Mekonyum aspirasyonu ile ilgili hemşirelik bakım planı

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Mekonyum aspirasyonu ile ilgili hemşirelik bakım planı ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Mekonyum aspirasyonu ile ilgili hemşirelik bakım planı

 2. 2
  Nickiniz
  Özel Üye

  Cevap: Mekonyum aspirasyonu ile ilgili hemşirelik bakım planı

  ASPİRASYON PNÖMONİSİNDE HEMŞİRELİK YAKLAŞIMI

  *Arife Ayan * Handan Öner** Arzu Kalyoncu ***Saliha Koç

  *ABH Yenidoğan Hemşiresi

  *ABH Yenidoğan Sorumlu Hemşire

  ** ABH Hemşirelik Hizmetleri Müdürü

  ***ASG Hemşirelik Hizmetleri Direktörü

  Çalışma alanı ve kapsamı:

  Acıbadem Bakırköy Hastanesi acil servisine 07-04-01 tarihinde beslenme sonrası siyanoze olan ve solunum sıkıntısında artma nedeniyle başvuran 4 aylık down sendromlu erkek bebek.

  Bulgular:

  Aspirasyon pnömonisi nedeniyle acile gelen ve cerrahi yoğun bakıma (ICU)’ya yatışı yapılan bebek siyanotik, dispnetik ,renk soluk, solunum eforu aşırı derecede artmış, sağ akciğerde solunum sesleri azalmış, dinlemekle yaygın sekresyon ralleri ,interkostal çekilmeleri, 3/6 dereceden üfürüm bulguları olan bebek derin aspire edilerek entübe edildi. Tam kan sayımı ,akciğer grafisi tetkikleri yapılan bebeğe aspirasyon tanısı ile prednol-l (10mgr) ve ampisid(250 mgr ) tedavisi uygulanarak cerrahi yoğun bakıma yatışı yapıldı. ipv modunda tidal volüm %40 ,pip 19, peep 8, fio2 %80 den mekanik ventilasyonu sağlandı.dormicum perfüzyonu ile sedatize edildi.sefotaksim ve cleosin kombinasyonlu tedaviye başlandı. Sık sık tüp içinden steril şartlarda aspire edildi. 2.gün bebek yenidoğan yoğun bakım ünitesine transfer edildi.2 gün ventilatörde kaldıktan sonra ekstübe edilerek hood ile oksijen almaya başladı. Dormicum perfüzyonu stoplandı.akciğer gafisi çekildi. Tedaviye cevap veren bebek 3.gün sonunda oral beslenmeye başlandı..3. Gün oksijen tamamen kesildi. Kardiomegalisi, hepatomegalisi ve üfürümü dikkate alınarak kalp yetmezliği düşünülen bebek dijitalize edildi.Down sendromlu ve üfürümü olan bebek ten kardiyoloji konsültasyonu istendi.eko sonucunda fallot tetrolojisi+av kanal defekti tanısı konan bebeğe dideral başlandı. Ilık buhar almaya başlayan bebeğe solunum fizyoterapisi ve gögüs fizyoterapisi uygulandı gerekli oldukça aspire edildi.dinlemekle akciğer havalanması daha iyi ,sekresyon rallerinde azalma var.5. Gün bradikardileri olduğu için digoksin dozu azaltılarak kesildi. 7. Gün solunum sıkıntısı tamamen ortadan kalktı,akciğer sesleri normal,karaciğer ele gelmiyor,oral alımı iyi.

  Tablo'da sunulan vakanın hemşirelik bakım planı
  Sonuç ve Tartışma:

  Literatür bilgilerinde aspirasyon pnömonisi tanısı ile yatan bebeklerin 7 ile 10 gün içinde taburcu olabilecekleri belirtilmiştir.takip ettiğimiz bebek 7. Gün sonunda taburcu olmuştur.

  Kaynaklar:

  1-Prof Dr. Türkan Dağoğlu,Prof Dr. Gülay Görak 2002 Temel Neonotoloji Ve Hemşirelik İlkeleri

  2-Doç Dr. Fahri Ovalı,Doç Dr.Nedim Sabancı Neonetoloji

  3-Martha A.Q.Curley,Patrica A.Moloney-Hormon Critical Care Nursing Of İnfants Children
+ Yorum Gönder
hemşirelik bakım planı örnekleri,  hemşirelik bakım planı,  bakım planı örnekleri,  bakım planı,  mekonyum aspirasyonu hemşirelik bakımı
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 3 kişi