İstiklal marşının bestelenme süreci

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden İstiklal marşının bestelenme süreci ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi


 2. 2
  Ensar
  Özel Üye

  Cevap: istiklal marşının yazılışı ve bestelenmesi C- Istiklal Marsi nin


  istiklal marşının yazılışı ve bestelenmesi 8/10/2007 · Kategori: C- Istiklal Marsi nin Yazim ve Bestelenme Sureciİstiklal Marşı, Türkiye Cumhuriyeti'nin ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin milli marşıdır.

  Sözleri Mehmet Akif Ersoy'a, bestesi Osman Zeki Üngör'e ait olan bu eser, 18 Mart 1921'de TBMM tarafından Türkiye Cumhuriyeti'nin Milli Marşı olarak kabul edilmiştir.

  Kurtuluş Savaşı'nın en heyecanlı günlerinde, toplumun bütünüyle bir araya getirilmesi ve ortak milli duyguları canlandırması amacıyla Maarif Vekaleti, 1921'de bir güfte yarışması düzenlemiş, söz konusu yarışmaya toplam 724 şiir katılmıştır. Kazanan güfteye para ödülü konduğu için önce yarışmaya katılmak istemeyen Mehmet Akif Ersoy, Maarif Vekili Hamdullah Suphi'nin ısrarı üzerine "Kahraman Ordumuza" adadığı şiirini yarışmaya sokmuş, yapılan elemeler sonucu Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin 12 Mart 1921 tarihli oturumunda Mehmet Akif'in şiiri, milli marş olarak kabul edilmiştir.

  Mecliste İstiklal Marşını okuyan ilk kişi dönemin Milli Eğitim Bakanı Hamdullah Ahmet Suphi'dir.

  Şiirin bestelenmesi için açılan ikinci yarışmaya 24 besteci katılmış, 1924 yılında Ankara'da toplanan seçici kurul, Ali Rıfat Çağatay'ın bestesini kabul etmiştir. Bu beste 1930 yılına kadar çalındıysa da 1930'da değiştirilerek, dönemin Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Şefi Osman Zeki Üngör'ün 1922'de hazırladığı bugünkü beste yürürlüğe konmuş, toplamda dokuz dörtlük ve bir beşlikten oluşan marşın armonilemesini Edgar Manas, bando düzenlemesini de İhsan Servet Künçer yapmıştır. 3. 3
  Ziyaretçi
  cok iyi bişe ama yazım yanlışından dolayı hoca anlıo :) :( 4. 4
  Ziyaretçi
  ben interneti icat edene çok teşekkür ederim saygılar...

 5. 5
  Ziyaretçi
  çok güzel teşekkür ederiz ödevimize çok lazım oldu

 6. 6
  Ziyaretçi
  inşallah hoca beğenir sağlun.. :-)

 7. 7
  Ziyaretçi
  eyw tam istediğim gibi ne kısa ne uzun

+ Yorum Gönder
istiklal marşının bestelenme süreci,  istiklal marşı bestelenme süreci,  istiklal marşımızın bestelenme süreci,  istiklal marşının kabülü ve bestelenme süreci,  istiklal marşını bestelenme süreci
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 15 kişi