İnsan değeri ile ilgili yazı

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden İnsan değeri ile ilgili yazı ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  İnsan değeri ile ilgili yazı

 2. 2
  SEMİRAMİS
  Bayan Üye

  Cevap: İnsanın Değeri ile ilgili Yazı Örneği

  Her şeyden önce değer nedir. Ne değildir? Önce onu tanımlamaya çalışalım. Bir şeyi tanımlamak için önce onu anlamlandırıp manalandırmamız gerekir ki o şeye bir değer kazandırıp kıymet biçebilelim. Yoksa ne varlığımızın ne de yaşadığımız hayatın hiçbir kadri kıymeti değeri olmaz.

  Bu gün içinde yaşadığımız toplumda bir değersizlik bir kadir kıymet bilmezlik varsa hepsi bundandır. Yoksa yeryüzünde Allah’ın yaratıp var ettiği her varlığın bir değeri bir kadri kıymeti vardır. Çünkü evrende hiçbir varlık ne boşuna yaratılmıştır. Ne de başıboş bırakılmıştır. O nedenle Allah değersiz hiçbir varlığı boşu boşuna yaratıp var etmez. Çünkü evren külli akılilim idrak irade ve kuvvet üzerine yaratılıp / oluşturup var edilmiştir.

  Peki o zaman insanoğlu ne yapıp edecek. Nasıl bir hayat yaşayıp sürdürecekte hem kendine hem de yaşayıp var olduğu hayata değer katıp onunla yaşayıp onunla var olacak. Var olduğu süreçte de onu ve kendini daha çok değerlendirecek. Değerlendirdiği oranda da varlığının bir değeri bir kadri kıymeti olacaktır.

  Yoksa dünyada başıboş yaşayacağından insanın da diğer şuursal / ortak akılla yaşayan varlıklardan hiçbir farkı olmaz. Hatta onlardan bile daha değersiz olabilir. Çünkü doğadaki her varlığın sorumluluk dışı şuursal aklıyla yapabileceği gayri ihtiyari bir görevi vardır. O görevi yapmak bile ona çok büyük değerler kazandırır. Örneğin güneş ay yıldızlar hava su ateşdağ deniz kır bayır ağaç çiçek böcek ve diğer tüm canlı cansız varlıklar. 3. 3
  Ziyaretçi
  çok güzel çok beğendim teşekkürler+ Yorum Gönder
insan değeri ile ilgili yazılar,  insan değeri ile ilgili kompozisyon,  insanın değeri ile ilgili yazılar,  insanın değeri ile ilgili yazı,  insanın değeri hakkında kompozisyon
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 10 kişi