Geometrik şekillere günlük hayatımızda nerelerde rastlıyoruz

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Geometrik şekillere günlük hayatımızda nerelerde rastlıyoruz ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi


 2. 2
  Gülcan
  Usta Üye

  Cevap: Geometrik şekillere günlük hayatımızda nerelerde rastlıyoruz

  İnsanoğlunun değeri bir kesirle ifade edilecek olursa; payı gerçek kişiliğini gösterir, paydası da kendisini ne zannettiğini, payda büyüdükçe kesrin değeri küçülür."

  Matematiğin günlük hayatta ne işe yaradığı sorusu öğrenciler tarafından her zaman sorulur. Ben bu soruya şöyle bir soru ile karşılık vermek istiyorum: “Günlük hayatınızı anlatır mısınız?” Mesela sabah kalktınız okula veya işe gitmek istiyorsunuz, saate baktınız ( saat bütünüyle matematiksel bir alettir.) “Burayı biraz açacak olursak: 1 saat 60 saniyesiyle 1 dakika, 60 dakika 1 saat olmasıyla , 12 saatte 1 aynı saati göstermesi matematiğin bir ürünüdür. Yani modüler matematiğin kullanılması matematiğin 1 saat diliminde hayatımıza yansımasının sadece birkaçıdır. Makalemdeki diğer koyu ve altı çizili yerlerin günlük hayattaki matematiksel yansımalarını da sizler düşününüz.”
  Bu arada kahvaltı yapmak istiyorsunuz. Bakkala gittiniz, alışveriş yapacaksınız.(Alış veriş bütünüyle matematik) Neyse kahvaltıyı yaptınız, yola çıktınız, bir araca bindiniz ( Araç bütünüyle matematiğin ürünü.) İşe veya okula gittiniz. (İş veya okul hayatınızı programlamak bütünüyle matematik) işten eve döndünüz. (Bu arada oturduğunuz ev bütünüyle matematik ve geometrinin ürünü) Arkadaşlarınızla maç yapmak istediniz ( bütün sahalar matematiğin bir ürünü ). Akşam evde televizyon seyretmek veya bilgisayar kullanmak istiyorsunuz (Bilgisayar veya televizyon matematiğin bir ürünü.) Yani demek istediğim matematiği günlük hayatın her safhasında kullanırız. Düşünsenize matematiğin günlük hayatta kullanılmadığını: Trafik kuralları yok, araç plakaları yok, şehir planlaması yok, kimse ne yapacağını bilmiyor, ilkel bir hayat alabildiğine yaşanır.
  Matematik soyut bir bilim dalıdır. Diğer bilim dalları ihtiyacı oranında matematiği kullanır. Matematiksiz bir fiziği, kimyayı , biyolojiyi, tarihi, coğrafyayı, mühendisliği,tıpı düşünemezsiniz. Düşünseniz dahi elde yeterli sonuçlar bulamazsınız.. Bütün öğrencilere temel matematiğin, yani matematiksel düşünce sisteminin öğretilmesi gereklidir. Herhangi bir olay karşısında mantıklı hareket etmeyi, sonuca en kısa yoldan (hipotenüsten) nasıl ulaşacağını iyi bir matematikle anlayabiliriz. Bugün matematiğin temel bilim dalı olduğu tüm dünya tarafından kabul edilmiş ve temel ders olarak her zaman karşımıza çıkmaktadır. Şu anda bütün sınavlarda en çok matematik sorusuyla karşılaşırız. Güzel bir meslek sahibi olmak isteyen bütün öğrencilerimizin iyi derecede matematik bilmesi gereklidir. Matematik aslında bulmaca çözmeye benzer ve problemleri çözdükçe daha çok zevkle çalışırız.
  Bu sebeple özellikle gençler matematiğe karşı ön yargılı davranmamalı onu anlamaya çalışmalıdır. Şöyle bir etrafımıza bakıp matematiğin önemini fark etmeliyiz. Ben bir matematikçi olduğum halde hâlâ öğreneceğim çok şey olduğuna inanıyorum. Sizlerin de öğrenmeye daima açık olmanızı, hayat boyu problemlerin çözümünde matematiği kullanmanızı istiyorum.
  "İnsanoğlunun değeri bir kesirle ifade edilecek olursa; payı
  gerçek kişiliğini gösterir, paydası da kendisini ne zannettiğini,
  payda büyüdükçe kesrin değeri küçülür." 3. 3
  Ziyaretçi
  Güzel olmuş ödevimi de yaptım sağolun+ Yorum Gönder
geometrik cisimler günlük hayatta nerelerde kullanılır,  geometrik şekillere günlük hayatımızda nerelerde rastlıyoruz,  geometrik şekiller günlük hayatta nerelerde kullanılır,  geometrik şekillerin günlük hayatımızdaki yeri,  geometrik cisimler nerelerde kullanılır
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 5 kişi