Hangi besinlerde ne kadar protein var

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Hangi besinlerde ne kadar protein var ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi


 2. 2
  Ensar
  Özel Üye





  Cevap: Proteinler Hangi Besinlerde Bulunur .

  Tamamlanmış proteinler et, yumurta, tavuk, balık ve süt ürünleri gibi hayvansal besinlerde tamamlanmamış proteinler ise sebze, meyve, tahıl, bakliyat ve kuruyemişde bulunur.

  Besinler yoluyla alınan proteinler sindirim enzimleriyle, aminoasitlerle parçalanır ve emilirler. Proteinlerin sindirildikten sonra hücreler içinde kullanımına kadar geçen süre kısa olmadığı için farklı protein kaynakları sık aralıklarla yendiğinde vücut bu kombinasyonu yapabilmektedir.

  Protein büyüme, gelişme, zeka gelişimi gibi insan yaşamıyla ilgili her türlü olayda görev alır. Protein fazla alındığı zaman vücut tarafından depolanmaz. Sadece kısa süreli yetersizliklerde kullanılabilecek kadar yedek protein birikebilir.
  Proteinler Hangi Besinlerde Bulunur?

  • Günlük beslenmenizde yeterli miktarda protein alıyor olmanın bir çok önemli sebebi vardır. Tavuk, et, balık, baklagiller gibi yüksek oranda protein içeren yiyecekler, mideden barsağa doğru yavaşça sindirildiğinden, daha uzun tokluk hissi yaratır. Ayrıca kan şekerinde ani iniş – çıkışlara sebep olabilen karbonhidratın tersine, proteinin kan şekeri üzerinde nazikçe dengeleyici bir etkisi vardır.

  • Fasulyeler, soya, kuruyemiş ve tam tahıllı ekmek gibi doymuş yağı düşük protein tüketmek ve yüksek işlenmiş karbonhidratlı yiyecek tüketmenin kandaki trigliserid ve yüksek yoğunluklu lipoproteinleri geliştirdiği iddiasını desteklemek üzere kanıtlar vardır. Bu gibi değişiklikler, kalp krizi gibi kardiyovasküler hastalıklar üzerinde de olumlu değişiklik yapabilir.

  • Baklagiller, soya, kuruyemiş ve tam tahıllı ekmek gibi yüksek proteinli besinler, iyi ayarlanmış bir diyet için gerekli olan lifi de içerirler.

  • Et kaliteli protein kaynağı olmakla birlikte A vitamini, B1, B6, B12 vitaminleri ve demir, çinko, magnezyum, fosfor gibi minerallerinde kaynağıdır.

  • Hayvansal ve bitkisel besinlerin içerdikleri protein miktarı ve aminoasit oranları farklıdır. Besinlerle alınan elzem aminoasitlerin uygun miktarlarda olması protein sindirimini kolaylaştırır ve hızlandırır.

  • Çoğunlukla hayvansal gıdalarda olan proteinler vücut gereksinmesine uygundur. Bitkisel proteinlerde olan aminoasitlerden bir ya da iki tanesi ek------.
  Protein Oranı Yüksek Besinler

  Yumurtada olan proteinler vücut proteinlerine tam olarak dönüşebilmektedir. Et, süt, balık gibi besinlerden alınan proteinin de büyük bir çoğunluğu vücutta proteine dönüşebilir. Gerekli aminoasitlerin daha az olması ve bunların sindirim oranlarının düşük olması sebebiyle bitkisel proteinlerin vücutta kullanılma oranı, hayvansal besinlerinki kadar yüksek değildir.

  Günlük protein ihtiyacı için vücut ağırlığının her bir kilosu için 0.8 ile 1.1 gr arasında protein tüketimi öneriliyor. Kas geliştirmek isteyenlerde bu oran kilo başına 1.5 ve 2 grama kadar çıkar.

  200 ml süt 6-7 gr, 1 yumurta 6 gr, 150 gr tavuk 25 -30 gr, 50 gr. yağsız peynir 10-12 gr protein içerir.
  Protein Olmazsa Ne Olur?

  Besinlerle gerektiği kadar protein alınmazsa yedek protein tükendikten sonra, hücredeki yapısal proteinler yıkılmaya başlar ve sağlık bozulur.

  Bir diyetteki protein eksikliği, büyüme bozukluğuna; kas, kalp, solunum yolları zayıflamasına, bağışıklığın azalması ve hatta ölüme sebebiyet verebilir.







+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi