Neşet ertaşın eserleri nelerdir

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Neşet ertaşın eserleri nelerdir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi


 2. 2
  Aytu
  Bayan Üye

  Cevap: Neşet Ertaş Hayatı ve Eserleri

  Neşet Ertaş Türk Halk müziğinin önemli sanatcılarından,önemli ozanlarından birisidir. Türk Halk müziğine kazandırdığı yüzlerce türkü büyük bir keyfle her kesim tarafından dinlenmekte her geçen yılda değerine değer katmaktadır.

  Sanatın ve sanatçının hiçe sayıldığı fiziki güzelliğin ve teşhirciliğin ön plana çıktığı günümüzde önümüze perdelenen sahte sanatcılardan gerçek sanatçıları görememekteyiz. Oysa Neşet Ertaş bilinmelidir. Neden bilinmeli? Ürettiği harika türkülerden bilinmelidir. Bir sanatçının mütevaziliği ve kendisini müziğe adanmışlığı bilinmelidir. Kendi mesleğini siyasete alet edenlerin yanında Ertaşın nasıl tarafsız kalıp tüm kesim tarafından sevildiğinin bilinmesi gerekir. İşte bu amaca birazcık katkım olursa kendimi çok mutlu hissederim. Çünkü ben bir hayranıyım.

  Dostlardan bilmeyen,dinlemeyen varsa hemen bir kaseti yada cd si temin edilerek sakin bir ortamda dinlemesini tavsiye ederim. Sanırım beni daha iyi anlayacaktır.

  Şimdi buyurun bu büyük ozanı tanıyalım.
  Neşet Ertaş, 1938 yılında Kırtıllar Köyü'nde Döne'den doğma Muharrem Ertaş'ın oğludur. Kırşehir, Yozgat ve Keskin'in çeşitli köylerinde çocukluk ve ilk gençlik yılları geçmiştir. 15 yasında çıktığı gurbet hayatinin hala devam etmektedir.
  Neşet Ertaş'i tanımak, asil onun ruh ve gönül macerasını bilmeyi gerektirir ki burada hemen karsımıza, Neşet Ertaş'la en rafine üslubuna kavuşan Orta Anadolu Abdal Müziği geleneğinin gelmiş geçmiş en büyük ustalarından olan babası Muharrem Ertaş karsımıza çıkar.

  İste Neşet Ertaş, babası Muharrem Usta ile adeta Anadolu'daki en olgun seviyesine erisen bu Türkmen/Abdal müzik birikiminin yeni bir yorumcusudur. Yoğun yöresel özellikleri ve baskın mahallilik unsurları ile donanmış bu müziği yöresinin dışına çıkarmış, ülke genelinde ve hatta yurt dışında bilinmesini ve tanınmasını sağlamıştır.

  1960'lardan itibaren binlerce yıllık sazımız bağlama ile birlikte anılan; sadece geniş halk kesimlerinde değil, ciddi musiki çevrelerinin ve gerçek türkü dostlarının da gündeminden hiç düşmeyen Neşet Ertaş'i farklı bir bağlamda değerlendirmek gerekiyor- Çünkü o aslında bir anlamda tam bir yöre sanatçısı olmasına rağmen yaygın şöhreti ve söylediği türkülerin popülaritesi ile ülke genelinde tanınan biri olarak, hem babası Muharrem Ertaş'tan, hem de bu geleneğin diğer usta isimleri olan Hacı Tasan ve Çekiç Ali'den de ayrılır. Bir başka söyleyişle onun sanatı için, basta Muharrem Usta olmak üzere. Hacı Tasan, Çekiç Ali ve Abdal/Türkmen Müziği geleneğinin çeşitli yörelerde farklı tavır ve üsluplarda karsımıza çıkan diğer ustaları da dahil olmak üzere hepsinin üst seviyede bir sentezi ve esrarlı bir bileşkesi denilebilir.

  Sarısözen'in tabiri ile bir zamanlar sadece ve sadece "Kırşehirli Mahalli Sanatçı" olarak bilinen Neşet Ertaş'ı binlerce, hatta milyonlarca saz çalıp türkü söyleyen diğerlerinden ayıran nedir? Onun sazının ve sesinin insani büyüleyen sırrı nereden gelmektedir? Neredeyse yarim asra varan bir süreden beri gerçek anlamda gönül telimizi titreten, ruhumuzu ürperten bu esrarlı sesin, sazın ve yorumun arka planında neler ve kimler vardır? Sazı gümbür gümbür ses veren, adeta davula eslik edercesine sazının göğsünde pençesiyle sesler çıkaran, hep samimi ve kendi halinde yüreğinin acılarını ve kendi iç gurbetlerini seslendiren; hiç bir medya tik tutumu olmayan, kalabalıklardan ve şöhretten adeta köse bucak kaçarak pek ortalıklarda görünmeyen; mezhep, parti ve etnik kimlik çağrışımlarına pirim vermeyen, sazından, sözünden ve sesinden gayri hiç bir şeyden medet ummayan bu "Garip" insani tanımak kadar tanımlamak da gerçekten zor.

  Ayaklarının altındaki toprağın renginden, kokusundan haberdar olan, bastıkları yeri az çok tanıyan, yürekleri hep türkülerle birlikte atanlar için Neşet Ertaş, belki de tam bir "yasayan efsane"; meçhul, uzak, esatiri ve sırlarla dolu...

  Neşet Ertaş'in sanatı hayati ile hayati sanatı ile o kadar içice ki, çalıp çığırdığı türkü ve bozlaklarında bütün bir hayat hikayesini bulmak mümkün olduğu gibi, hayatına yakından baktığımızda da o içli türkülerin, acili bozlakların nelerden nasıl doğduğunun ipuçlarını elde ederiz hemen. Onun yokluk, yoksulluk ve acılarla dolu hayatim "Garip" mahlasıyla yazdığı koşma tarzında usta isi şiirlerle anlattığı ozan yönünü yıllarca kimse fark etmedi bile. Babasından tevarüs ettiği geleneksel ve anonim türkülerin, bozlakların dışında, sözleri kendisine ait türküler, bozlaklar söylediğini de fareden olmadı yıllarca. Sözü ve müziği ile, anonim türkülerdeki erişilmez sadeliği ve estetik seviyeyi yakalayan sayısız türkünün, bozlağın altına attığı mütevazı imzasını kimselere söylemedi bile.

  Neşet Ertaş o büyük yaratıcı yeteneği ile okuduğu her eseri yeni bastan öyle bir yorumlar, ona öyle bir ruh ve hava verir ki, adeta yeni bir beste ile karsı karsıya olduğunuzu dahi sanabilirsiniz. Bu durumu, yeteneği, kültürü ve birikimi oldukça sinirli sığ ve sıradan sanatçıların yorum adına yaptıkları "dejenerasyon" ile karıştırmamak gerekir. Çünkü Neşet Ertaş kendisine ait olmayan bir türküyü bi1e öyle bir okur ve yorumlar ki, o türkü o sekliyle yıllar öncesine ait bir Neşet Ertaş türküsü gibidir artık.

  Olağanüstü denilebilecek yeteneği, geleneğe hakimiyeti, gelenekten kopmadan yeniye bağlılığı, yeni zamanların modern zevk ve eğilimlerini gözeten diri ve uyanık tecessüsü ile Neşet Ertaş, hep gündemde kalmış bir sanatçıdır. O, ismi bağlama ile özdeşmiş ve adeta bu dünyaya türkü söylemek için gelmiş gerçek bir türkü ustası... Türküyü bağlamaya, bağlamayı türküye bu kadar yakınlaştıran ve yaklaştıran, adeta birbirlerinin içinde -kendisi ile birlikte- eritip yok eden ikinci bir sanatçı bulmak öyle sanıldığı kadar kolay değildir.

  Neşet Ertaş'ın sanatı; müziğin özünü, ruhunu kavrayan birinin, hiç bir yapmacıklığa tevessül etmeden, olduğu gibi kendini, kendi özünü ve hissettiklerini saza, söze dökmesidir.
  Neşet Ertaş serisinin yeni yayınlanan 14. albümü, vardır.

  BAZI ALBÜMLERİ

  GÖNÜL YARASI (1999)
  BENİM YURDUM (1997)
  NERDE NE ARIYORSUN- SEN OLMAYINCA (1997)
  ALTIN EZGİLER-3 (1995)
  SEHER VAKTİ (1995)
  SEÇMELER ?3 (1995)
  SEÇMELER-2 (1995)
  KOVA KOVA İNDİRDİLER YAZIYA (1993)
  GİTME LEYLAM (1992)
  TÜRKÜLER YOLCU (1992)
  GEL GAYRI GEL (1990)
  HAPİSHANELERE GÜNEŞ DOĞMUYOR (1989)
  KİBAR KIZ (1988)
  GÖNÜL NE GEZERSİN SEYRAN YERİNDE (1988)
  VAY VAY DÜNYA (1987)
  NEŞET ERTAŞ-3 (1986)
  TÜRKÜLER VE DEYİŞLER (1986)
  DÜNYANIN HALİ
  SAZLI SÖZLÜ OYUN HAVALARI
  DOSTLARA SELAM -AŞKIN BENİ DELİ EYLEDİ 3. 3
  Ziyaretçi
  saol kardaş 4. 4
  Ziyaretçi
  Sağol teşekkür ederim

 5. 5
  Ziyaretçi
  şiirleri de varrrr ama bentek albümlerini yazdım bir şey olur mu ?

 6. 6
  Ziyaretçi
  ödevimi senin sayende yaptım neşet ertaş

 7. 7
  Ziyaretçi
  bence çok iyi bir bilgi okuyun çok begeneceksiniz

 8. 8
  Ziyaretçi
  ödevime çok yardımcı oldu sagolun

 9. 9
  Ziyaretçi
  sagol gardaş çük yardımcı oldun :P:D

 10. 10
  Ziyaretçi
  sağolun kankalarım ve kardaşşlarımm

 11. 11
  Ziyaretçi

  saol cok güzel olmus

+ Yorum Gönder
neşet ertaşın eserleri,  neşet ertaş eserleri,  neşet ertaş ın eserleri,  neşet ertaşın eserleri nelerdir,  neşet ertaş eserleri nelerdir
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 17 kişi