Yabancı ülke vatandaşı polis olabilir mi

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Yabancı ülke vatandaşı polis olabilir mi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1

 2. 2
  Aytu
  Bayan Üye

  Cevap: yabancı olan şahıs türk uyruklu ise neden olmasın ,elde edilen başarıdan sonra olabilir (bence) 3. 3
  Ziyaretçi
  5. TÜRK SOYLU YABANCILARIN ÇALIŞMA ÖZGÜRLÜĞÜNÜN SINIRI
  Türk soylu yabancıların Türkiye’de çalışabilmesi için “Türk vatandaşı olma” şartının aranmaması kuralının istisnası, Türk Silâhlı Kuvvetleri ve Güvenlik Teşkilâtıdır (m. 1). Buna göre, Türk soylu yabancılar subay, astsubay, polis, istihbarat görevlisi olamayacaktır. Ancak, güvenlik açısından bir sakınca olmadıkça, Türk Silâhlı Kuvvetlerine bağlı kuruluşlarda ve diğer güvenlik birimlerinde sivil memur veya işçi olarak çalışmalarına yasal bir engel olmadığı kanaatindeyiz. Bu istisnaları dar yorumlamak gerekir.

  2527 sayılı Kanun’un ifadesine göre, silâhlı kuvvetler ve güvenlik teşkilâtı dışındaki bazı önemli görevlerde Türk soylu yabancıların çalışması mümkündür. Örneğin; özel kanunlarda aranan diğer şartları taşıdıkları takdirde, hakimlik, savcılık, dışişlerinde memurluk gibi mesleklerine yasal bir engel bulunmamaktadır. Ancak, Türk soylu yabancıların Türkiye’de çalışabilmesi için çalışma izni almaları gerekir (m. 3).
  Türk soylu yabancılar güvenlik teşkilâtında çalışamayacaklarına göre, acaba özel güvenlik görevlisi olarak[31] da çalışamazlar mı? Bu sorunun cevabı, 2527 sayılı Kanun’un lâfzı ve amacı göz önünde tutulduğunda, “çalışabilirler” şeklinde olmalıdır. Çünkü, Kanun, Türk soylu yabancıların güvenlik alanında değil; silâhlı kuvvetler ve emniyet teşkilâtında çalışmalarını yasaklamıştır. Bu işler doğrudan ülkenin iç ve dış güvenliği ile ilgili olduklarından, Türk soylu da olsalar, yabancılar tarafından yapılmalarına izin verilmemiştir. Ancak, özel güvenlik görevlilerinin Türkiye’nin değil, yalnızca bağlı bulunduğu kurumun güvenliğinden sorumlu olduğu göz önünde tutulduğunda, Türk soylu yabancıların özel güvenlik görevlisi olarak çalışmalarına yasal bir engelin olmadığı kanaatindeyiz[32]. 4. 4
  Ziyaretçi
  Merhaba ben yabanciyim turkiyede unibersitede siyasey bilimi ve kamu yonetimi bolumunde okuyorum.bu bolumden burada polislik mesleyine sinav vererek polis ola bileceyini duydum ama bu yabamcilara aid olub olmadigii bilmiyorum.bu konuda bana biraz bilgi verirmosiniz.

 5. 5
  Hakan
  Administratör
  Merhaba ben yabanciyim turkiyede unibersitede siyasey bilimi ve kamu yonetimi bolumunde okuyorum.bu bolumden burada polislik mesleyine sinav vererek polis ola bileceyini duydum ama bu yabamcilara aid olub olmadigii bilmiyorum.bu konuda bana biraz bilgi verirmosiniz.
  Ülkemizde sadece Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları silahlı kuvvetlerimize katılabilmektedir.

 6. 6
  Ziyaretçi
  Merhaba ben Polonya vatandaşıyım Türkiye de polis olabilirmiyim?

 7. 7
  Hakan
  Administratör
  Türk vatandaşlığı şartı vardır.

 8. 8
  Ziyaretçi
  Çifte vatandaşı olanlar veya mavi kart sahibi olanlar türkiyede polis olabiliyor mu?
  Almanya doğumluyum, Almanyada yüksek lisans yapıyorum şu an. Mavi kartım var ama çifte vatandaşıda olabilirim. Polis olabilir miyim?

 9. 9
  Ziyaretçi
  Merhaba değerli yetkili
  Ben ıraq Türkmen'iyim Türkiye'de sivil polis olma ihtimalim var mı çok istiyorum lise mevzunuyum . Ben Türkmen'im
  Türk'üm Türk vatanıma hizmet etmek istiyorum acaba olabilir miyim Türk vatandaşlığı alındıktan sonra neler gerekecek bilgi aktarırsanız çok memnum olurum
  İyi günler dilerim

 10. 10
  Ziyaretçi
  Meraba, ben Avusturya 'da yaşıyorum ve lisede okuyorum liseyi bitirdikten sonra Türk vatandaşlığına geçip polis olabilir miyim?
  Ve gözlük kulanıyorum, gözlük sorun olurmu?

+ Yorum Gönder
yabancılar polis olabilir mi,  yabancı uyruklu polis olabilir mi,  çifte vatandaşlar polis olabilir mi,  yabancilar turkiyede polis olabilirmi,  yabancilar polis akademisinde okuyabilir mi
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi