Teknolojik gelişmelerin solunum sistemi, dolaşım sistemi, destek ve hareketimize yararları ve zararları

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Teknolojik gelişmelerin solunum sistemi, dolaşım sistemi, destek ve hareketimize yararları ve zararları ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1

 2. 2
  Fashion
  Bayan Üye

  Cevap: Solunum ve dolaşım sistemine verdiği zararlar

  Trafiğe her yıl daha fazla sayıda araç çıkmakta ve bu araçların yaydıkları egsoz dumanları ozon tabakasının incelmesine sebep olmaktadır.
  Ormanların kağıt üretimi, toprak genişletilmesi, hayvancılık alanı oluşturmak gibi sebeplerle denetimsizce kesilmesi, ağaçların gündüzleri oksijenli solunum yaparak ortama oksijen salınımı yapmasını kısıtlıyor.
  Fabrika bacalarından çıkan zehirli gazla atmosferi kirleterek, havadaki oksijen oranını azaltmaktadır. Ayrıca havanın bu denli kirlenmesi asit yağmuru olarak inerek toprağı da etkilemektedir.
  Hastalık taşıyan hayvanlarla ortama geçen bakteri ve virüslerin sulara veya havaya karışması.
  Fabrikalardan atılan arsenik, siyanür, fenol gibi toksik endüstri atılarının sulara karışması.
  Tankerler veya borularla taşınan petrolün kaza sonucu sulara karışması.
  İnorganik tuzlar, zirai mücadele ilaçları ve yapay organik kimyasal maddelerin sulara karışması.
  Radyoaktivitenin etkisi yani: Nükleer enerji santralleri, çeşitli nükleer denemeler, tıbbi içerikli üretimler ve çeşitli endüstri tipi üretimleri, radyoaktif maddeye sahip hayvansal ürünler (et, balık, süt, vb.) ve bitkiler, bu zararlı maddeyi besin zinciri ile insanlara ve diğer canlılara taşır. Böylece bağışıklık mekanizmasını felce uğratmak ve kansere neden olmak gibi sorunlara yol açar.

  Destek sistemine verdiği zararlar

  1) Teknolojik aletlerin bir kısmının zararlarının yanında yararları da vardır ancak; Hiroşima ve Nagazaki’ye atılan atom bombalarının hala bir yararı bulunamamıştır. Şu an bile dünyada 27000 nükleer silah var ve bunlardan 4000’i her an harekete geçebilir.
  2) Çernobil kazası, radyasyon yayan cep telefonları, teknolojinin büyük icatlarından biri olan sigara nedeniyle teknoloji, kurbanlarını tedavi etmekle zaten yükümlüdür. Ancak günümüzde uygulanan kemoterapi bir çok tedavi yöntemi hastalığın kendisinden daha kötüdür.
  3) Bir çok çocuk ve yetişkin bilgisayar karşısında fazlasıyla zaman geçirmektedir. Bunun sonucunda da bel fıtığı, boyun fıtığı, bel ve boyun ağrıları, obezite gibi hastalıklar ortaya çıkabilmektedir. Teknoloji bu hastalıkları tedavi edebilse de hastaların çektiği acıların bedeli asla ödenemez.

  Yararları:

  Bu hastalıklara neden olan teknoloji sağlık alanında üretilen yeni ilaç ve cihazlar sayesinde hastalık zararlarını azaltıyor. 3. 3
  Ziyaretçi
  teknolojinin yaraları çok ama zararları ondan çok+ Yorum Gönder
solunum sistemi hastalıklarında kullanılan teknolojik aletler,  dolaşım sistemi ile ilgili teknolojik gelişmeler,  dolaşım ve solunum sistemini etkileyen zararlı teknolojik aletler nedir,  teknoljik gelişmelerin dolaşım sistemine yararları,  dolaşım sistemi hastalıkları ile ilgili teknolojik gelişmeler yazınız
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 4 kişi