Anne fedakarlığı ile ilgili örnekler

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Anne fedakarlığı ile ilgili örnekler ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi


 2. 2
  Aytu
  Bayan Üye

  Cevap: Annenin Fedakarlığı
  Anne Yüreği,Anneye Dua,
  Annenin Fedakarlığı


  ÇocukAnnenin Fedakarlığı,Anneler Günü İle İlgili Hikaye,Anne Yüreği,Anneye Dua, babasından aldığı harçlığı vaktinden önce bitirmiş ve günlerdir istediği top için yeterli parayı biriktirememişti. Birkaç hafta sonra yaz tatiline girecek olmasıAnnenin Fedakarlığı,Anneler Günü İle İlgili Hikaye,Anne Yüreği,Anneye Dua, onu bu konuda endişelendirip yeni kaynaklar aramaya sevkediyordu. Evlerine gelen son aylık dergide "Her hizmetin bir ücret karşılığında olduğu"nu okuyuncaAnnenin Fedakarlığı,Anneler Günü İle İlgili Hikaye,Anne Yüreği,Anneye Dua, sevinçle havaya sıçradı. Buna göreAnnenin Fedakarlığı,Anneler Günü İle İlgili Hikaye,Anne Yüreği,Anneye Dua, ailesine yaptığı yardımların da bir karşılığı olmalıydı.
  Çocuk bu fikirle harekete geçip gördüğü işlerin listesini çıkardı ve bunların yanına da ücretlerini yazdı. Fırından ekmek almak için 200Annenin Fedakarlığı,Anneler Günü İle İlgili Hikaye,Anne Yüreği,Anneye Dua, çöp dökmek için 100Annenin Fedakarlığı,Anneler Günü İle İlgili Hikaye,Anne Yüreği,Anneye Dua, annesiyle pazara gitmek için 500 lira hiç de fazla sayılmazdı.
  Aylık toplamı 25 bin lira tutan listeyi imzalayıp annesinin çantasına koyduğundaAnnenin Fedakarlığı,Anneler Günü İle İlgili Hikaye,Anne Yüreği,Anneye Dua, bu akıllıca keşfinden dolayı gözleri parlıyordu.
  ÇocukAnnenin Fedakarlığı,Anneler Günü İle İlgili Hikaye,Anne Yüreği,Anneye Dua, ertesi gün yatağının başucunda 25 bin lira ile birlikte küçük bir kağıt parçası buldu. Kendi hazırladığı listeye benzeyen ve annesinin imzasını taşıyan kağıtta:
  "Seni hayatım pahasına dünyaya getirmeninAnnenin Fedakarlığı,Anneler Günü İle İlgili Hikaye,Anne Yüreği,Anneye Dua, yıllarca bezlerini yıkamamın; binbir güçlükle besleyip büyütmenin karşılığıAnnenin Fedakarlığı,Anneler Günü İle İlgili Hikaye,Anne Yüreği,Anneye Dua, sadece sevgindir ve yanağından aldığım bir öpücüktür" yazıyordu. "Kazandığın parayı güle güle harca yavrum."
  Cüneyt SUAVİ
  Anneler Günü İle İlgili Hikaye
  Bir zamanlar dünyaya gelmeye hazırlanan bir çocuk varmış.

  Bir gün Tanrı'ya sormuş;
  "TanrımAnnenin Fedakarlığı,Anneler Günü İle İlgili Hikaye,Anne Yüreği,Anneye Dua, beni yarın dünyaya göndereceğini söylediler. FakatAnnenin Fedakarlığı,Anneler Günü İle İlgili Hikaye,Anne Yüreği,Anneye Dua, ben o kadar küçük ve güçsüzüm kiAnnenin Fedakarlığı,Anneler Günü İle İlgili Hikaye,Anne Yüreği,Anneye Dua, orada nasıl yaşayacağım?"

