Toplum hayatını düzenleyen yazılı ve yazısız kurallar

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Toplum hayatını düzenleyen yazılı ve yazısız kurallar ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Toplum hayatını düzenleyen yazılı ve yazısız kurallar

 2. 2
  Ensar
  Özel Üye

  Cevap: sizler için güzel bir yazı Toplumsal Hayatı Düzenleyen Kurallar

  Kurallar, topluluk halinde yaşamanın Özünden kaynaklanır. Bu yüzden toplumda, bireyin hareketlerini denetleyen kural ve yasaklar dizisi vardır. Bu kurallar yazılı ve yazısız olabilir.

  Din Kuralları: Tanrı tarafından konulduğuna ve peygamberler aracılığıyla insanlara ulaştırıldığına inanılan bir takım emir ve yasaklardır. Din kurallarının yaptırımı manevidir. Örneğin, günahkar sayılmak.

  Ahlak Kuralları: İnsanların kendilerine ve diğer insanlara karşı olan görev ve sorumlulukların; düzenleyen davranış kurallarıdır. Ahlak kurallarının yaptırımı manevidir. Ahlak kurallarına uymamanın müeyyidesi, toplum tarafından ayıplanma, dışlanma, hoş görülmeme, vicdan azabı ve benzeri.
  Ahlak kuralları ikiye ayrılır:

  Sübjektif (Kişisel) Ahlak Kuralları: İnsanın kendisine karşı olan ödev ve sorumluluklarını düzenleyen

  Objektif (Toplumsal) Ahlak Kuralları: İnsanın diğer insanlara karşı olan ödev ve sorumluluklarını düzenleyen kurallardır.

  Örf ve Adet Kuralları: Örf ve adet hukuku kuralları, topluluk içerisinde uzun zamandan beri yerleşmiş olup, toplumun uyulmasını zorunlu saydığı ortak davranış kurallarıdır. Gelenek hukuku yazılı değildir. Bir geleneğin örf ve adet hukuku kuralı olabilmesi için istikrarlı olarak tekrarlanması.gerekir, gelip geçici tekrarlamalar gelenek hukuku niteliğini kazanamazlar. Bunun dişinde o geleneğin bağlayıcı ve zorunlu olduğu hususunda toplumda genel kanaat bulunması da şarttır. Örf ve adet kurallarının yaptırımı da manevidir.

  Görgü Kuralları (Adab-ı Muaşeret): Aynı çevrede yaşayan kişilerin benimsediği ve kişilerin diğer insanlarla karşılaştıkları zaman takınmaları gereken tavırları, konuşma, selamlaşma, yeme içme tarzları, oturuş biçimlerini gösteren kurallardır.

  Hukuk Kuralları: Sosyal hayatta bireylerin birbirleriyle ve devletle kurdukları ilişkiyi düzenleyen, kamı gücü tarafından desteklenen, uyulması zorunlu olar kurallar bütünüdür. Hukuk kurallarının yaptırımı maddidir. Görüldüğü gibi hukuk kurallarını, sosyal hayatı düzenleyen diğer kurallardan ayıran en önemli özellik, hukuk kurallarının maddi yaptırım ile desteklenmiş olmasıdır. 3. 3
  Ziyaretçi
  bilgiler için sağolun 4. 4
  Ziyaretçi
  Yazılı kurallar devlet tarafından konulan kurallardır.Örnek verecek olursak hırsızlık yapmak veya vergi vermemek.Yazısız kurallar ise halk tarafından yuhlanıyoruz.Örnek dışarı çıkınca pjimayla çıkmak... Arkadaşlar isterseniz buradan kısa bir şekilde alabilirsiniz!!☺☺☺☺☺

+ Yorum Gönder
yazılı ve yazısız kurallar,  toplum hayatını düzenleyen yazılı ve yazısız kurallar nelerdir,  kural nedir yazılı ve yazısz kuralar,  yazılı yazısız kurallar,  toplumu düzenleyen yazılı ve yazısız kurallar
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 5 kişi