Doğa ile ilgili cümleler

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Doğa ile ilgili cümleler ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Doğa ile ilgili cümleler

 2. 2
  Ensar
  Özel Üye

  Cevap: Doğa ile ilgili söz ve cümleler

  * Doga! En küçük bir çaba harcamadan ve mükemmel bir kusursuzlukla en basit maddeden son derece farkli seyler yaratiyor; hepsinin üzerine de ince bir tül örtüyor. Yarattigi her bir parçanin kendine has özellikleri, her bir durumun ayri açiklamasi var ama sonuçta hepsi birlikte bir bütünü olusturuyorlar." (Goethe)

  * "Dünya herkesin ihtiyacina yetecek kadarini saglar, fakat herkesin hirsini karsilamaya yetecek olani degil." (Mahathma Gandhi)

  * "Su anda yarinin artik bugün oldugu gerçegiyle karsi karsiyayiz. Çok geç kalmis olmak diye bir sey vardir. Sayisiz uygarligin beyazlamis kemikleri üzerinde su acikli sïzcükler yazili: Çok geç. Eyleme geçmezsek, merhameti olamadan güce, ahlakli olamadan kudrete, kavrayisi olamadan kuvvete sahip olanlar için ayrilmis zaman koridorlarina sürüklenecegimiz kesin." (Martin Luther King)

  * Bir nokta açiktir: Dünyamiz emin ellerde degildir. " Yeni dünya düzeni" yeryüzünü ölüme mahkum etmistir. (Peter F. Drucker)

  * Bir ulusun gerçek zenginligi, agaç örtüsüyle ölçülebilir. (Richard St. Barbe Baker)

  * Dogru oldugunu düsündügümüz seyi yapmaliyiz. Çünkü eger dogru seyi yapmazsak, yanlis seyi yapacagiz ve iyilesmenin degil felaketin bir parçasi olacagiz. (Fritz Schumacher)

  * Dogaya hoyratça davranan toplumlarada insanlar arasindaki iliskiler de hoyratça oluyorlar. (John Bennet)

  * On dokuzuncu yüzyila kadar, hiç sona ermeyen zorlu görev, insan soyunun ve çevresinin dogal etkenlere karsi korumasiydi. Ama bu yüzyilda yeni bir ihtiyaç dogmustur: Dogayi insana karsi korumak. (Peter F. Drucker)

  * Yeryüzü basitçe insanoglu için bir erzak deposu ve çöp kutusu degildir. Yeryüzü`nün felaketimiz pahasina gözardi ettigimiz kendi gereksinimleri ve dinamigi vardir. (Mary Mellor)

  * "Ancak en son agaç kesildikten, en son nehir zehirlendikten ve en son balik tutulduktan sonra anlayacaksiniz ki, insan parayi yiyemez!" (Kizilderili Cree asiretinin bir atasözü)

  * "Doga, bize dedelerimizden kalan bir miras degil, torunlarimiza birakacagimiz bir emanettir." (Kizilderili Duwanish asiret reisi Seattle)

  * "Topragin dostlara ihtiyaci vardir; ona dostça davranalim!"

  * "Her seyin prensibi sudur; her sey sudan gelir ve tekrar suya dïner." (Milet`li Thales M.Ï. 650-560)

  * "Çiçekler ki, güzelligin simgesidir; yasamin, umudun ve sevincin ifadesidir. Çiçekler ki, gönüllerin dilidir; rengarenk, burcu burcu, sevgi, ask ve hatiralarla doludur." (Ali Duran)

  * "Orman yurdun öz evladi ormansiz yok dünya tadi." (Asik Veysel)

  * Yasamak! Bir agaç gibi tek ve hür ve bir orman gibi kardesçesine bu hasret bizim!" (Nazim Hikmet)

  * Dünya bize büyük görünebilir ama öylesine büyük bir evrende o kadar küçük bir noktaciktir ki, bunu hayal etmek bile zordur. (Dünya sen benimsim , Milliyet yayinlari Sayfa 6)

  * "Artik kendi varligimiza tehdit olusturuyoruz. Bu durumda, omuz silkip "nasil olsa hapi yuttuk" demek kadar "uzmanlar bir yolunu bulur" diye düsünmek de tehlikelidir. Ortada "kötülerin dogal çevreyi yok etmek ve iyilerin kötülere karsi savunmasi diye bir sey yoktur." iyi ve kötü içimizde yan yanadir. Her birimizin ihtiyaci olan sey, daha degerli, daha anlamli bir gerçek kavramdir. Hepimizin bir parçasi oldugu ve kendisine bagimli oldugumuz dünyadaki tüm canlilari kucaklayan bir kavram. Biz dünyayi ana babamizdan miras almadik. Onu çocuklarimiz için ödünç aldik. Onu HEPIMIZ ödünç aldik ve HEPIMIZ geri verecegiz." (Dünya sen benimsim , Milliyet yayinlari Sayfa 160)

  * Doga insanlarin ihtiyacini karsilayacak bir kaynak toplulugu olarak görmek çevrenin yokolmasina davetiye çikarmak demektir. (Dünya sen benimsim , Milliyet yayinlari Sayfa 17)

  * "Kirli çevre insanin ruhuhunu kirletir, kirli ruhlar çevreyi kirletir." (Aziz Nesin)

  * "Kiyamet kopmak üzere bile olsa, elinde bir fidan varsa, bu fidani dikmemezlik etme."

