Akdeniz bölgesinin kültürel özellikleri nelerdir

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Akdeniz bölgesinin kültürel özellikleri nelerdir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Akdeniz bölgesinin kültürel özellikleri nelerdir

 2. 2
  desert.rose
  Usta Üye

  Cevap:

  Akdeniz Bölgesinin Kültürel Özellikleri Nelerdir?


  Akdeniz kültürel özellikler Akdeniz bölgesi kültürel özellikleri Akdeniz kültürel özellikleri

  1.Alahan Manastırı M.Ö. 5. yy başlarında yapıldığı bilinen ve doğal yapı ile bütünleşmiş olan Alahan Manastırı bir manastır ve ona bağlı kilise ile müştemilat yapılarından oluşmakta ve malzeme tasarım ve yapıdaki süslemeleri ile Bizans Dönemi dini mimarisinin ender örneklerinden biridir..

  2.St. Nicholas Kilisesi Milattan önce 5. yy’a ait bir Likya yerleşimi olan Myra antik kenti ve kentte yer alan St. Nicholas Kilise kompleksi ve farklı dönemlere ait yapılar barındıran Bizans dini mimarisinin önemli bir örneğidir.

  3.St. Paul Kilisesi St. Paul Kuyusu ve Çevresi St. Paul’un doğum yeri olarak bilinen Tarsus St. Paul Kilisesi ve kuyusu ruhani bir merkez olarak mevcut geleneksel kent dokusu ile bütünleşmiştir.  4.Kekova adası Akdeniz Bölgesinde yer alan Kekova Adası arkeolojik Üçağız ve Kaleköy yerleşmeleri ve adayı çevreleyen batık kentin yanısıra gerek görsel gerekse doğal özellikleriyle ön plana çıkmıştır.

  5.Güllük Dağı – Termessos Milli Parkı Denizden yaklaşık 1050 m. yükseklikte Antalya’nın kuzeyinde dağlar arasında gizli Termessos (Güllük Dağı Milli Parkı) antik kenti yerleşim biçimi savunma sistemleri ile doğanın sunduğu olanakları en iyi şekilde kullanan kentlerden biridir.

  6- Alanya Kalesi ve Tersanesi Alanya’nın Helenistik dönemlere dek tarihlenen kalesi RomaBizans ve son olarak da Selçuklulara ev sahipliği yapmıştır. Kalede bulunan Selçuklu sarnıcıBizans Kilisesi Sultan Sarayı ve Selçuklu hamamı kalıntıları geleneksel kent dokusuyla bütünleşmiştir. Tarihi Alanya Tersanesi ise Selçuklular tarafından yapılmış ve bugüne dek korunabilmiş tek tersane olma özelliğini taşımaktadır
  alıntı.
 3. 3
  Ziyaretçi
  Bilkgiler güzel+ Yorum Gönder
akdeniz bölgesinin kültürel özellikleri nelerdir,  akdeniz bölgesi kültürel özellikleri nelerdir,  akdeniz bölgesinin müzik kültürü,  akdeniz bölgesinin kültürel ögeleri,  akdeniz bölgenin kültür özelikleri nelerdir
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 8 kişi