İspanya'nın Kültürel Özellikleri

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 ... SonuncuSonuncu
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden İspanya'nın Kültürel Özellikleri ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  İspanya'nın Kültürel Özellikleri
  Soru: Merhabalar ya benim bir ödevim var İspanya hakkında bilgiler soruyor ama ben bilmiyorum internette araştırdım yok yok yok acaba sizin bildiğiniz varsa yazabilir misiniz?

  Ödev Soruları:
  1.Milli kıyafetler olarak neler giyiyorlar?
  2.Belli başlı yemeklerinin adları ve özellikleri nelerdir?
  3.Kutladıkları özel günler ve festivaller hangileridir?
  4.En dikkat çekici gelenekleri nelerdir?
  5.İfade etmek istediğiniz başka hangi özellikleri vardır?


  Bu soruları cevaplarsanız çok sevinirim.
  Bu sorular İspanya ile ilgilidir.
  ispanyolların ifade etmek istedikleri başka hangi özellikleri vardır?
  ? 2. 2
  Ziyaretçi

  Cevap: 1. soru şöyle misafir:
  ispanyollar renkli fırfırlı ve rahat bir tarza sahip.(bnmde böyle bir ödevim varda sana yardımcı olayım dedim.)2. soru:
  ekmek ve pirinç
  ekmek ve pirinç gibi hububat ürünleri türkiye'de olduğu gibi ispanya'da da uzun yıllar boyunca yenen yiyeceklerdir.
  3. soru
  barcelona(barselona)24 eylül de la merce,
  23 nisan-dia de sant Jordi
  4. soru
  dikkat çekici olan birşey şudur:
  flamenko dansı
  5. soruyu bende yapamadım yardımcı olmuşsan tşkler 3. 3
  Ziyaretçi
  Benim de böyle bir ödevim vardı.Yardımcı olduğun için teşekkürler. Fakat 3. soruda anlatmak istediğini pek anlamadım. "3 soru
  barcelona(barselona)24 eylül de la merce,
  23 nisan-dia de sant Jordi" ne demek oluyor? Beni aydınlatırsan sevinirim. 4. 4
  Ziyaretçi
  1. yorum atan misafir öok teşekkür ederim 4. sınıf konusu sos yal bilgiler ck 119 daki etknliği verdiğin için çok teşekkürler ALLAH sana uzun ömürler versin

 5. 5
  Ensar
  Özel Üye
  ispanyadaki gelenekler

  İspanya: Ağustosun son çarşamba gününde ispanya’da domates festivali yapılıyor. Tonlarca domates sokaklara saçılıyor.

  ispanyada boğa festivali
  San Fermin Boğa festivali

  Kuzey İspanya'da Pamplona şehrinde her yıl 6 Temmuz ile 14 Temmuz arasında düzenlenen geçmişi çok eskilere dayanan bir kutlamadır. Bu kutlamada en önemli aktivite encierro yani boğaların koşması olmakla beraber festival hafta boyunca süren bir sürü diğer geleneksel etkinlikleri de kapsar. Yerel dilde San Fermines olarak bilinir ve bu festival bir bütün olarak Pamplona ve Navarre'nin koruyucu meleği olan San Fermin onuruna düzenlenir. insanların boğalardan daha hızlı yada güçlü olup olmadığını ölçen bir festival çerçevesinde kutlanır, bir ahırdan bırakılan boğalar, geleneksel olarak kırmızı-beyaz giyinmiş binlerce insanı dar sokaklarda önlerine katarak, yaklaşık 3 dakika boyunca 825 metre koşuya katılanlar, boğaların önünde panik içinde bağırarak kaçışır.

  ispanyanın illi kıyafetleri

  ispanya yoresel elbiseleri.jpg

  ispanya yoresel kiyafetleri.JPG

  ispanyol-kiyafetler.jpg

  İspanya


  İSPANYA BİLGİLERİ

  Ülkenin tam ismi : İspanya Krallığı
  Önemli şehirleri : Madrid , Barcelona
  Uçuş süresi : 3.5 saat ( İyi yolculuklar.)
  Para birimi : Euro
  Yüzölçümü : 504,782 kilometrekare
  Saat farkı : Saatlerinizi 1 saat geriye almayı unutmayın!
  Resmi dil : İspanyolca (Fransızca ve İngilizce genellikle bilinir
  Başkenti : Madrid
  Sıcaklık : Ilıman bir iklimi olan ülkede yazlar iç kesimlerde sıcak, sahil kesiminde ılıman ve bulutlu geçer. Kışlar ise iç kesimlerde soğuk, sahil kesiminde serin ve parçalı bulutludur.
  Nüfus : Yaklaşık 40,077,100
  Vize : Türk vatandaşlarına İspanya vize uygulamaktadır

  ÖNEMLİ TELEFONLAR

  Nasıl telefon edilir : İspanya'dan Türkiye, 00 90 + şehir kodu + tel numarası olarak aranır. ( Cep telefonları çalışmaktadır )
  Türk konsolosluğu : Cal1e Rafael Calvo 18-2 A1B Madrid Tel: (1) 319 8064
  Telefon kodu : 34
  Ambulans : 91/522-2222
  Polis : 091

  NEREYİ GEZSEK?  BAŞKENT: MADRİD

  Başkent Madrid size tam anlamıyla görsel bir şölen yaşatacak olan bir şehirdir. Yapıları, müzeleri, katedralleri ile her zaman ilgi odağı olan bir şehridir.

  Almudena Katedrali: Neogotik tarzda inşa edilen bu kilise, şehrin kurucusuna adanmış dinsel bir yapıdır.

  Prado Museum: 18. yüzyılda yapılmış olan bu müzede, 7000 adet eser sergilenmektedir.

  Palacio Real: 1734'de inşa edilen bu yapı, İspanyol krallarının konutu olarak kullanıldı. En önemli özelliği ise el yazması ve antika kitaplardan oluşan bir kütüphaneye sahip olmasıdır.

  Plaza de Cibeles: Tanrıça Kibele'ye adanmış olan bu meydanın ortasında çok güzel bir çeşme yer alıyor.

  Plaza de la Indipendencia: 0rijinal duvarları ile bugüne kadar kalan iki kapıdan biridir. Savaşçı meleklerle süslü kemeri, Madrid'in simgelerinden biri olmuştur.

  Puerta del Sol: Madridlilerin buluşma merkezi sayılan bu yerde ayrıca, Osoy el Madrono'nun heykeli bulunuyor.

  Askeri Müze, Boğa Güreşi Müzesi, Cason del Buen Retiro, Belediye Müzesi gibi müzeleri görülmeye değer diğer yapılar arasında yer alıyor.

  Prado Ulusal Müzesi: Dünyanın en zengin sanat yapıtları koleksiyonuna sahip bu müze, 3.000'i aşkın yapıtı içinde barındırıyor.

  Picasso Müzesi: 1881 yılında Malaga'da doğan Picasso 1985-1900 yıllarında Barselona'da yaşamıştır. 2.500 den fazla eseri ulusal müzede, sergilenmektedir.

  ŞEHİR: BARSELONA

  Tarihi binaları, geometrik şekillere sahip olan yapıları ve heykelleri ile Barselona, Avrupa kentlerinden ayıran bir çok özelliğe sahiptir. Picasso, Miro, Dali ve Gaudi gibi sanatçıların yıllarca burada yaşamış olması ve yaratıcılıklarını burada ortaya koymaları sonucunda, ortaya böyle bir sanat merkezi çıkmıştır.

  Ama Barselona'yı bu ihtişama kavuşturan Dali ya da Picasso değildir. Kent tüm güzelliğini ünlü mimar Antoni Gaudi'ye borçludur. Passeig de Gracia Caddesinin aşağısında bulunan La Pedrera apartmanı ve Avrupa'nın en güzel parklarından olan "Güell Parkı" ve "Casa Battlo" binası Barselona'da ki güzelliklerden sadece birkaçıdır.

  Katedraller arasında en ünlü olanı ise; şarkılara konu olan La Sagrada Familia (Kutsal Aile) Katedralidir.

  Las Ramblas sokağı: Limandan sadece bir kilometre uzakta bu sokak için Barselona'nın kalbi denebilir. Bir çok müze, alışveriş mekanı, kafeler, restoranlar yani kısaca hem yeni yerler keşfedebileceğiniz, hem alışveriş yapabileceğiniz, hem de bir kahve molası verebileceğiniz çok güzel bir yer.

  Barselona Limanı: Bu limana binlerce geminin uğraması nedeni ile dünyaya açılan bir köprü gibi düşünülür. Dünyaya açılan bu köprünün hemen yanında bulunan, Christopher Columbus Heykeli'de tüm ihtişamı ile sizi beklemektedir.

  ŞEHİR: SEVİLLA

  Sevilla şehrinin en önemli özelliklerinde bir tanesi bu şehrin tam anlamıyla bir eğlence şehri olmasıdır. Gualdaquiviri nehri üzerinde kurulan köprüyü geçince Çingene mahallesine ulaşılıyor. Bu mahallede eğlence sokaklarda yaşanıyor. Gece hava kararmaya başladığında insanlar sokaklara çıkıp dans etmeye başlıyor. Burada gece hayatı oldukça hızlı, eğlenceli ve doğal olması nedeni ile İspanya'ya gelen ziyaretçilerin ilgisini çeken şehirlerden bir tanesidir.

  Flamenko: İspanya'nın yöresel dansı; popüler halk müziği ile çingene ezgilerinin birleşmesinden ortaya çıkan bir müzik, güzel çingene kızlarının hoş kostümleri içinde ayaklarını hafifçe yere vurarak ve el hareketleriyle ortamı ısıtarak yaptıkları bir dans...

  Boğa güreşi: M.S 16. yüzyılda Roma İmparatorluğunda başlamıştır. İnanışlara göre matador, öldürdüğü boğanın kanı ile güçlenip, yeniden doğacağına inanılırdı. Şu anda böyle bir inanıştan ziyade, daha çok turistlerin eğlencesi ve kültürel bir faaliyet gibi gözükse de bir eğlence uğruna hayvanların öldürülüyor olması da ayrı bir konu tabii ki! Kırmızı pelerini ile matadorların şovlarını görmek ve çiçek atmak isterseniz. Madrid'de boğa güreşleri "Las Ventas" arenasında yapılıyor. Bir kaç hafta önceden bilet almanız da yarar var!

  NE YESEK?

  İspanya'nın yemek kültürü Türk mutfağına çok benzemektedir. Tek fark, İspanyol'ların fazla yemek yemeye düşkün olmalarıdır. Günde iki defa kahvaltı yapan İspanyollar, akşam yemeklerini ise saat 23:00 civarında yemeği tercih ediyorlar. Uykusuz gecelerin kenti, yakıştırmasını sonuna kadar savunmak için olsa gerek.

  İspanyol yemekleri arasında en meşhurları;
  Paella; safranlı pilav ve/veya deniz mahsulleri, tavuk, sebze ve etle yapılan bir yemektir.
  Tortilla; bir tür omlet. Genellikle patates ve yumurta ile yapılır.
  Tapas; sıcak veya soğuk mezelerden oluşan aperatif yiyeceklere verilen addır.
  Flan; muhallebiye benzeyen fakat daha koyu bir kıvamında olan bir tür tatlı.
  Rioja; İspanya'nın en meşhur kırmızı şarabı.
  Zarzuela; balık, midye ve karideslerden oluşan bir yemektir.

  NE ALSAK?

  İspanyada alışveriş için söylenmesi gereken ilk şey, hiçte yabancı olmadığımız ünlü markaların İspanya kökenli olmasıdır. Zara ve Burberry gibi markalarının ürünleri İspanya'da üretildiği için Avrupa'nın birçok yerine göre daha uygun fiyata bulabilirsiniz. Avrupa'nın en büyük alışveriş zinciri olan "El Corte Ingles" mağazalarından alışveriş yapabilirsiniz. Madrid'de 500 yıllık bir geçmişi olan en ünlü alışveriş merkezi "El Rastro" ise antik eşyalardan giyeceğe, kitaptan cd'ye aklınıza gelen her şeyi bulabileceğiniz bir yerdir. Mayorkad'da ise dünyaca ünlü "majorika incilerinin" imal edildiği fabrika bulunmaktadır. Ayrıca geleneksel matador giysileri ve flemenko dansçılarının kostümleri size İspanya'yı hatırlatacak ve sevdikleriniz hoşuna gidecek çok güzel birer armağan olacaktır.

  EĞLENCE ZAMANI

  İspanya'da gece hayatı çok eğlenceli geçer. Sabahın ilk ışıklarına kadar eğlenebileceğiniz gece kulüplerinde her tarzdan müziği duyabilirsiniz. Ama İspanyol müzikleri daha yoğunluktadır. Flemenko gibi bir dans kültürleri olunca bu kültüre çok iyi sahip çıkmaya çalışan İspanyollar bar ve gece kulüplerinde de müziklerini yaşatıyorlar. Bazı gece kulüpleri özel gecelerde Flemenko danslarından oluşan şovlar düzenleyerek hem kulağa hem de göze hitap etmeyi başarıyorlar.

  ŞEHİR İÇİ ULAŞIM

  Madrid ve Barselona gibi gelişmiş şehirlerde metro ve yoğun bir otobüs sistemi ile ulaşımınızı rahatlıkla sağlayabilirsiniz. Taksi seçeneği için Türkiye'de olduğu gibi her yerde taksileri durdurabilirsiniz.

  Adalarda ise Mayorka, Ibiza, Tenerife gibi metro olmadığı için belediye otobüslerini kullanabilirsiniz. Ayrıca adalarda da taksi seçeneğinizde mevcuttur.

  Gör: Madrid de bulunan müzeleri gör.
  Gez: Barselona Las Ramblas Sokağı'nı gez.
  Eğlen: Boğa güreşlerini seyrederken eğlen.
  Satın al: Matador kostümü satın al.
  Hayran kal: Flemenko yapan genç kızlara hayran kal.
  İspanya hakkında "minik" bilgiler

  *İspanyollar her yılın son 12 saniyesinin her birinde iyi şans getirmesi için bir tek tane üzüm yiyorlar.
  *İspanyolca günümüzde en çok kullanılan ikinci dildir.
  *Telefon açmak için otel yerine köşe başlarında bulabileceğiniz telefon kulübeleri tercih ederseniz, çok daha uygun fiyat ödersiniz.
  *İspanyollar sabah kahvaltısında genellikle çikolatalı churrus ya da patates ve yumurtayla yapılan bir tür poğaça yiyor.
  *Ayrıca tüm restoranlarda fiyatlar kapıda belirtilmiştir.
  *Solo (sade ekspresso) ve Cortado (sütlü ekspresso) en çok tüketilen kahvelerdir.
  *Antonio Banderas, Enrique Iglesias, Penelope Cruz gibi ünlü sanatçıların İspanyol olduğunu biliyor muydunuz?

 6. 6
  Ziyaretçi
  5. soru rahat bir tarza, dikkat çekici ve farklı farklı özelliklere sahipler

 7. 7
  Ziyaretçi
  5. soru cevap: evleri .arabaları tabakları neyle yemek yedikleriboyle cevapp verirler cicicsler

 8. 8
  Ziyaretçi
  5. soruda atatürk'ün 23 nisan 1920'de açtığı TBMM'yi o günü çocuklara armağan etmiştir ve tek türk çocuklarına değil tüm dünya çocuklarına armağan etmiştir. Tüm dünya çocukları(ispanyol çocuklarıda) ogünü kutlar . 5. sorunun cevabıı!

 9. 9
  Ziyaretçi
  ben ilk3 sorunun cevabını biliom 1.eyimzen 2. prinç ekmek zeytin yağı 3.canlı müzik festivali çiçek günü yazın gelişini kutlamak

 10. 10
  Ziyaretçi
  Ben mi bir şey bulamadım yoksa budoğal mı? Anlamadım ama kesin bir cevap istiyorum lütfen..!

 11. 11
  Ziyaretçi

  sana çok teşekkür ederim senin sayende ödevimi bitirdim.

 12. 12
  Ziyaretçi
  inanmıyorum! aynı ödev sorular da aynı biran önce yapmam gerek

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 ... SonuncuSonuncu
ispanya ifade etmek istediğiniz başka hangi özellikleri vardır,  ispanyolların ifade etmek istediğiniz başka hangi özellikleri vardır,  ispanyanın özellikleri,  ispanya nın ifade etmek istediğiniz başka hangi özellikleri vardır,  ispanyanın ifade etmek istediğiniz başka hangi özellikleri vardır
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 49 kişi