  * "Bir agaç dikersen, onun meyvelerinden her yiyen, sana sevap kazandiracak, gölgesinde oturan sana sevap kazandiracak, hatta onun tohumunu, meyvesini yiyen kuslar bile sana sevap kazandiracak."

  * Seksenlik bir dede, agaç dikiyormus. Yolda geçen biri bunu görmüs, sasmis. "Behey dede," demis. "Sen zaten bir ayagin çukurda bir yasli adamsin. Agaç dikip de ne yapacaksin?" Dede durmus, bükülmüs belini az dogrultmus: "Behey adam," demis. "Babalarimiz dikti, biz yedik; biz dikecegiz, çocuklarimiz yiyecek."

  * "Insanlar dogaya karsi sorumluluk duymuyorlar. Dogayi korurlarsa, cezadan korktuklari ya da menfatleri gerektirdigi için koruyorlar." 3. 3
  Ensar
  Özel Üye
  doga ile ilgili sözler

  “Toprak bizim anamızdır.”

  Duwarmish Kızılderilileri Reisi


  “Gelin bağa yeşiller kuşanan doğayı görün
  Her köşede bir çiçek dükkanı açan doğayı görün
  Güller gülerek sesleniyor bülbüllere:
  Susun, susarak doğayı görün.”

  Mevlana


  “Çağdaş insan, tabiatı kendisinden yararlandığı, ama kendisine karşı ayrıca sorumlu da olduğu bir eş gibi değil bir fahişe gibi görmektedir.”

  S.Hüseyin Nasr


  “Ben ki İstanbul Fatihi abd-i aciz Fatih Sultan Mehmed, bizatihi alın terimle kazanmış olduğum akçelerimle satın aldığım İstanbul’un Taşlık mevkiinde kain ma’lümu’l-hudud olan 136 bab dükkanımı aşağıdaki şartlar muvacehesinde vakf-ı sahih eylerim. Şöyle ki:
  Bu gayr-i menkulatımdan elde olunacak nemalarla İstanbul’un her sokağına ikişer kişi tayin eyledim.
  Bunlar ki, ellerinde bir kap içerisinde kireç tozu ve kömür külü olduğu halde günün belirli saatlerinde bu sokakları gezeler. Bu sokaklara tükürenlerin tükrükleri üzerine bu tozu dökeler ki yevmiye yirmişer akçe alsınlar; Maazallah herhangi bir gıda maddesi buhranı da vaki olabilir. Böyle bir hal karşısında bırakmış olduğum 100 silah ehl-i erbaba verile. Bunlar ki hayvanat-ı vahşiyyenin yumurtada veya yavruda olmadığı sıralarda Balkanlara çıkıp avlanalar ki zinhar hastalarımızı gıdasız bırakmayalar.”

  Fatih Sultan Mehmet


  “Çevrenin korunması tüm uluslarımızın paylaştığı bir sorumluluktur. Bu alandaki ulusal ve bölgesel çabaları desteklemekle beraber, daha geniş ölçüde ortak hareket etme ivedi gereksinimini de görmeliyiz.”

  Paris Şartı


  “İnsanın yaşadığı çevreye yönelen başlıca tehlikeler giderek daha global bir nitelik almaktadır.”

  Peter Drucker


  “Dünyanın herhangi bir yerinde çevreye verilen ciddi boyutlardaki zararın herkesin sorunu olduğu ve hepimizi tehdit ettiğini kabul etmedikçe, hiç bir etkili önlem alamayız.”

  Peter Drucker


  “Çevrenin korunabilmesi için ekolojiyle ilgili yasalara ihtiyaç vardır.”

  Peter Drucker


  “Çevre de artık para gibi, enformasyon gibi ulusal sınırlar tanımamaktadır. Çevreyle ilgili önemli ihtiyaçlar -sözgelimi atmosferin ve dünya ormanlarının korunması- ulusal düzeydeki eylemler ve ulusal yasalar ile korunamaz.”

  Peter Drucker


  “İnsanın; hürriyet, eşitlik ve yeterli yaşam koşulları sağlayan onurlu ve refah içinde bir çevrede yaşamak temel hakkıdır. İnsanın bugünkü ve gelecek nesiller için çevreyi korumak ve geliştirmek için ciddi bir sorumluluğu vardır.”
  BM. İnsan Çevresi Konferansı

  Stockholm Bildirgesi


  “Sürekli ve dengeli kalkınmanın gerçekleşebilmesi için çevre koruma, kalkınma sürecinin entegre bir parçasını oluşturacaktır, ayrı olarak düşünülemez.”
  BM. İnsan Çevresi Konferansı

  Stockholm Bildirgesi


  “İnsanlar sürekli ve dengeli kalkınmanın merkezindedir. Doğa ile uyum içerisinde sağlıklı ve verimli bir hayata hakları vardır.”
  BM. İnsan Çevresi Konferansı

  Stockholm Bildirgesi


  “Çevrenin korunması tüm uluslarımızın paylaştığı bir sorumluluktur. Bu alandaki ulusal ve bölgesel çabaları desteklemekle beraber, daha geniş ölçüde ortak hareket etme ivedi gereksinimini de görmeliyiz.”

  Paris Şartı"
+ Yorum Gönder
çevreyi korumak ile ilgili cümleler olumsuz,  sorumlulukla ilgili cümle,  doğayı korumak ile ilgili 10 cümle,  doğal olay ile ilgili cümleler
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 9 kişi