaklığı yüksek ya da düşük bütün maddelerin ısı enerjisi vardır. Örnek verecek olursak: ampul elektrik sobası jeotermal enerji ısıtıcılar

  ELEKTRİK ENERJİSİ Bu enerji türü bu sitedeki ana başlıklardan birini oluşturur. Cisimlerin elektrik yükleri sebebiyle sahip oldukları enerjidir. Eğer bu konu hakkında daha çok bilgi edinmek istiyorsanız buraya basın.

  IŞIK ENERJİSİ Bu enerji türü karanlık bir odayı aydınlatabilecek bir enerji türüdür. Zaten adı üstünde. Yanan odun ampul Güneş lamba vb. şeyler bir şekilde sahip oldukları enerjinin bir kısmını ışık enerjisine çevirir.

  KİMYASAL ENERJİ Maddelerin kimyasal reaksiyonlarda bulunması sonucu ortaya çıkar. Yanma Yakma ve benzeri olaylar bir enerji sonucu olur ve onlar da bir enerji açığa cıkartır.

  NÜKLEER ENERJİ Fisyon veya füzyon sonucu meydana gelir. Nükleer santrallerden bu şekilde elektrik elde eder. (Bir şemasını görmek için buraya tıklayın.) SES ENERJİSİ Sesin enerjisi olduğunu nasıl anlayabiliriz? Şu örnekle açılanabilir: Camın kırılması. Hani o yüksek şiddetteki çığlıkların kırdığı camları anımsayın. Bunlar sesin enerjisi yüzündendir. Zilin kinetik enerjisi ses ve biraz da ısı enerjisine dönüşür. Yani kol zile vurdukça sesin çıkması enerji dönüşümüdür.

  ENERJİ DÖNÜŞÜMÜ

  Daha önce de bahsedildiği gibi hiçbir enerji kaybolmaz. Sadece dönüşüm sonucu başka bir enerji türü olur. Yanievrendeki enerji toplamı değişmez. Buna enerjinin korunumu denir. Bu kısmı daha çok şekiller vasıtasıyla anlatmak istiyorum. Şekilleri görmek için başlıklara basın. İlk örneğimiz hidroelektrik santrali. Kademe kademe anlatmakta yarar görüyorum. Nehirlerden gelen suyun kinetik enerjisi barajda potansiyel enerjiye dönüşür. Bu potansiyel enerji kapaklardan akarak doğrusal hareketle bir kinetik enerjiye dönüşür. Buradan da türbin görevi devralır. O doğrusal hareketi dairesel harekete çevirir; ama hâlen kinetik enerjidir. Jeneratör türbinden aldığı bu enerjiyi elektrik enerjisine çevirir ve trafolara gönderir. Bundan sonra uzun bir yolculuk sonrası evinize gelen elektrik fırınlarda ısı enerjisine saç kurutma makinelerinde ısı enerjisine ve kinetik enerjiye ampulde ise ışık enerjisine dönüşür. Böylece 5 kademe atlatmış olan kinetik enerji sonunda bizim yararımıza çalışmış olur.

  ARABANIN ANİ FREN YAPMASI

  Bu hidroelektrik santralinin işleyişinden daha basittir; ama sonuç olarak enerji dönüşümü olduğu için yazmak istedim. Arabadaki yakıtın yanması (kimyasal enerji) basınç yaratarak pistonu aşağı iter ve bu enerjisini (kinetikdoğrusal) krank miline iletir. Krank mili alığı bu enerjiyi doğrusaldan dairesele çevirir ve tekerleklere iletir. Tekerlek aldığı bu dairesel hareketi doğrusal harekete çevirir ve araba hareket etmeye başlar. Hızlandıktan sonra sürücü önüne bir şey çıkınca durmaya kalarsa arabanın hareketi yavaşlar yani kinetik enerjisi de azalır. Bu enerji kaybolmaz sadece ses ve ısı enerjisine dönüşür. Fren balatalarının disklere sürtmesi sonucu ses ile ısı ve lastiğin sürtünmesi sonucu da yine ısı ortaya çıkar.

  POTANSİYEL ENERJİ Potansiyel enerji belli bir yükseklik ya da gerginliği olancisimlerin sahip olduğu enerji türüdür. Biz aşağıda sadece yükseklik bahsini işleyeceğiz. Yüksekliği olan her şeyin potansiyel enerjisi de vardır. Bu enerji gerektiğinde kullanılarak başka enerjilere dönüşebilir (örneğin bir kitabı yüksekte tutarken bırakırsak potansiyel enerjisi kinetik enerjiye dönüşür.)

  POTANSİYEL ENERJİYİ HESAPLAMA

  Potansiyel enerji 3 şeye bağlıdır: cismin kütlesi cismin yerden yüksekliği ve yerçekimi. Bunların hepsiyle doğru orantılıdır yani biri arttığında potansiyel enerji de artar. Yukarıda verilen bilgilere de dayanarak potansiyel enerjinin fomülünü vermek istiyorum. Hatırlarsanız Enerjiyi ?E? potansiyel enerjiyi de ?EP” olarak gösteriyorduk. EP=kütle x yerçekimi x yükseklik yani EP=m x g x h Örnek Kütlesi 10 kg olan bir taş yerden 5 m yüksekte duruyor. Bu taşın sahip olduğu potansiyel enerji kaç Joule?dür? (g=10N/s2) EP=m.g.h EP=10kg . 10 m/s2 . 5 m EP=10kg m2/s2 EP=10 J

  KİNETİK ENERJİ

  Bir cismin kinetik enerjisinin 0?dan büyük olması bize o cismin hareket ettiğini anlatır. Yani kinetik enerji sadece hareketlilerde mevcuttur ve bu enerjiyi cismin hereket ettiği için sahip olduğu enerji? diye tanımlarız. Bu enerji elektrik üretmede kullanılabilir.

  KİNETİK ENERJİYİ HESAPLAMA

  Kinetik enerji potansiyel enerjiden farklı olarak 2 şeye bağlıdır: cismin kütlesi ve cismin hızı. Bunların ikisiyle de doğru orantılıdır. Kinetik enerjinin fomülü şu şekildedir. Hatırlarsanız Enerjiyi “E” kinetik enerjiyi de “EK” olarak gösteriyorduk. EK=½ x m x v2 Örnek 2 saniyede 520 m yol alan ve 300 000 kg kütleye sahip olan bir Boeing 747?nin sahip olduğu kinetik enerji tam hız giderken kaç Joule?dür? EK = ½ . 260 .260 . 300 000 EK = 2602. 150 000 EK =10 140 000 000 J

  Enerjinin Dönüşümü Hareket halinde bulunan bir otomobilin hareket etmek için benzine ya da benzer bir yakıta ihtiyaç duyduğunu hepimiz biliriz. Bu yakıt ya benzindir ya mazottur ya da otogazdır. Ancak ne olursa olsun aracın hareketi için bir tüketimin yapılması gerekmektedir. Netice itibari ile de şu kanun aklımıza gelmektedir:’Madde vardan yok yoktan var olmaz.’ Hakeza enerjinin korunumu yasası da burada devamı mahiyetinde ifade edilmektedir:Enerji vardan yok yoktan var olmaz. Termodinamiğin ikinci yasası der ki:’Uzayda yer alan enerji miktarı sabittir sadece dönüşüm vardır.’ Burada durağan bir olaydan bahsedilmemektedir. Aksine devamlı dinamiği olan bir dize hareketten bahsedilmektedir. Madde-enerji ve enerji-madde dönüşümü sürekli olmakta ve bu olay büyük bir denge içerisinde devam etmektedir. Sizin vücudunuzdan yayılan ya da bir tüpten yayılan alevin ısısı hiçbir zaman kaybolmamakta ve uzayın derin köşelerinde entropi dağılımına ön ayak olmaktadır. Enerjinin vardan yok yoktan var olmayacağı gerçeği ile enerjinin şekil değiştirme ilkeleri birleştiği zaman kainat efsanesinin çalışma dizesi hakkında bilgi sahibi oluruz. İlk başta verdiğim otomobil örneğinde benzinin içerisinde bulunan kimyasal enerji 4 zamanlı bir motor sayesinde hareket enerjisine çevrilmektedir. Burada ki dönüşüm ise kimyasal bağların koparılması sonucu oluşan ısının harekete çevrilmesi şeklinde bir dize akımı sergilemektedir. İfade tarzı ile de kimyasal bağları bulunan ve birer karbon ürünü olan benzin yakılarak ısıya ve bu ısıda harekete çevrilmektedir. Siz diyebilirsiniz ki; nasıl olurda ısı harekete çevrilebilinir? Ocağınızda kaynayan ve buhar vermeye başlayan bir çaydanlığa rüzgar gülünü yaklaştırdığınız zaman; buharın etkisi ile döndüğünü fark edersiniz. Burada ısının harekete çevrilmesine basit bir örnek vermiş bulunmaktayız. Bu örnekleri ise binlere ve hatta milyonlara çıkarmamız mümkündür. Peki bir işin yapılabilmesi için enerjiye ihtiyaç duyuluyorda insanların yaptıkları işler için nasıl bir enerji şekli kullanılmaktadır? Bu sorunun cevabı ilköğretimden başlayıp neredeyse hayatımızın tamamını kapsayacak şekilde bizleri meşgul etmektedir. Bizler yaşamak için yiyecekler yer ve su içeriz aynı zamanda havayı soluruz. İşte işin özü burada yatmaktadır. Nasıl ki karbon ve hidrojen ürünü fazla olan ve petrol polimeri olan benzin yakıldığında hareket sağlanıyor bizim yediğimiz yiyeceklerde büyük bir yanma reaksiyonu gerçekleştirerek enerji elde etmektedir. Bu arada oluşan ısı düzeyi de hem proteinlerin ve hemde vücudun diğer fonksiyonlarının düzgün çalışması için kullanılmaktadır. Entropi olarak dağılan vücut ısısı uzayın entropi düzeyininde dengede tutulmasında rol oynamaktadır. Belki size son söylediğim garip gelmiştir ancak bu dediğim doğrudur.Bizler çoğalırken aslında Dünya’nın ağırlığı artmamaktadır. Doğada var olan maddeler bir araya gelmekte ve netice itibari ile de onikisentrilyon ton olan dünya kütlesi korunmaktadır. Aynı biçimde kainatın kütlesi korunmaktabunun yanında kainatın enerji düzeyi de korunmaktadır. Big-bang teoremi doğrudur ancak benim kastetiğim nokta uzayın büyümediği değil kütle ve enerjinin korunduğu prensibidir. Kainatta var olan atom molekülü ilevar olan joule ifadesi ile ifade edebileceğimiz enerji hep denge altındadır. Odun yandığında hiçbir şey kaybolmamakta bir miktar enerji ile beraber gaz ve kül çıkmaktadır. Eğer kimya bilimi çok ileri düzeylere ulaşsa ve bu çıkan şeyler bir araya getirilse yine odunu oluşturabiliriz. Odun yandı o zaman madde miktarı azaldı mı? Hayır maddenin bir kısmı kızılötesi ışınlar halinde entropi dönüşümüne katıldı; yani yoktan var olmadı vardan yok. Nasıl ki fission olayı ile madenin parçalanması sağlanıyor ise füzyon olayı ile de birleştirme sağlanabilmektedir. Eğer yakılan odunun çıkan artıkları karbon düzeyine erişmiş bir süpernova tiplemesinde olduğu gibi bir araya getirilebilse; yani füzyon reaksiyonuna uğratılabilse tekrar odunu oluşturmamız mümkündür. Nasıl ki biz odunu yakıp bir miktar enerji elde ettik ömrünü bitiren yıldızlarda enerji denklemlerini bozarak yeni maddeler oluşturmakatdır. Burada kaybolan odun yerine bu yıldızlarda yeni madde tiplemeleri oluşmaktadır. Karbona ve hatta demire varıncaya kadar sıkışma meydana gelmekte ve bizim burada yakıp kül ettiğimiz odunda bu şekilde kainatta tekrar oluşturulmaktadır. lütfi şahin Enerji dönüşümlerine örnekler; – Barajlardaki depolanmış suyun potansiyel enerjisi vardır. Bu potansiyel enerji su serbest bırakılınca hareket enerjisine dönüşür ve elektrik üreten jeneratörlerin dönmesini sağlayarak elektrik enerjisine dönüşür. -Silgi ile yazdıklarımızı sildiğimiz zaman silginin ısındığını farkederiz. Burada hareket enerjisi ısı enerjisine dönüşmüştür. -Bisikletlerde yer alan dinamo tekere sürtünerek döner ve bisiklette bulunan ufak bir ampülü yakar. Bu durumda hareket enerjisi elektrik enerjisine dönüşmüştür. – Kaydırakta kayan çocuklar kaydırağın tepesine çıktıklarında yere göre bir potansiyel enerjiye sahip olurlar. Kayarlarken bu potansiyel enerji kinetik enerjiye yani hareket enerjisine dönüşüyordur. -Elektrik enerjisi farklı araç-gereçlerin yardımıyla diğer enerji türlerine dönüştürülebilir. Örneğin serinlemek amacıyla kullandığımız vantilatörde hareket radyoda ise ses enerjisine dönüştürülmektedir. -Güneşyerküreyi ısıtan bir enerji kaynağıdır.yeryüzüne ulaşan güneş ışınları ısı enerjisine dönüşürler.mesela binaların çatılarında bulunan su depoları güneş enerjisini depo ederek suyun ısınmasına neden olurlar; yani güneş enerjisi ısı enerjisine dönüşmüş olur ve suyu sıcak bir şekilde kullanmış oluruz . -Akü ve pillerde depolanan kimyasal enerji kullanım aşamasında elektrik enerjisine dönüşür. Kömürde depolanan kimyasal enerji de yanma sırasında ısı enerjisine dönüşmektedir

  Günlük konuşmalarımızda “enerji” kavramını sıkça kullanırız. “Enerjimiz yetersiz.” “Enerji fiyatları gittikçe artıyor.” “Enerji tasarrufu yapmalıyız.” vb. sözlerin hiç de yabancısı değiliz. Enerji denilince aklımıza ilk gelen “elektrik ışık benzin doğal gaz kömür ateş Güneş pil belki de baraj ve rüzgâr”dır.

 6. 6
  Ziyaretçi
  çok işime yaradı

 7. 7
  Ziyaretçi
  ARkadaşlar bence elektirikle çalışan herşey olabilir.

 8. 8
  Ziyaretçi
  Öqretmen çook beqendi yapanada yaptıranada Helal. olsun :):):):):):):)

 9. 9
  Ziyaretçi
  çok çok çok teşekkürler

 10. 10
  Ziyaretçi
  İşime yaradI sAğolun

 11. 11
  Ziyaretçi

  çok güzeldi:D:D:D:D:D:D

 12. 12
  Ziyaretçi
  ayn cok haklısın ama insanlardamı :D

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
günlük yaşamda hangi enerji çeşitlerini kullanırız,  insanların kullandığı enerji kaynakları nelerdir,  kullandığımız enerji kaynakları nelerdir,  günlük yaşantımızda enerjinin dönüşümü ilkesinin geçerli olduğu hangi araçları kullanırız,  yaşantımızdaki enerji dönüşümlerine örnekler
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 11 kişi