Kitap ile ilgili Deneme Yazıları

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 ... SonuncuSonuncu
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Kitap ile ilgili Deneme Yazıları ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Kitap ile ilgili Deneme Yazıları

 2. 2
  Aytu
  Bayan Üye

  Cevap: Okundukça Büyüyen Kitap

  Hani bazen sorarsınız kendinize hangi kitabı okusam diye. Bir sürü kitap varken “hangisi daha faydalı acaba?” dersiniz. Seçeneklerin çok olması, yığınla kitabın bulunması sizi tereddüte düşürebilir. Bu yüzden sizi okumaktan alıkoyabilir kitaplar ya da birinden başlayıp, kitap âleminin efsununa kapılırsınız. İşte Nazmi Eroğlu yol gösterici bir kitap hazırlamış. Okundukça Büyüyen Kitap, seçilmiş kitaplar üzerine düşüncelerden mütevellit.

  İsim, kitabın tam merkezine usulca yerleşiyor. Bundan daha manalı bir kitap ismi olamaz. Kitabın arka kapağından yapacağım alıntılarda da bunlardan farklı bir şey anlatmıyor:

  “… Bir kitabı almadan önce -özellikle akademik kitaplar söz konusu olduğunda- epeyce düşünürüz, tam da bu noktada ‘ne okumalıyız’ ya da ‘okumalı mıyız’ takılır aklımıza, ‘Okundukça Büyüyen Kitap’ sıkıştığımız böyle bir durumda bize yardımcı oluyor; ön okuma kitabı olarak da nitelendirilebilir. Nazmi Eroğlu zengin ve kapsamlı kütüphanesinden seçtiği birbirinden değerli kitapları kritik ederek bizleri zor okumalara hazırlıyor.”

  Yazarımız bir dönem tarih öğretmenliği yapmış. Medeniyetlerin Ruhu ve 1908’den Günümüze Milli İradenin Kuşatılması adlı yayımlanmış iki kitabı daha bulunmaktadır.

  Yazar kelimeleri titiz kullanmasıyla dikkat çekmektedir. Sadece hüsnükabul kelimesi yerli yerine uymuyor. Yazarın kelime hazinesinin geniş olduğunu kurduğu cümle yapısından anlıyoruz.

  Okundukça Büyüyen Kitap’ın farklı kitapları içinde barındırması ve sadece özet mahiyetinde değil, eleştiri mahiyetinde de olması okurların ilgisini çekecektir.

  Bu kitap tam da benim ileride çıkarmak istediğim kitaba benzemektedir. Sanki tam bir kopyasıdır. Deneme Yazıları sitesinden bana aşina olanlar, malum kitabı okuduklarında kitabın içeriğinin yazılarıma benzediğini hemen fark edeceklerdir.

  Kitaptan yazarın bilgi birikimini epey ileriye götürdüğünü anlıyorsunuz. Dolayısıyla eserin hem tezleri hem de antitezleri barındırması bakımından didaktik bir eser olma niteliğine haiz olduğunu kolaylıkla söyleyebiliriz.

  Eserde yazmak istediğim konulara değinilmesi benim esere olan ilgimi artırdı. Mesela, “İslamî terör kavramının dışında hiçbir zaman Hıristiyan terörü diye bir mefhumu duymadığımı” düşünerek Batı’nın yanlı tutumuna dikkat çekmek için bir yazı kaleme almak istiyordum; aynı şekilde insanların dinsiz yapamayacağı konusuna da değinmek istiyordum. Bu iki konuyu bu kitaptan iktibas ederek, yazılarıma en kısa zamanda başlayacağım.

  Yazar tarihî konulardan başlayarak, dünyanın İslam’a bakış açısını yansıtan kitaplara yer vermektedir. Burada daha çok İslam dinini öven ve bu din hakkında eksik bilgiye sahip olan kişilerin kitaplarını tahkik etmektedir. Değişik konulara da parmak basmaktadır. Mesela Tolstoy’un “Sanat Nedir?”, Thomas Paine’in “İnsan Hakları”, Prof. Dr. Burhan Kuzu’nun “Sağlıklı ve Dengeli Bir Çevrede Yaşama Hakkı”, Albert Bayet’in “Bilim Ahlakı” kitaplarını da kritik etmektedir. Dolayısıyla okuyucuya aynı konular okutulmayıp ya da bir atasözünün tabiriyle “temcit pilavı gibi ısıtıp ısıtıp öne sürülmeyip”, farklı konular hakkında farklı bakış açıları sunulmaktadır. Okur değişik kitaplar hakkında yazılanları okudukça, okuyacağı kitaplara farklı bir gözle bakacaktır.

  Hâsılı, Nazmi Eroğlu’nun kitabını okuduğuma pişman değilim. İyi okumalar sevgili cancağızlarım…  Kitap okumanın önemi konulu kompozisyon
  Kitap okumakla ilgili kompozisyon örneği

  En iyi arkadaşım

  En iyi arkadaş, en iyi sırdaş, boş zamanlarda tek yoldaş... Kitaplardan bahsediyorum evet. İnsanın kendini geliştirmesinin, farklı şeyler öğrenmesinin tek yolu kitap okumaktır. Uzun süren yolculuklarda, tatilde, uyumadan hemen önce, yalnız kalmak istendiğinde, dünya sıkıntılarından uzaklaşmak istendiğinde ilk başvurulan hep kitap olmamışmıdır?

  Üstelik herkesin zevkine göre, merakına göre pek çok türüde vardır bu dostun. Felsefi, romantik, polisiye, macera, bilim kurgu, bilimsel, kültürel saymakla biter mi hiç? Ruh halimize göre seçebileceğimiz pek çok türü olan kitaplar insanın kelime hazinesini güçlendirir, bilgisini artırır, hafızayı bile kuvvetlendirdiği söylenir. Böyle zengin bir dosttan kim mahrum kalmak ister ki.

  Kitap okumanın insana kazandırdıkları sadece bukadar değildir elbette. Güzel konuşmayı, güzel cümleler kurmayı kitap okumakla sağlar insan. Ayrıca konuşmaları akıcı hale getirmeninde tek yoludur kitap okumak. Ne kadar çok okursan okadar çok öğrenirsin ve seni dinleyenleri o kadar çok etkilersin.

  Kim istemez ki bütün bu meziyetlere sahip olan bir arkadaşı.


  Hazanca 3. 3
  Ziyaretçi
  Teşekkür ederim 4. 4
  Ziyaretçi
  Eline sağlık

 5. 5
  Ziyaretçi
  ya cok güzel olmuşta sınavda ne yapıcaz ya pof :(

 6. 6
  Ziyaretçi
  ellerinize sağlık çok gizel olmuş

 7. 7
  Ziyaretçi
  çokkkk güzel olmuş ELLERİNİZE SAĞLIK

 8. 8
  Ziyaretçi
  güzel olmuş

 9. 9
  Ziyaretçi
  çok güzel yaaaaa

 10. 10
  Ziyaretçi
  çok güzel olmuş ellerinize sağlık ödevime yardımcı oldu :)

 11. 11
  Ziyaretçi

  cok güzel olmuş

 12. 12
  Ziyaretçi
  abiii çok iyi yaaaa

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 ... SonuncuSonuncu
kitap ile ilgili deneme yazıları,  kitap ile ilgili deneme,  kitap ile ilgili denemeler,  kitaplarla ilgili deneme yazısı,  kitapla ilgili deneme
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 10 kişi