  "Tüm meleklerin arasında senin için bir tanesini seçtimAnnenin Fedakarlığı,Anneler Günü İle İlgili Hikaye,Anne Yüreği,Anneye Dua, O seni bekliyor olacak ve seni koruyacak. Meleğin sana hergün şarkı söyleyecek ve gülümseyecek. Böylece sen onun sevgisini hissedecek ve mutlu olacaksın."
  "PekiAnnenin Fedakarlığı,Anneler Günü İle İlgili Hikaye,Anne Yüreği,Anneye Dua, insanlar bana birşey söylediklerindeAnnenin Fedakarlığı,Anneler Günü İle İlgili Hikaye,Anne Yüreği,Anneye Dua, dillerini bilmedenAnnenin Fedakarlığı,Anneler Günü İle İlgili Hikaye,Anne Yüreği,Anneye Dua, söylediklerini nasıl anlayacağım?"

  "Meleğin sana dünyada duyabileceğin en tatlı ve en güzel sözcükleri söyleyecek. Sana konuşmayıAnnenin Fedakarlığı,Anneler Günü İle İlgili Hikaye,Anne Yüreği,Anneye Dua, dikkatle ve sevgi ile öğretecek."

  "PekiAnnenin Fedakarlığı,Anneler Günü İle İlgili Hikaye,Anne Yüreği,Anneye Dua, ben seninle konuşmak istersem ne yapacağım?"

  "Meleğin sana ellerini açarak bana dua etmeyi de öğretecek."

  "Dünyada kötüler olduğunu da duydum. Beni onlardan kim koruyacak?"

  "Meleğin seni kendi hayatı pahasına da olsa koruyacak."

  "FakatAnnenin Fedakarlığı,Anneler Günü İle İlgili Hikaye,Anne Yüreği,Anneye Dua, ben seni bir daha göremeyeceğim için çok üzgünüm."

  "Meleğin sana sürekli benden söz edecek ve ulaşmanın yolunu öğretecek."

  O sırada cennette bir sessizlik olur ve dünyanın sesleri cennete kadar ulaşır. Çocuk gitmek üzere olduğunu anlar ve son bir soru sorar;

  "Şimdi gitmek üzere isemAnnenin Fedakarlığı,Anneler Günü İle İlgili Hikaye,Anne Yüreği,Anneye Dua, benim Meleğimin adı ne?"

  "Meleğinin adının önemi yok yavrum. Sen onuAnnenin Fedakarlığı,Anneler Günü İle İlgili Hikaye,Anne Yüreği,Anneye Dua, "ANNE" diye çağıracaksın."


  Anne Yüreği
  Hiç Dükkanlardan gramla alışveriş edecekleri için habire sıralarını erteleyen ya da dükkanın tenha vaktini kollayan anneleri gördünüzmü? Ya da pazar yerinde? "Yarım kilo olmaz mı?" diye soran bir anneye rastladınızmı? Onların tedirgin ve mahçup halleri ile kavrulup üzüldüğünüz oldu mu? O tedirginliğin ve mahçubiyetin sebebi bir aile sırrının açığa vurulmasıAnnenin Fedakarlığı,Anneler Günü İle İlgili Hikaye,Anne Yüreği,Anneye Dua, "eli dar günlerin" ifşa edilmesindendir.
  Böyle bir buruk manzaradan sonra eğer Behçet Necatigil Bursa da aşasaydı; Heykel den Yeşil e doğru ağır ağır yürüyen Behçet Necatigil e yetişir ve şu mısralarına kulak verirdim:
  "Çarşılarda bir şey
  Biz pek aramazdık çocuklar olmasaydı.
  İnsanlaraAnnenin Fedakarlığı,Anneler Günü İle İlgili Hikaye,Anne Yüreği,Anneye Dua, tezgahlaraAnnenin Fedakarlığı,Anneler Günü İle İlgili Hikaye,Anne Yüreği,Anneye Dua, kağıtlara kolaydı
  Biz bu kadar eğilmezdik
  Çocuklar olmasaydı."
  Dünya da hiçbir başAnnenin Fedakarlığı,Anneler Günü İle İlgili Hikaye,Anne Yüreği,Anneye Dua, kalbi evlat sevgisi ile dolu bir annenin ve babanın onlar için eğildiği kadar eğilmemiştir. Yemeyip yedirenAnnenin Fedakarlığı,Anneler Günü İle İlgili Hikaye,Anne Yüreği,Anneye Dua, giymeyip giydiren anaların yüreğindeki şefkat ve fedakarlık ateşi ise söndürülesi bir ateş değildir. Onlar ustaların ustası Arif Nihat Asya nın seslendirdiği gibi derler k:
  "İlk kundağın ben oldum yavrumAnnenin Fedakarlığı,Anneler Günü İle İlgili Hikaye,Anne Yüreği,Anneye Dua,
  İlk oyuncağın ben oldum!
  Acı nedir tatlı nedir bilmezdinAnnenin Fedakarlığı,Anneler Günü İle İlgili Hikaye,Anne Yüreği,Anneye Dua,
  Dilin damağın ben oldumAnnenin Fedakarlığı,Anneler Günü İle İlgili Hikaye,Anne Yüreği,Anneye Dua,
  Bir dediğini iki etmiyeyim diye
  Öyle çırpındım ki...
  Ve seni öyle sevdim
  Sana o kadar ısındım ki..."
  Önce annelerimizin dizinde insanlaşırız. Hayatımız boyunca ağıtacağımız tebessümlerin kaynağıAnnenin Fedakarlığı,Anneler Günü İle İlgili Hikaye,Anne Yüreği,Anneye Dua, onların bize teessümleridir.
  Biz hasta oluruzAnnenin Fedakarlığı,Anneler Günü İle İlgili Hikaye,Anne Yüreği,Anneye Dua, eriyen onlar olur.. Biz elimizi çarpsak bir yereAnnenin Fedakarlığı,Anneler Günü İle İlgili Hikaye,Anne Yüreği,Anneye Dua, onların kolu tutulur. Bizim başımız ağrısaAnnenin Fedakarlığı,Anneler Günü İle İlgili Hikaye,Anne Yüreği,Anneye Dua, onların çiğeri yanar. Hani geceleri usulca yanımıza gelip üstümüzü örterler ve yanağımıza alev alev bir öpücük bırakıp sessizce giderler annelerimiz... O saf ve hesapsız sevgiden daha derinini gördünüzmü? Ne yazık ki kıymetini bilemeyip attık bir kenara o ana öpücüklerini. Saklamak lazımmış birini bile olsa. Artık analarımızın kimi varAnnenin Fedakarlığı,Anneler Günü İle İlgili Hikaye,Anne Yüreği,Anneye Dua, kimi yok...
  En çok annelerimiz özler bizi. Onun bize duyduğu hasretle başedebilecek hasret yoktur. Necip Fazılın dediği gibi ben de diyeceğim ki:
  "Gözlerinde bir derin hiçin
  Kanadın yayılmış çırpınmak için
  Bu kış yolculuk varAnnenin Fedakarlığı,Anneler Günü İle İlgili Hikaye,Anne Yüreği,Anneye Dua, diyorsa için
  Beni de beraber al anneciğim."

  Anneye Dua

  Sevgili TanrımAnnenin Fedakarlığı,Anneler Günü İle İlgili Hikaye,Anne Yüreği,Anneye Dua,
  Artık genç değilim ve arkadaşlarımın anneleri tek tek ölmeye başladı.
  Arkadaşlarım annelerinin değerini anladıklarındaAnnenin Fedakarlığı,Anneler Günü İle İlgili Hikaye,Anne Yüreği,Anneye Dua,
  bunu onlara söyleyemeyecek kadar geç kaldıklarını dile getiriyorlar.

  Benim hala hayatta olan kusursuz bir annem var.
  Onun değerini her geçen gün daha iyi anlıyorum.
  Annem değilAnnenin Fedakarlığı,Anneler Günü İle İlgili Hikaye,Anne Yüreği,Anneye Dua, ben değişiyorum. Yaşım ilerledikçeAnnenin Fedakarlığı,Anneler Günü İle İlgili Hikaye,Anne Yüreği,Anneye Dua,
  onun ne kadar olağanüstü bir insan olduğunu daha iyi anlıyorum.
  Bu sözleri annemin kendisine söyleyemiyorum ne yazıkAnnenin Fedakarlığı,Anneler Günü İle İlgili Hikaye,Anne Yüreği,Anneye Dua,
  oysa duygularımı kaleme almak ne kolay.

  Bir evlat kendisine yaşam veren annesine nasıl teşekkür edebilir?
  Bir çocuk büyütürken gösterdiği sevgiyeAnnenin Fedakarlığı,Anneler Günü İle İlgili Hikaye,Anne Yüreği,Anneye Dua, sabıra ve onca çabaya?
  Bebekken arkasından koştuğuAnnenin Fedakarlığı,Anneler Günü İle İlgili Hikaye,Anne Yüreği,Anneye Dua, asabi bir ergeni anladığıAnnenin Fedakarlığı,Anneler Günü İle İlgili Hikaye,Anne Yüreği,Anneye Dua,
  her şeyi bildiğine inanan üniversite öğrencisini hoşgördüğü için
  şükranlarını nasıl dile getirebilir?

  KızınınAnnenin Fedakarlığı,Anneler Günü İle İlgili Hikaye,Anne Yüreği,Anneye Dua, annesinin ne kadar akıllı bir insan olduğunu anladığı günü
  sabırla beklediği için nasıl minnet duyabilir?

  Anne olmuş bir evlatAnnenin Fedakarlığı,Anneler Günü İle İlgili Hikaye,Anne Yüreği,Anneye Dua,
  hala kendisine annelik yapan bir insana nasıl teşekkür edebilir?

  Her zaman öğüt vermeye hazır olduğu haldeAnnenin Fedakarlığı,Anneler Günü İle İlgili Hikaye,Anne Yüreği,Anneye Dua,
  istendiğinde ya da gerektiğinde sessiz kalmayı başardığı için.
  Binlerce kez söyleyebileceği durumlarla karşılaşmasına karşın;
  "Ben sana dememiş miydim?" demediği için.
  Kendisi olduğu için.
  Sevgi doluAnnenin Fedakarlığı,Anneler Günü İle İlgili Hikaye,Anne Yüreği,Anneye Dua, düşünceliAnnenin Fedakarlığı,Anneler Günü İle İlgili Hikaye,Anne Yüreği,Anneye Dua, sabırlı ve
  bağışlamayı bilen kendisi olduğu içinAnnenin Fedakarlığı,Anneler Günü İle İlgili Hikaye,Anne Yüreği,Anneye Dua,
  nasıl teşekkür edebilir?

  TanrımAnnenin Fedakarlığı,Anneler Günü İle İlgili Hikaye,Anne Yüreği,Anneye Dua, senden onu hakettiğince kutsamanı istemekten
  başka bir şey gelmiyor elimden.

  ...ve onun bana örnek olmasındaAnnenin Fedakarlığı,Anneler Günü İle İlgili Hikaye,Anne Yüreği,Anneye Dua,
  bana yardımcı olmana şükretmekten başka.

  Kendi çocuklarımın gözündeAnnenin Fedakarlığı,Anneler Günü İle İlgili Hikaye,Anne Yüreği,Anneye Dua,
  annemin benim gözümde olduğu kadar iyi bir anne olabilmek için
  sana dua ediyorumAnnenin Fedakarlığı,Anneler Günü İle İlgili Hikaye,Anne Yüreği,Anneye Dua, Tanrım.
  Bir kız evlat
  Gözyaşı
  Küçük bir erkek çocuk annesine sordu:
  "Niçin ağlıyorsun?".
  "Çünkü ben kadınım" diye cevapladı annesi.
  "Anlamadım!" dedi çocuk.
  Annesi çocuğu kucaklayıp
  "Ve hiç bir zaman anlayamayacaksın!" dedi.
  Babasına "BabaAnnenin Fedakarlığı,Anneler Günü İle İlgili Hikaye,Anne Yüreği,Anneye Dua, annem niçin ağlıyor?" diye sordu.
  Babanın cevabı
  "Bütün kadınlar sebebsiz ağlayabilen yapıdadır"
  diye cevapladı.
  Küçük oğlan büyüdüAnnenin Fedakarlığı,Anneler Günü İle İlgili Hikaye,Anne Yüreği,Anneye Dua, yetişkin adam olduAnnenin Fedakarlığı,Anneler Günü İle İlgili Hikaye,Anne Yüreği,Anneye Dua,
  hala kadınların niçin ağladıklarını keşfedemedi.
  Nihayet öldükten sonra cennete gittiğinde
  Allah'a sordu. "Allahım!" dedi.
  "Kadınlar niçin bu kadar kolay ağlayabiliyorlar?"
  Allah dedi ki...
  "Ben kadınları özel yarattım!...
  Tüm yaşamın ağırlığını taşıyabilecek
  kuvvette olmasına rağmen
  başkalarına teselli verecek kadar
  yumuşak omuzlarAnnenin Fedakarlığı,Anneler Günü İle İlgili Hikaye,Anne Yüreği,Anneye Dua,
  Doğumun acısına olduğu kadar
  doğurdukları evlatlarının nankörlüğüne
  dayanabilecek iç kuvvetini verdim.
  Başkalarının kuvvetinin kalmadığında
  devam edecek azmiAnnenin Fedakarlığı,Anneler Günü İle İlgili Hikaye,Anne Yüreği,Anneye Dua, ailesinin
  hastalığında yorgunluğa
  pabuç bıraktırmayacak kudreti verdim.
  Her türlü şart altındaAnnenin Fedakarlığı,Anneler Günü İle İlgili Hikaye,Anne Yüreği,Anneye Dua,
  ve hatta annelerini çok kötü incitseler deAnnenin Fedakarlığı,Anneler Günü İle İlgili Hikaye,Anne Yüreği,Anneye Dua,
  çocuklarını sevmek duygusallığını verdim.
  Bu duygusallık her yaştaki
  çocuklarının yaralarını sarmalarınaAnnenin Fedakarlığı,Anneler Günü İle İlgili Hikaye,Anne Yüreği,Anneye Dua,
  sorunlarını dinleyip paylaşmalarına
  yardım ediyor.
  Kocalarını tüm kusurlarıyla sevmek
  kuvvetini verdim.
  Erkeğin kaburgasından onları erkeğin
  kalbini korumaları için yarattım.
  Onlara iyi bir kocanın eşini asla
  incitmeyeceğini fakat bazen destek
  ve kuvvetini deneyecek davranışlarda
  bulunacağını anlayacak duyarlı bir zeka verdim.
  Tek zayıflık olarak kadınlara
  birer gözyaşı verdim.
  Tamamen kendilerinin sahip olduklarıAnnenin Fedakarlığı,Anneler Günü İle İlgili Hikaye,Anne Yüreği,Anneye Dua,
  ihtiyaçları olduğunda kullanmak üzere...
  İnsanlık için bir gözyaşı..." diye cevapladı.
  "Kadını güzel yapan şey ne saçıAnnenin Fedakarlığı,Anneler Günü İle İlgili Hikaye,Anne Yüreği,Anneye Dua,
  ne vücuduAnnenin Fedakarlığı,Anneler Günü İle İlgili Hikaye,Anne Yüreği,Anneye Dua, ne kendini ne şekilde taşıdığıdır.
  Kadını esas güzel yapan sevgisini paylaşabilmesiAnnenin Fedakarlığı,Anneler Günü İle İlgili Hikaye,Anne Yüreği,Anneye Dua,
  fedakarlığıAnnenin Fedakarlığı,Anneler Günü İle İlgili Hikaye,Anne Yüreği,Anneye Dua, sorumluluğuAnnenin Fedakarlığı,Anneler Günü İle İlgili Hikaye,Anne Yüreği,Anneye Dua, anlayışıAnnenin Fedakarlığı,Anneler Günü İle İlgili Hikaye,Anne Yüreği,Anneye Dua,
  sadece bilgiye değil
  aynı zamanda kalbe de yönelik aklıdır." 3. 3
  Ziyaretçi
  aneler kalpleriyle bizi her yerde ve her zaman duyarrrr!!!!+ Yorum Gönder
fedakarlık ile ilgili hikayeler,  fedakarlık ile ilgili kompozisyon örnekleri,  annenin fedakarlığı ile ilgili kompozisyon
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi