Orman haftası ile ilgili kısa yazı

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Orman haftası ile ilgili kısa yazı ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Orman haftası ile ilgili kısa yazı

 2. 2
  Aytu
  Bayan Üye

  Cevap: Orman haftası hakkında bilgi
  Orman haftası ne zaman

  Çoğu zaman dikkat etmeden harap ettiğimiz ormanlarımızın yararlarını hepimiz biliriz aslında. Ama sorumsuzca onları korumayız çoğu zaman. Ormanlarımızın yararlarını bir kez daha okuyalım.

  Ormanlar, toprak kamasını (erozyon) ve seli önlerler, havayı temizlerler, iklim dengesini sağlarlar. Günlük hayatta kullandığımız bir çok araç gereç de yine orman ürünlerinden elde edilir. Kağıt, defter, kitap, kalem, ahşap masa ve sandalyeler, dolaplar, diğer ahşap ürünler, odun, odun kömürü, sanayi gereksinimleri, ilaç yapımı, kibrit gibi bir çok ihtiyacımız orman ürünlerinden, yani ağaçlardan elde edilir. Bu denli önemli olan ormanlarımızı korumamız hayati bir önem taşımaktadır. Ormanlarımızı korumalıyız. Mümkün olduğunca ağaç dikmeliyiz, gereksiz yere kağıt kullanmamalıyız. Ormanların en büyük düşmanı olan yangına sebep olmamak için ormanlık alanlarda kesinlikle ateş yakmamalıyız. Çünkü küçük bir dikkatsizlik sonucu ateş ormana sıçrayabilir ve çok büyük bir alanı yok edebilir. Yok olan bir ormanın yerine yenisini yetiştirmek, bir insan ömrüne sığmayacak kadar uzundur.  Tarih boyunca insanların bilinçsiz tüketimi ve duyarsızlığı sonucu, dünyadaki ormanlar gün geçtikçe azalmıştır. Yok edilen orman alanlarının yerlerini çöller, çorak, bozkır araziler almıştır. Bu hem insan sağlığına, hem de ülke ekonomilerine büyük zararlar vermiştir. Bu denli önemli olan ve çok uzun yıllar sonucu oluşan bu kaynakları, ormanları korumak ve yeni orman alanları oluşturmak, hepimizin vatandaşlık görevidir. Ormanlara zarar vermek kanunen de suçtur. Kanunlarımıza göre ormanlara zarar verenlere ağır hapis cezaları verilir. Orman suçları affedilmez suçlardır.  Ülkemizde ormanların korunması, ağaçlandırma işleri cumhuriyetin ilk yıllarından itibaren üzerinde durulan bir konudur. Bu amaçla Tarım ve Orman Bakanlığı kurulmuştur. Her ilde valiler başkanlığında orman yetiştirilmesi için bir kurul oluşturulmuştur. Bu kurul yörede ormanların korunması ve yeni ormanlar yetiştirilmesi için kararlar alır ve uygular. Her yıl Mart ayı içinde bir haftayı "Orman Haftası" olarak duyurur. Haftanın bir günü "Ağaç Bayramı" olarak kutlanır. Ağaçlandırma yapılır, yeni ormanların yetiştirilmesi için çalışmalar yapılır, ağaç bağış kampanyaları düzenlenir. Bizler de bu bilinçle ormanlarımıza sahip çıkmalı, elimizden geldiği kadar ağaç dikmeliyiz. Ağaçları zararlardan korumalı, ağaç ürünlerini israf etmemeliyiz.
 3. 3
  Ziyaretçi
  teşekkürlerrrrr çok yardımcı oldunuzz :) 4. 4
  Ziyaretçi
  tşkrler. ödevim için çok lazım oldu

 5. 5
  Ziyaretçi
  çok ama çok teşekür ederim ödevime çok yardımcı oldu :D

 6. 6
  Ziyaretçi
  süper süper beee

 7. 7
  Ziyaretçi
  evet banada çok yardımcı oldu

 8. 8
  Ziyaretçi
  çok güzel yardımcı oldu

 9. 9
  Ziyaretçi
  bana da lazım oldu teşekkkürler

 10. 10
  Ziyaretçi
  Ormanlar karbonhidrat alır oksijen verir.ve bizim rahat rahat nefes almamızı sağlar.Bu yüzden ağaçları kesmemeliyiz.orman bizim 2.evimizdir .orayı koruyup ve kirletmmeliyiz.mesela piknik alanına gittiğimiz zaman orada cam,plastik eşyaları gördüğümüz an onları yerden almalıyız atanları uyarmalıyız.

 11. 11
  Ziyaretçi

  çook yardımcı oldunuz tesekkurlerrr

 12. 12
  Ziyaretçi
  evet seni tutuyorum gerçkten çok yardımcı oldu

+ Yorum Gönder
orman haftası ile ilgili yazı,  orman haftası ile ilgili kısa yazı,  orman haftası ile ilgili kısa yazılar,  orman ile ilgili kısa yazı,  orman haftası ile ilgili yazı kısa
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 18 kişi