Günlük hayatımızda zamanı etkili kullanmanın önemi

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Günlük hayatımızda zamanı etkili kullanmanın önemi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Günlük hayatımızda zamanı etkili kullanmanın önemi

 2. 2
  Ensar
  Özel Üye

  Cevap: ZAMANI VERİMLİ KULLANMA

  Zaman, yeryüzündeki her türlü girişimde rolü olan başlıca etkenlerden biri ve eşsiz bir kaynaktır. Zaman biriktirilemez, başlatılıp durdurulamaz ve geçen zamanın yerini hiçbir şey dolduramaz. Herkes, her gün eşit zamana sahiptir. Bazılarımız sahip olduğumuz zamanı etkin ve verimli bir şekilde kullanırken bazılarımız zamansızlıktan ve yoğunluktan şikayet ederiz.

  Üniversiteye giriş sınavlarına hazırlanan öğrenci için zamanı verimli kullanmanın önemi büyüktür. Hem akademik alanda hem de sosyal-kültürel alanda başarılı olabilmenin yollarından biri zamanı verimli kullanma konusundaki alışkanlıkların kazanılmasıdır.

  Zamanı verimli kullanmak, amaçların, sorumlulukların, zevklerin ve sosyal yaşamın bir arada yürütülebilecek şekilde planlanmasıdır.

  Zamanı verimli kullanmanın karşısındaki engeller:

  § Kararsızlık: Zamanı verimli kullanmaya başlamak kararlılık gerektiren bir değişim sürecidir. Bu süreçte bazı engeller ortaya çıkabilmektedir.

  § Mükemmeliyetçilik: “Mükemmel” bir zaman planlayıcısı olmak gibi bir hedefe sahip olmak, kısa bir süre sonra hayal kırıklığı yaşamaya ve vazgeçmeye neden olur. Hedefleri belirlerken esnek olmak ve olası aksilikleri göz önünde bulundurmak önemlidir.

  § Hayır diyememe: Zamanı verimli kullanmak için bazen çevredeki kişilere “hayır demek” gerekmektedir. Yapılan birçok plan bazen karşısındakine “hayır” denilemediği için aksamaktadır.

  § Kendine güvensizlik ve yüksek kaygı: Bazen bireyler kendi performanslarından şüphe edebilirler ya da yaptığı işin yeterliliğinden emin olamayabilirler. Bu durum çok yoğun duygularla yaşanıyorsa, zamanı planlama da engelleyici bir etken durumuna gelmiştir.

  § Erteleme: Erteleme davranışı zamanı planlama ve başarı karşısındaki en büyük engellerden biridir. Ertelenen her iş bir diğerini engeller.

  § Belirgin bir amacın olmaması: Başarmak istenilen tüm işlerde olduğu gibi, verimli zaman kullanımında da, belirgin bir amaç olmalıdır. Amaç belirlerken, neler yapılacağına karar vermek ve bu yapılacakların önem derecesini belirlemek gereklidir.

  § Uzun süreli takvim belirlememek: Belirlenen amaçlar doğrultusunda, yapılacak işlerin bitiş tarihlerini bir takvim üzerinde belirlemek gerekmektedir. Böylece amaçlara ulaşılmasında kolaylık sağlanacaktır.

  § Haftalık plan yapmamak: Amaçlar belirlendikten ve uzun süreli takvim hazırlandıktan sonra, amaçlara ulaşılmasında yapılacak en etkili yöntem, yapılması gerekenlerin haftalık planının çıkarılmasıdır.  Uzun zamanlı takvim belirlerken ve haftalık plan yaparken dikkat edilmesi gerekenler:

  ü Gerçekçilik ve esneklik: Zamanı planlarken, bazen işlerin planlandığı gibi gitmeyeceğini, planlanmayan durumların da ortaya çıkabileceğini göz önünde bulundurmak önemlidir.

  ü Ödüllendirici olmak: Zamanı planlarken, hem zorunlu hem de zevk veren etkinliklere zaman ayırmaya dikkat edilmelidir.

  ü Sürekli değerlendirme: Belirli sürelerle, yapılan planların, ne kadarının işlediği, ne kadarının aksadığı, planın aksamasına nelerin neden olduğunu değerlendirmek, bireyin kendisine daha uygun zaman planlaması yapmasını sağlayacaktır.

  Zaman verimli kullanılmadığında sonuçları neler olabilir?

  Zaman verimli kullanılmadığında, başarısızlık duygusuna, yoğun strese, bitkinlik ve öfkeye neden olabilmektedir.+ Yorum Gönder
zamanı etkili biçimde kullanmanın önemini yazınız
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi