Türk kızılayının başlıca faaliyetleri nelerdir

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Türk kızılayının başlıca faaliyetleri nelerdir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi


 2. 2
  Aytu
  Bayan Üye

  Cevap: Kızılayın Görevleri Nelerdir?

  Savaşta veya hükümetin ilan ettiği olağanüstü hallerde

  1 Hükümetin gösterdiği lüzum ve ihtiyaca göre cephede ve cephe gerisinde Türk Milleti ve Silâhlı Kuvvetlerine Kızılay amacına uygun yardımlarda bulunur.
  2 Savaş görevlerini yerine getirecek araç ve gereçlerle ilaçları sürekli kontrol altında bulundurur bozulma ve eksilmeye mahal bırakmadan gerekenleri elden çıkarır; yerine tazelerini yenilerini koymak suretiyle stok seviyesini korumaya çalışır.
  3 Silâhlı Kuvvetlerle bağlantı kurmak ve iş birliği sağlamak için gerektiği kadar Genel Merkez Kurulu Üyesini veya duruma göre Genel Merkez Kurulu'nun atayacağı diğer görevlileri Silâhlı Kuvvetler yanına delege olarak gönderir.
  4 Türk dost ve düşman savaş tutsakları ile göz altına alınanların ve mültecilerin değiştirilmesine ve aileleriyle haberleşmelerine bunlara para ve eşya ulaştırılmasını sağlamaya aracılık eder; bunun için gerekli araştırma ve haberleşme örgütünü kurar.
  5 Tehlikeli bölgelerde bulunan çocukların ve korunmaları gerekenlerin Hükümetin göstereceği yerlere taşınmalarına ve yerleştirilmelerine yardım eder.

  Barışta

  1 Hemşireler gönüllü hemşireler ve hasta bakıcılar yetiştirir. Dispanserler sağlık merkezleri hastahaneler amaçlarına uygun öğretici merkezler ve rehabilitasyon merkezleri açar ve yönetir.
  2 Kan yardımı ile kan türevleri sağlayacak teşkilâtı kurar yönetir ve teşkilâtın yurt düzeyinde gelişmesi için gereken önlemleri alır.
  3 Salgın hastalıklara halk sağlığını ilgilendiren benzer afetlere ve çocuk ölümlerine karşı mücadeleye katılır ve yardım eder.
  4 Muhtaç hastalara tedavi yardımı yapar; güçsüz ve fiziksel özürlülere noksan veya arızalı organlarının fonksiyonlarını tamamlayıcı destekleyici veya rehabilite edici nitelikte araç temin etmeye çalışır.
  5 Türk Medeni Kanununa göre gerçek ve tüzel kişiler tarafından Kızılay eliyle kurulmak istenilen vakıf ve tesisleri kabul eder ve işletir.

  Uluslararası yardımlaşmalarda

  1 Kızılay Uluslararası Kızılhaç Komitesi Kızılay-Kızılhaç Dernekleri Federasyonu ve bu federasyona dahil ulusal kuruluşların afet felâket ve acil yardım çalışmalarına katılır. Ekipler gönderir acil yardım malzemesi ve para yardımlarında bulunur.
  2 Savaşta ve barışta Uluslararası Kızılhaç Komitesiyle Kızılay-Kızılhaç Dernekleri Federasyonu ve bu federasyona dahil ulusal kuruluşlarla ortak çalışmalara katılır ve bunlara temsilci gönderir. Onların temsilcilerini kabul eder yabancı heyetlerin sivil ve askerî makamlarla olan ilişkilerini kolaylaştırır.+ Yorum Gönder
türk kızılayının faaliyetleri,  türk kızılayının faaliyetleri nelerdir,  turk kizilayinin faaliyetleri,  türk kızılayının faliyetleri
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 4 kişi